Kakapo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Kakapo (lat. Strigops) je rod vtákov z čeľade papagájovité. Jediným druhom rodu je kakapo sovovitý (staršie papagáj soví; lat. Strigops habroptila) je jeden z najvzácnejších papagájov na svete, ktorý prežíva na niekoľkých ostrovoch Nového Zélandu. Je to 60 centimetrov vysoký papagáj, ktorý tvárou pripomína sovu a ako sova sa tiež vyznačuje nočnou aktivitou. S hmotnosťou 3,5kg je najťažší zo všetkých papagájov a nevie lietať. Dĺžka života je až 100 rokov.

Vzhľad[upraviť | upraviť zdroj]

Dokonca medzi vtákmi Nového Zélandu pôsobí kakapo sovovitý výstredne. Je príkladom tých pokusov evolúcie, ktoré sa odohrali na odľahlých ostrovoch bez prítomnosti dravcov. Keď sa časti južného prakontinentu Gondwana pred asi 90 miliónmi rokov začali pohybovať smerom od seba a Nový Zéland sa dostal do svojej dnešnej polohy, bol dosiahnuteľný už len vzduchom-teda pre vtáky, nie však pre štvornohé šelmy. A tak sa kakapovia vzdali energicky náročného lietania. Vystačí si so schopnosťou šplhať. Perie majú žlto-zeleno-čierne. Je to nočný vták, ktorého nie je ľahké spozorovať. Je ale možné ho vystopovať pomocou cestičiek, ktoré si pri opakovanom pohybe na zemi vytvára a ktoré sa podobajú cestičkám malých cicavcov.

Ohrozenie a ochrana druhu[upraviť | upraviť zdroj]

Kedysi obývalo Nový Zéland tisíce kakapov sovovitých. Keď prišli Maorovia so psami a 800 rokov po nich belosi priviezli ďalšie šelmy, začal sa počet kakapov rýchlo znižovať. Pred 30 rokmi začalo pátranie po tých čo prežili - išlo o najnákladnejšie expedície v histórii ochrany vtáctva. Vypátralo sa posledných 51 jedincov na ostrove Stewart Island. Bolo potrebné nájsť im iné ostrovy bez šeliem.

Dnes sa kakapovia chovajú na ostrove Codfish Island; ich počet v marci 2009 prekročil sto jedincov. Za to vďačí ochranárom a mnohých dobrovoľným pomocníkom. Druh bude považovaný za zachránený až vtedy, keď budú zásoby kakapa schopné prežiť bez asistencie človeka a naďalej sa rozmnožovať na rôznych miestach: jedným z hlavných problémov dneška je nájsť dostatočne veľké ostrovy, kde ešte nevymizla prírodný les a kde nežijú potkany.