Kadidlo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Najkvalitnejšie kadidlo z Ománu v množstve 100 gramov
Kadidlovník

Kadidlo, (lat. olibanum, angl. Frankincense, hebr. לבונה, Levon; arab. لبان, lubbān), v pravoslávii sa mimo všeobecného výrazu кадило (kadili) používa skôr výraz ладан (Ladan), novogr. λήδανον, či λάδανον) je vonná živica, ktorá sa pripravuje z tzv. glejoživice. Získava sa z kmeňa kadidlovníka (Boswellia), používa v kombinácii s myrhou a balzamom a pri pálení vydáva korenenú vôňu.

Používa sa často pri rôznych náboženských obradoch aj pri meditáciách. Užívanie kadidiel ako súčasť náboženského rituálu prevzalo v staroveku východné, neskôr aj západné kresťanstvo.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

V najjužnejšej časti Ománu, dnešnom Dafáre, sa začal pestovať kadidlovník pravý (Boswellia sacra) už v staroveku. Spolu s inými vonnými esenciami sa zrná tejto živice používali v kadidelniciach v chrámoch po celom svete - v Egypte, na Blízkom východe aj v antickom Ríme. Bol to veľmi dôležitý produkt pre náboženské obrady, v kresťanských chrámoch sa kadidlo na okiadzanie[1] používa aj dnes.

Kadidlo je spomenuté v Biblii ako jeden z troch darov, ktoré mudrci priniesli narodenému Ježišovi, čo ukazuje ako cenné v tej dobe bolo.
Rímsky spisovateľ Plínius starší v 1. storočí uviedol, že obchodovanie s kadidlom urobilo z obyvateľov Ománu jednych z najbohatších ľudí sveta. Kadidlo bolo cenené viac ako zlato. V 2. storočí sa už vyvážalo približne 3 000 ton kadidla za rok do Grécka, Ríma a krajín okolo Stredozemného mora.

Produkcia[upraviť | upraviť zdroj]

Kadidlovník (Boswellia sacra), dvojklíčnolistová drevina z čeľade brezulovitých, produkuje vonnú glejoživicu, ktorá sa priebežne zbiera ako kadidlo. Získava sa narezávaním kôry kmeňov. Zaschnuté výrony majú tvar guľovitých hrudiek či zŕn.

Významnou zložkou kadidla sú triterpenické kyseliny boswelliové. Používajú sa i do zubných pást, náplastí a mastí. V arabskej ľudovej medicíne a u beduínskych kmeňov je kadidlo hojivým prostriedkom.

Parfum Amouage je najdrahšia vôňa na svete a pripravuje najmä z kadidla, ktoré je pre Omán typické, a z ďalších 120 prísad.

K hlavným vývozcom patrí Somálsko, severná Etiópia a juh Arabského polostrova.

Účinky[upraviť | upraviť zdroj]

Kadidlo má na ľudský organizmus relaxačné účinky vrátane pozdvihnutia nálady a zvyšovania pozornosti.[2] Podľa štúdie z roku 2008 majú aktívne látky v kadidlovej živici psychoaktívne účinky - znižujú úzkosť a pôsobia antidepresívne.[3][4]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Všeobecné pokyny k Římskému misálu. Editio typica tertia 2002. vyd. Praha : Česká biskupská konference, 2003. 112 s. ISBN 80-239-9572-3. S. 73-74.
  2. Kadidlový esenciální olej [online]. www.doterraoleje.cz, [cit. 2015-04-12]. Dostupné online. Archivované 2015-04-12 z originálu.
  3. Burning Incense Is Psychoactive: New Class Of Antidepressants Might Be Right Under Our Noses [online]. ScienceDaily, 20.05.2008. Dostupné online. (anglicky)
  4. MOUSSAIEFF, A.; RIMMERMAN, N.. Incensole acetate, an incense component, elicits psychoactivity by activating TRPV3 channels in the brain. Federation of American Societies for Experimental Biology, roč. 2008, čís. 22, s. 3024-3034. Dostupné online. DOI10.1096/fj.07-101865. (anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Kadidlo

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kadidlo na českej Wikipédii.