Preskočiť na obsah

Kara Mustafa

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kara Mustafa
osmanský generál a veľkovezír
Kara Mustafa
95. veľkovezír Osmanskej ríše
V úrade
3. november 1676 – 25. december 1683
PanovníkMehmed IV.
Predchodca Köprülüzade Fazıl Ahmed Paša Bayburtlu Kara Ibrahim Pasha Nástupca
Biografické údaje
Narodenie1634/1635
Merzifon, Osmanská ríša
(dnes Turecko)
Úmrtie25. december 1683
Belehrad, Osmanská ríša
(dnes Srbsko
Odkazy
Spolupracuj na CommonsKara Mustafa
(multimediálne súbory)

Merzifonlu Kara Mustafa Pasha (* 1634/1635, Merzifon – † 25. december 1683, Belehrad) bol osmanský generál a veľkovezír, ktorý bol ústrednou postavou záverečnej fázy osmanského vojenského snaženia v strednej Európe. Ako mladík bol adoptovaný mocnou rodinou dedičných veľkovezírov Köprülüovcov. Svojou službou pre štát a oddanosťou k rodine Köprülüovcov sa vyznamenal a získal si náklonnosť mocných mecenášov. Roku 1663 sa stal vezírom a roku 1665 hlavným veliteľom osmanskej flotily.

Vo vojne s Poľskom roku 1672 slúžil ako veliteľ pozemných vojsk. Bola to práve jeho zásluha, že počas mierových rokovaní s Poľskom, ktoré po vojne nasledovali, si vynútil pripojenie oblasti Podolia k Osmanskej ríši. Keď roku 1676 veľkovezír zomrel, jeho nástupcom sa stal Kara Mustafa ako hodnostár, ktorý sa osvedčil v správe ríše.

Bitka pri Viedni

[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1683 ho sultán Mehmed IV. poveril vedením 200-tisícového vojska s úmyslom dobyť Viedeň, zlomiť moc Habsburgovcov a ovládnuť strednú Európu. S početnou armádou sa Kara Mustafa dostal až k Viedni, obľahol mesto a pripravoval sa na jeho dobytie. Situácia pre Viedeň vyzerala beznádejne, až kým 12. septembra 1683 neprišla Rakúšanom na pomoc poľská armáda na čele s Jánom Sobieskim. V nasledujúcej bitke sa obzvlášť vyznamenala poľská husárska jazda. Osmanskí Turci sa dali na ústup a stiahli sa do Uhorska. Po porážke pri Viedni už Osmani neboli schopní obnoviť svoju vojenskú moc a roku 1686 sa po sérii porážok museli stiahnuť aj z Uhorska – ich vojenská moc v strednej Európe definitívne zanikla. Porážky na balkánskom fronte vyvolali v Istanbule politickú krízu a sultán Mehmed IV. bol zvrhnutý. Ešte predtým bol však Kara Mustafa, ako hlavný vinník potupnej porážky, zbavený všetkých funkcií a hodností a na príkaz sultána zavraždený. Jeho telesné pozostatky sú uložené v Edirne.

Legenda o príchode kávy do Viedne

[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa tejto legendy nechali ustupujúci osmanskí vojaci po bitke na bojisku niekoľko plných vriec, ktoré obsahovali pražené kávové zrná. Potom, čo sa s ich lahodnosťou oboznámili obyvatelia Viedne, vytvorili bohatú tradíciu výroby Viedenskej kávy.

Literatúra

[upraviť | upraviť zdroj]
  • E. van Donzel, Islamic Desk Reference: Compiled from the Encyclopaedia of Islam, Brill Academic Publishers, p 219
  • Robert Bator, Daily Life in Ancient and Modern Istanbul, Runestone Press, p 42
  • Douglas Arthur Howard, The History of Turkey, Greenwood Press, p 195
  • John Freely - Inside the Seraglio, published 1999, Chapter 9: Three Mad Sultans

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kara Mustafa Pasha na anglickej Wikipédii.