Preskočiť na obsah

Juraj (arcibiskup)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Juraj
Juraj
Erb
Funkcie a tituly
Biskup michalovsko-košický
2007 – súčasnosť
Predchodca Ján (Holonič)
Biografické údaje
Rodné menoRudolf Jíří Stránský
Narodenie19. október 1979 (44 rokov)
Jeseník, ČSSR
Svätenia
Cirkevpravoslávna
Diakon
Svätenie14. marec 2004
Simeon, biskup olomoucko-brnenský
Kňaz
Kňazská vysviacka2. január 2005
Anthimos, solúnsky metropolita
Biskup
Konsekrácia30. september 2007
Michalovce
SvätiteľKryštof, arcibiskup pražský
Odkazy
Spolupracuj na Commons Juraj

Arcibiskup Juraj vlastným menom Rudolf Jíří Stránský (* 19. október 1979, Jeseník) je slovenský pravoslávny duchovný českého pôvodu. Od roku 2007 je arcibiskupom Michalovsko-košickej eparchie.

Narodil sa 19. októbra 1979 v Jeseníku. Vyštudoval teológiu v Užhorode a anglistiku-amerikanistiku a turkológiu v Prahe. V roku 2005 bol vysvätený za kňaza. Za michalovského biskupa bol zvolený 1. septembra 2007. Biskupské svätenie prijal v 30. septembra toho istého roku. Hlavným svätiteľom bol pražský arcibiskup Kryštof. Ďalšími svätiacimi biskupmi boli Pavol, metropolita Servií a Kozani; Izajáš, metropolita tamasoský a orinský; Ján, arcibiskup prešovský; Simeon, biskup olomoucko-brnenský; Feodosij, biskup tambovský a mičurinský a Agapita, biskup mukačevský a užhorodský. Na základe rozhodnutia Eparchiálnej rady Michalovskej pravoslávnej eparchie v Michalovciach zo dňa 19. februára 2009 o zmene názvu eparchie sa vladyka Juraj stal prvým michalovsko-košickým biskupom. 21. februára 2009 bol povýšený na arcibiskupa. Venuje sa prekladom teologických a liturgických textov a prispieva aj do cirkevnej tlače. Hovorí po anglicky, rusky, srbsky, taliansky, turecky a grécky. Je členom niekoľkých vedeckých a spoločensko-kultúrnych asociácií.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Juraj (arcibiskup) na českej Wikipédii a Jerzy (Stránský) na poľskej Wikipédii.