Arcibiskupský palác (Olomouc)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Letný arcibiskupský palác
barokový palác
Arcibiskupský palác, čp. 562, Wurmova, Olomouc.jpg
Palác po prestavbe kardinála Bauera
Štát Česko Česko
Región Olomoucký kraj
Okres Olomouc
Mesto Olomouc
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Arcibiskupský (predtým biskupský) palác v Olomouci je najrozsiahlejší rezidečný objekt v historickom jadre mesta Olomouc. Je to v poradí už štvrtá rezidencia[1] olomouckých biskupov[2] a bol postavený ako pôvodne renesančný palác biskupom Stanislavom Turzom. Tento renesančný palác, dokončený biskupom Dubraviom a ďalej upravovaný biskupom Pavlovským na sklonku 16. storočia, bol zdevastovaný počas tridsaťročnej vojny, najmä počas švédskej okupácie Olomouca v rokoch 1642-1650. Až biskup Karol II. z Lichtenštejna-Kastelkornu začal v roku 1664 jeho barokovú obnovu, ktorá bola vykonaná podľa plánov cisárskeho architekta Filiberta Lucheseho (1606-1666) a po jeho smrti Giovannim Pietrom Tencallym olomouckými murárskymi majstrami Petrom Schullerom a Melchiorom Thoneckom. Autorom štukovej výzdoby interiérov je Baltazar Fontana, pôvodné nástenné maľby, ktorých autormi boli Carpoforo Tencalla a Innocenzo Cristoforo Monti sa zachovali len po častiach. Svoju dnešnú podobu i výzdobu dostal palác po požiari roku 1904, kedy bol na popud kardinála Bauera reštaurovaný a čiastočne prestavaný. Je sídlom úradov olomouckého arcibiskupstva, arcibiskup v ňom už nebýva. Po dôkladnej rekonštrukcii bol palác na jar roku 2011 sprístupnený verejnosti ako prehliadkový objekt.[3][4]

Palác je chránený ako kultúrna pamiatka Českej republiky.[5]

Biskupský palác v Olomouci na rytine z roku 1740

Historické udalosti, ktoré sa odohrali v paláci[upraviť | upraviť zdroj]

Interiér paláca[upraviť | upraviť zdroj]

V interiéri paláca možno počas prehliadky o. i. Zhliadnuť:

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Štěpán, Jan: Čtvrtý biskupský dům na olomouckém Předhradí v 16. století, in.: Arcidiecézní muzeum na Olomouckém hradě / Příspěvky z mezinárodní konference, Olomouc 20. – 22. listopad 2007, Muzeum umění 2010, ISBN 978-80-87149-11-9, s. 189-196
  2. Prvou rezidenciou bol biskupský dom pri katedrále sv. Petra, druhou rezidenciou je dodnes zachovaný Zdíkův palác, na ktorého mieste bol vybudovaný gotický palác.
  3. Zpráva o zpřístupnění [online]. . Dostupné online. (po česky)
  4. Tisková zpráva o zahájení památkového provozu na stránkách České biskupské konference [online]. . Dostupné online. (po česky)
  5. Arcibiskupství - arcibiskupský palác [online]. Národní památkový ústav, [cit. 2011-05-04]. Dostupné online. (po česky)

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Arcibiskupský palác v Olomouci na českej Wikipédii.