Preskočiť na obsah

Karekin II.

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Karekin II.
katolikos všetkých Arménov, hlava Arménskej apoštolskej cirkvi
Karekin II.
Funkcie a tituly
Katolikos Arménskej apoštolskej cirkvi
1999 – súčasnosť
Predchodca Karekin I.
Biografické údaje
Rodné menoKtrij Nersessian
(Կտրիճ Ներսիսյան)
Narodenie21. august 1951 (72 rokov)
Voskehat, Arménska SSR
Alma materTeologická akadémia Kevorkian,
Univezita v Bonne,
Fakulta svätého Sergeja Kláštornej akadémie v Zagorsku
Svätenia
CirkevArménska apoštolská cirkev
Rehoľník
Rehoľavýchodné mníšstvo
Diakon
Svätenie1970
Kňaz
Kňazská vysviacka1972
Biskup
Konsekrácia23. október 1983
SvätiteľVazgen I., hlava Arménskej apoštolskej cirkvi
Odkazy
Spolupracuj na Commons Karekin II.

Karekin II. (* 21. august 1951, Voskehat, Arménsko) je arménsky pravoslávny duchovný, hlava Arménskej apoštolskej cirkvi s titulom katolikos všetkých Arménov. Sídli v arménskom meste Ečmiadzin blízko Jerevanu.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa ako Ktrič Nersessian. V roku 1965 vstúpil do seminára v Ečmiadzine. Za diakona bol vysvätený v roku 1970. Teologické štúdiá ukončil v roku 1971. Neskôr sa stal mníchom. V roku 1972 bol vysvätený za kňaza. Postdgraduálne štúdiá absolvoval vo Viedni a Zagorsku (dnes Sergijev Posad, Rusko). V roku 1983 bol vysvätený za biskupa pričom sa stal správcom araratskej patriarchálnej diecézy so sídlom v Jerevane. V roku 1992 bol povýšený na arcibiskupa, pričom naďalej spravoval svoju diecézu. V roku 1995 neúspešne kandidoval na úrad katolikosa všetkých Arménov. Do tejto funkcie bol napokon zvolený v roku 1999 po smrti katolikosa Karekina I. V roku 2001 viedol oslavy 1700. výročia prijatia kresťanstva za štátne náboženstvo Arménska. Katolikos Karekin II. udržiava intenzívne ekumenické vzťahy s Katolíckou cirkvou. V roku 2001 sa stretol s pápežom Jánom Pavlom II. počas jeho návštevy Arménska a v roku 2008 sa v Ríme stretol s pápežom Benediktom XVI..

Karekin II. navštívil rôzne krajiny. Krátko po svojom zvolení - v januári 2000 - sa spolu s arménskymi cirkevnými aj svetskými predstaviteľmi zúčastnil v Betleheme osláv 2000. výročia narodenia Ježiša Krista.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]