Kaštieľ v Bytčici

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 13:30, 1. október 2015, ktorú vytvorila Lalina (diskusia | príspevky) (wikilinky)
Kaštieľ v Bytčici
Erb rodu Revay na fasáde barokového kaštieľa.

Kaštieľ v Bytčici je pôvodne renesančná, neskôr barokovo prestavaná stavba v obci Bytčica, mestskej časti Žiliny.

Majitelia kaštieľa

Kaštieľ dali postaviť zrejme Révaiovci už v prvej polovici 17. storočia. Na prelome 17. a 18. storočia bola jeho majiteľkou Alžbeta Révaiová, dcéra Imricha Révaia, prvý krát vydatá za Štefana Petróciho, ktorý zomrel v roku 1713. Po jeho smrti sa vydala za baróna Filipa Henricha Kališa,s ktorým sa často zdržiavala v kaštieli v Bytčici. Alžbeta bola horlivá evanjelička a v kaštieli mala aj kaplnku v ktorej podľa matričných zázanmov z rokov 1704 - 1706 krstil Daniel Krman deti narodené v Bytčici.
Okolo roku 1725 Alžbeta Révaiová s Filipom Kališom prestavali kaštieľ do dnešnej barokovej podoby. Po Alžbetinej smrti zdedila kaštieľ jej dcéra z prvého manželstva, Alžbeta Petrociová, ktorá sa vydala za syna baróna Filipa Kališa, Kristiána. Kristián Kališ s rodinou sa zdržiaval v Poľsku, kaštieľ sa medzitým prenajímal, v druhej polovici 18. storočia tu býval barón Jozef Pongarcz s rodinou. Do Bytčice sa vrátil až Kristiánov syn Ján, ktorý mal s manželkou Johanou Pronayovou len dcéru Máriu Alžbetu (1779-1842). Táto sa vydala do rodiny Zayovcov, ktorá kaštieľ vlastnila až do polovice 19. storočia.

V rokoch 1788 - 1789 pôsobil v Bytčici ako učiteľ nemecký historik Karl Heinrich Ritter von Lang, ktorý spomína, že v kaštieli bola veľká knižnica a v parku bola postavená kolkáreň.

V druhej polovici 19. storočia kaštieľ často menil majiteľa (napr. rodina Popperovcov), až ho v roku 1916 kúpil český husľový virtuóz Jan Kubelík. Keď mu tu však zomrel ako dvojročný jeho najmladší syn, nechcel tu už bývať a kaštieľ prenechal anglickej sekcii Červeného kríža pod vedením lady Muriel Paget, ktorá tu zriadila detskú nemocnicu. V roku 1921 prebral kaštieľ československý Červený kríž, ktorý tu zriadil detské oddelenie Štátnej nemocnice v Žiline.

K barokovému kaštieľu pribudli postupne ďalšie dve stavby - kaštiele. Klasicistický prízemný kaštieľ z roku 1821 často majiteľov, posledným bolo Stavebné učilište Pozemných stavieb v Žiline, ktoré ho využívalo ako internát. Po roku 1964 ho zbúrali a na jeho mieste postavili moderné budovy. Druhý kaštieľ, pôvodne renesančný, sa zachoval dodnes. Na prelome 18. a 19.storočia bol prestavaný. Pôvodne na ňom bola aj veža s hodinami. Na štítoch boli obnovené erby rodiny Popper. Kaštieľ slúžil neskôr pre správu lesov, potom ho Jan Kubelík predal obci a bola tu zriadená obecná škola. V 70-tych rokoch minulého storočia kúpil kaštieľ a vedľajšiu sýpku Výskumný ústav mliekárenský, dnes je sídlom súkromnej firmy.

Zdroje

  • Spoznávame Žilinu (94. časť). Kaštiele v Bytčici, 1. časť. Žilinský večerník, roč. XXIV, čís. 6, 4.2.2014, s. 18.
  • Spoznávame Žilinu (95. časť). Kaštiele v Bytčici, 2. časť. Žilinský večerník, roč. XXIV, čís. 7, 11.2.2014, s. 16.
  • Spoznávame Žilinu (96. časť). Kaštiele v Bytčici, 3. časť. Žilinský večerník, roč. XXIV, čís. 8, 18.2.2014, s. 16.
  • Spoznávame Žilinu (97. časť). Kaštiele v Bytčici, 4. časť. Žilinský večerník, roč. XXIV, čís. 9, 25.2.2014, s. 16.