Kakadu zlatochochlatý

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kakadu zlatochochlý

Kakadu zlatochochlý
Stupeň ohrozenia
IUCN stupne ohrozeniaVyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozený
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Cacatua galerita
Latham, 1790

Mapa prirodzeného výskytu kakadu zlatochochlého.
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Kakadu zlatochochlatý (iné názvy: kakadu zlatochochlý / žltochochlatý / zlatochocholatý, lat. Cacatua galerita, Latham 1790 je druh papagája kakadu z rodu aj podrodu Cacatua. Tento kakaduorodý papagáj patrí medzi najrozšírenejšie druhy žijúce na austrálskom kontinente.

Vzhľad[upraviť | upraviť zdroj]

Tieto vtáky majú zaujímavý vzhľad a sú zároveň aj veľmi inteligentné. Kakadu zlatochochlý je preto obľúbeným chovancom v klietkach v svojej domovine a aj na celom svete.

Bežne tieto papagáje dosahujú hmotnosť okolo 800 gramov a dĺžku 45 – 50 cm. Perie kakadu zlatochochlého je biele, spodné perá chocholu, spodná strana krídel a chvosta sú žlté. Zobák tohto papagája je šedočierny a nohy šedé. Samci tohto druhu majú farbu očnej dúhovky čiernu, u väčšiny samíc je farba dúhovky viac červenohnedá.

Rozšírenie[upraviť | upraviť zdroj]

Kakadu zlatochochlý sa vyskytuje v rôznych klimatických pásmach austrálskeho kontinentu od najsevernejšieho cípu štátu Queensland ponad pohorie Iron Range Mountains až po Snowy Mountains. Jeho početné stavy sa vyskytujú aj v Adelaide, južnej Austrálii a vidno ho aj v oblasti Perthu, na Novej Guinei a priľahlých ostrovoch. Tento kakadu bol umelo vysadený na Novom Zélande a na niektorých ostrovoch Indonézie.

Kakadu zlatochochlý obýva otvorenú krajinu, lesy, subtropické a tropické dažďové pralesy, ale aj parky. Tieto vtáky sa dobre adaptovali na osídľovanie krajiny európanmi a žijú aj v mnohých mestských aglomeráciách.

Ich charakteristický chrapľavý škrekot dokáže byť veľmi prenikavý a ozýva sa po území na ktorom hniezdia.

V niektorých oblastiach Austrálie obrovské kŕdle týchto papagájov svojimi náletmi na polia spôsobujú veľké škody. Sú plieničmi obilných polí, ovocných sadov a všetkého dreveného od drevených konštrukcií domov a záhrad až po živé stromy. Pre tento dôvod sú tieto papagáje so súhlasom vlád krajiny likvidované ako škodcovia odstrelom a rôznymi jedmi. Na druhej strane v Austrálii od roku 1894 dodnes platí zákaz vývozu akéhokoľvek vtáctva mimo kontinentu.

Potrava[upraviť | upraviť zdroj]

U kakadu zlatochochlého prevažuje hlavne rastlinná potrava. Sú to najčastejšie rôzne semená rastlín, ovocie, zelenina, rôzne bobule, pupene, listy a kvety stromov. V zajatí sú tieto vtáky kŕmené špeciálnymi zmesami. Ako doplnok sa odporúča pridávať vetvičky stromov a piesok, ktorý má pomôcť pri trávení.

V divočine sa tieto papagáje dožívajú 20 – 40 rokov, v zajatí až 70 rokov.

Rozmnožovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Kakadu zlatochochlatý hniezdi v dutinách stromov. Samica znáša 2 – 3 vajcia, z ktorých sa mláďatá vyliahnu približne o 30 dní.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]