Juraj Klačanský

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Juraj Klačanský
lekár - otorinolaryngológ
Narodenie29. máj 1950 (70 rokov)
Bratislava

Prof. MUDr. Juraj Klačanský, CSc. (* 29. máj 1950, Bratislava), je slovenský lekár, otorinolaryngológ, popredný ušný chirurg.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Je synom prof. MUDr. Ivana Klačanského, CSc. , detského otorinolaryngológa a Kataríny Klačanskej, rod. Martvoňovej , hlásateľky, moderátorky a redaktorky strihu v Slovenskej televízii.

Vyštudoval všeobecné lekárstvo Lekársku fakultu Univerzity Komenského v roku 1974, docentúru získal v roku 1982, profesorom v odbore ORL sa stal v roku 1995 už ako 45 ročný, a teda jeden z najmladších v chirurgickom odbore na Slovensku.

V rokoch 1990-1994 bol prednostom I. ORL kliniky LF UK v Bratislave [1][2].

Následne v rokoch 1995 až 2005 prednostom ORL kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, kde sa venoval hlavne stredoušnej chirurgii, inicioval výrobu stredoušných akrylátových protéz a fibrínového tkanivového lepidla, navrhol originálny typ myringoplastiky s ostrovčekovitým alebo s prstencovitým chrupkovitým transplantátom.[3][4]. ORL klinika v Olomouci sa stala pod jeho vedením českým centrom pre chirurgiu stredného ucha, kde bolo vykonaných až 600 operácií ucha za rok.

Na pozvanie hlavnej vojenskej nemocnice v UAE (United Arab Emirates) viedol niekoľko rokov ORL oddelenie v Abu Dhabi v Spojených Arabských Emirátoch [5].. Prednášal a operoval vo viacerých krajinách (Nemecko, Taliansko, UAE, Líbya, Jemen...).

Je členom predsedníctva Slovenskej spoločnosti pre choroby hlavy a krku, čestným členom Českej spoločnosti pre otorinolaryngológiu a chirurgiu hlavy a krku, členom Slovenskej a Českej lekárskej komory. Bol zakladateľom odborného časopisu Choroby hlavy a krku (Head and Neck Diseases) [6].

Prof. MUDr. Juraj Klačanský je lektorom kurzov ušnej chirurgie, jeho meno nesú stredoušné protézy (Klačanského protéza [7]), ktoré vyrába česká firma zameraná na zdravotnú techniku a sú vystavené v IQLandii, modernom science centre v českom Liberci. Je spoluautorom viacerých kníh, napr. Špeciálna chirurgia 4, Chirurgia krku a hlavy (1995), a autorom vyše 120 článkov v domácich a zahraničných odborných a vedeckých časopisoch[3]. Člen mnohých domácich a zahraničných odborných spoločností.

Bol ocenený striebornou medailou Univerzity Palackého a Striebornou medailou Slovenskej lekárskej spoločnosti.

Je ženatý, jeho manželka Renáta Klačanská je novinárka. Spolu majú dvoch synov Juraja a Martina.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Sičák, Marian Jubileum prof. MUDr. J. Klačanského, CSc., časopis: Choroby hlavy a krku, 2000, s. 65-66 [8].

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Klinika otorinolaryngológie a chirurgie hlavy a krku LFUK a UNB [online]. www.orl-lfuk.sk, [cit. 2019-06-01]. Dostupné online.
  2. Slovenská spoločnosť pre ORL a chirurgiu hlavy a krku [online]. www.sso.sk, [cit. 2019-06-01]. Dostupné online.
  3. a b Klačanský, Juraj [online]. Encyclopaedia Beliana, [cit. 2019-06-01]. Dostupné online.
  4. FNOL, Frontend & backend webové aplikace + Content Management System-ESMEDIA Interactive s r o ; Datové zdroje, synchronizace dat a textový obsah webu. Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku [online]. Fakultní nemocnice Olomouc, [cit. 2019-06-01]. Dostupné online. (po česky)
  5. Odstránením mandlí sa nezmení v organizme všetko len k dobrému [online]. Pravda.sk, 2011-04-13, [cit. 2019-06-01]. Dostupné online.
  6. Slovenská spoločnosť pre ORL a chirurgiu hlavy a krku [online]. www.sso.sk, [cit. 2019-06-01]. Dostupné online.
  7. Ivo Žemlička - vývoj a výroba implantátů [online]. www.zemlickai.cz, [cit. 2019-06-01]. Dostupné online.
  8. Klačanský, Juraj, 1950- [online]. www.medvik.cz. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]