Karpatský euroregión

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 21:23, 13. apríl 2019, ktorú vytvoril RickRichards (diskusia | príspevky) (Drobná korekcia.)

Karpatský euroregión je jedným z najväčších a najstarších euroregiónov v krajinách bývalého Východného bloku. Združuje pohraničné teritóriá v oblasti Východných Karpát až piatich krajín: Slovenska, Maďarska, Poľska, Rumunska a Ukrajiny. Na rozlohe 145 153 km2 s okolo 15 miliónov obyvateľov zahŕňa nasledujúce regióny:

Euroregión vznikol v roku 1993 podpisom zmluvy v Debrecíne, kedy zakladajúcimi štátmi boli Poľsko, Ukrajina a Maďarsko. V roku 1997 sa pripojilo Rumunsko a v roku 1999 aj Slovensko. Najvyšší orgán Rada euroregiónu zasadá dvakrát ročne na miestach určených na princípe rotácie. Jej predseda je volený na obdobie dvoch rokov taktiež na princípe rotácie.

Slovenskú stranu v zoskupení reprezentujú východoslovenské regióny na úrovni štátnej správy - Košický kraj a Prešovský kraj, na úrovni samosprávy Košický samosprávny kraj a viac ako 100 miestnych samospráv. Národná kancelária za Slovensko s názvom Karpatský euroregión Slovensko má sídlo v Košiciach s pobočkou v Prešove a eurocentrom v Sobranciach.

Galéria sídiel národných kancelárií

Zdroje