Univerzita Palackého

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Logo Univerzity Palackého v Olomouci
Historická budova Univerzity Palackého s kostolom svätého Michala
Tereziánska zbrojnica - Informačné centrum Univerzity Palackého. Priečelie fasády je z rokov 1771-1778. Na štíte je znak Svätej ríše rímskeho národa nemeckého.
Jezuitský konvikt - jedna z budov Univerzity Palackého.

Univerzita Palackého v Olomouci (lat. Universitas Palackiana Olomucensis) je druhá najstaršia univerzita v Česku, najstaršia na Morave.

Z histórie[upraviť | upraviť zdroj]

Univerzita vznikla 22. decembra 1573 udelením príslušných práv vtedajšiemu jezuitskému internátu. Vysokoškolská výuka začala o tri roky neskôr. V dobe stavovského povstania univerzita na čas zanikla, ale v roku 1621 bola obnovená. V roku 1778 bola moravská univerzita na čas presťahovaná do Brna, ale v roku 1782 vydal cisár Josef II. dekrét, ktorým sa univerzita preniesla späť do Olomouca, ale zároveň bola degradovaná na trojročné lýceum (podľa dekrétu mali byť univerzity iba vo Viedni, v Prahe a v Ľvove). V roku 1827 bolo učenie znovu povýšené na univerzitu pomenovanú Františkova univerzita. V roku 1860 cisár František Jozef I. dekrétom univerzitu zrušil, v Olomouci zostala len teologická fakulta, ktorá je spojovacím článkom medzi starou univerzitou a dnešnou univerzitou, obnovenou v roku 1946 pod názvom Univerzita Palackého.

V septembri 2015 bolo oznámené, že sa univerzita po prvý krát dostala do rebríčka Times Higher Education World University Rankings 2015-2016 (THE). Umiestnila sa na 501. až 600. mieste.[1]

Fakulty[upraviť | upraviť zdroj]

Významní poslucháči[upraviť | upraviť zdroj]

Výber významných poslucháčov, (zoradené chronologicky) napr.:

Prednášajúci[upraviť | upraviť zdroj]

Rektori[upraviť | upraviť zdroj]

Inauguracia Lubomíra Dvořáka rektorom Univerzity Palackého. Vľavo: predchádzajúca rektorka Jana Mačáková.

V súčasnej dobe je rektorom Univerzity Palackého prof. Mgr. Jaroslav Miller, M.A., Ph.D., ktorý je v tejto funkcii od roku 2014.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  1. PUSTĚJOVSKÁ, Ivana. Univerzita Palackého se dostala do elitního světového klubu vysokých škol [online]. Olomouc : Univerzita Palackého, 2015-10-01, [cit. 2015-10-01]. Dostupné online. (po česky)