Jurij Michajlovič Baturin

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jurij Baturin
ruský kozmonaut
Jurij Michajlovič Baturin
Št. príslušnosťRusko
Stavneaktívny
Narodenie12. jún 1949 (73 rokov)
Moskva, Ruská SFSR, ZSSR (dnešné Rusko)
Iné zamestnaniepolitik
Čas vo vesmíre19 dní, 17 hodín, 43 minút
Kozmonaut od16. septembra 1997
MisieSojuz TM-28, Sojuz TM-27, Sojuz TM-32, Sojuz TM-31
Kozmonaut do31. mája 2009

Jurij Michajlovič Baturin (rus. Юрий Михайлович Батурин; * 12. jún 1949, Moskva) je bývalý ruský politik a kozmonaut, ktorý dvakrát letel do vesmíru v lodiach Sojuz.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Vo svojej rodnej Moskve absolvoval viacero škôl. V roku 1973 ukončil štúdium na Moskovskom fyzikálno-technickom inštitúte s titulom inžinier fyziky a začal pracovať u NPO Energija v Moskve. O sedem rokov neskôr absolvoval Lomonosovu univerzitu (o. i. odbor žurnalistika). V roku 1990 nasledovala vedecká stáž na Kennan Institute v USA a potom sa dostal do kancelárie prezidenta Jeľcina ako jeho konzultant. V rokoch 1991 – 1997 bol zamestnaný na fakulte žurnalistiky Lomonosovej univerzity. V roku 1993 bol zvolený do prezidentského sovietu v Moskve a prevzal niekoľko riadiacich funkcií. V roku 1997 sa dostal do tímu kozmonautov, prešiel výcvikom a o rok neskôr už do vesmíru letel prvýkrát. Po návrate síce v tíme zostal, ale venoval sa práci pre Novaja gazeta a potom išiel učiť ako profesor politickej analýzy na Moskovský inžiniersko-fyzikálny inštitút. V roku 2000 absolvoval vojenskú akadémiu Generálneho štábu Ruskej federácie a potom sa vrátil pracovať aj do výcviku kozmonautov v Hviezdnom mestečku. V roku 2001 letel do vesmíru druhýkrát.

V roku 2005, keď mal 56 rokov, sa bol liečiť v českých Tepliciach a predniesol tu aj svoje úvahy o budúcnosti niektorých projektov kozmonautiky. Toho istého roku bol hosťom Týždňa ruskej kultúry v Drážďanoch.

Lety do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

V auguste 1998 sa stal 382. kozmonautom, keď letel v kozmickej lode Sojuz TM-28. Na palube lode, ktorá odštartovala ako všetky ruské z kozmodrómu Bajkonur, s ním boli kozmonauti Gennadij Padalka a Sergej Avdejev. Pripojili sa k orbitálnej stanici Mir, kde slúžila 26. stála posádka, spoločne tu 10 dní pracovali a Baturin potom na palube Sojuz TM-27 spolu s pôvodnou posádkou odletel na Zem. Padalka s Avdejevom na Mire zostali ako nová stála posádka.

O necelé tri roky neskôr (mal 51 rokov) letel druhýkrát so Sojuzom TM-32. Spolu s s ním letel vesmírny turista Američan Dennis Tito a Talgat Musabajev z Kazachstanu. Cieľom letu bolo vymeniť dosluhujúcu kozmickú loď Sojuz TM-31, ktorá bola dlhšiu dobu zaparkovaná ako záchranná loď na orbitálnej stanici ISS. Na stanici pobudli 7 dní a potom sa v lodi Sojuz TM-31 spoločne všetci traja vrátili na Zem s pristátím v Kazachstane.

Pri svojich dvoch letoch strávil vo vesmíre 19 dní.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jurij Baturin na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]