Julia Stilesová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Julia Stilesová
v roku 2007
Celé menoJulia O'Hara Stiles
Narodenie 28. marec 1981 (42 rokov)
New York, New York, USA
Povolanieherečka
Roky pôsobenia1993 – súčasnosť
ManželPreston J. Cook (od 2017)
Deti2

Julia Stilesová (angl. Julia O'Hara Stiles; * 28. marec 1981, New York, New York, USA) je americká herečka, známa z filmov ako 10 vecí, ktoré na tebe nenávidím (1999), Othello (2001), Úsmev Mony Lízy (2003), Bournov mýtus (2004), Bournovo ultimátum (2007), Ako zmeniť muža (2013), Jason Bourne (2016), Sirota: Prvá vražda (2022) a z televíznych seriálov ako Dexter (2006 - 2013) a Riviera (2017 - 2020).

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Stilesová sa narodila v New Yorku, jej matka je keramička a otec je učiteľ na základnej škole. Je najstaršia z troch detí. Stilesová má anglický, írsky a taliansky pôvod. Ako jedenásť ročná, začala hrať v newyorskej divadelnej spoločnosti, La MaMa.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Svoju prvú filmovú rolu, získala vo filme Ľúbim ťa, neľúbim ťa, kde si zahrala po boku hereckého obsadenia ako Claire Danes, Jude Law, Jeanne Moreau a James Van Der Beek. O rok neskôr, mala menšiu úlohu vo filme Anjel s dvoma tvárami po boku Harrisona Forda a Brada Pitta.

Jej prvá hlavná úloha bola vo filme Wicked z roku 1998. Jej herecký výkon, bol pozitívne prijatý. O rok neskôr, hrala v romantickej komédii, 10 vecí, ktoré na tebe nenávidím. Film bol moderným prepracovaním Shakespearovej hry, Skrotenie zlej ženy. Za túto rolu získala cenu MTV Movie Award za prelomový ženský herecký výkon. Tiež bola zvolená, za najsľubnejšiu novú herečku roka. Ďalej, sa objavila aj v ďalších dvoch moderne spracovaných, shakespearovských adaptáciách. Prvý bol film Hamlet, z roku 2000, kde si zahrala po boku Ethana Hawkea a stvárnila rolu Ofélie. Druhým filmom, bol film Othello - vášeň, žiarlivosť a zrada z roku 2001. Ani jeden z filmov, nezaznamenal veľký úspech.

V roku 2001 hrala hlavnú ženskú úlohu vo filme, Nežiadaj svoj posledný tanec. Táto rola jej získala ďalšie dve ceny MTV za najlepší bozk a najlepší ženský výkon a cenu Teen Choice Award za najlepšiu bojovú scénu s Biancou Lawson.

V roku 2003 si zahrala vo filme Úsmev Mony Lízy, po boku Julie Roberts. Jej herecký výkon, bol pozitívne ohodnotený aj napriek tomu, že film priemerné ohlasy. O rok neskôr, si tiež zahrala v romantickej komédii, Princ a ja a akčnej komédii Bournov mýtus, po boku Matta Damona. Film Bournov mýtus, získal pozitívne ohlasy a v roku 2007 sa natočilo aj ďalšie pokračovanie, Bournovo ultimátum, kde si Stilesová tiež zahrala. Objavila sa aj v ďalšom pokračovaní filmu, z roku 2016, s názvom Jason Bourne.

V máji 2010 bol Stilesová obsadená do jednej z hlavných úloh, v televíznom seriály, Dexter a podpísala zmluvu na 10 epizód. Za herecký výkon v televíznom seriály, získala Stilesová nomináciu na Zlatý glóbus v kategórii najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe – seriál, miniséria alebo televízny film a tiež nomináciu na ocenenie Primetime Emmy za vynikajúcu hosťujúcu herečku v dramatickom seriáli.

V roku 2017 bola obsadená do hlavnej úlohy, v televíznom seriály Riviéra, kde si zahrala po boku hercov ako Lena Olin, Anthony LaPaglia a Dimitri Leonidas. Televízny seriál bol dobre vnímaný a skončil v roku 2020. O rok neskôr, bola obsadená do kanadského seriálu, The Lake. Tiež hrala v roku 2022 vo filme Sirota: Prvá vražda.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Stilesová študovala na Kolumbijskej univerzite, anglickú literatúru, ktorú úspešne ukončila v roku 2005. Počas štúdia, na vysokej škole, chodila s hercom Josephom Gordonom-Levittom a spolu žili v John Jay Hall. V roku 2010 získala John Jay Award, výročné čestné ocenenie, ktoré piatim absolventom udeľuje asociácia Columbia College Alumni Association za ich profesionálne úspechy.

Stilesová tiež pracovala pre Habitat for Humanity, pri výstavbe bytov v Kostarike. Spolupracovala s Amnesty International na zvyšovaní povedomia o drsných podmienkach zadržiavania mladistvých bez sprievodu pri imigrácii.

Stilesová bola vegánkou, no v súčasnosti, príležitostne jedáva červené mäso. Povedala, že sa vzdala vegánstva po tom, čo sa u nej rozvinula anémia a bolo pre ňu zložité, získať správnu výživu. Opísala sa ako feministka a napísala o tejto téme článok v The Guardian.

V januári 2016 sa zasnúbila s Prestonom J. Cookom, zosobášili sa v septembri 2017. 20. októbra 2017 sa im narodil syn menom Strummer Newcomb Cook a v januári 2022 Stilesová oznámila, prostredníctvom sociálnej siete Instagram, že porodila chlapca menom Arlo.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Julia Stiles na anglickej Wikipédii.