Kaufhaus des Westens

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
KaDeWe
Konzervatórium, 2005
Detail na fasáde obchodného domu.
Logo

Kaufhaus des Westens alebo skrátene KaDeWe (po slovensky: „Obchodný dom Západu“) je obchodný dom v Berlíne, v Nemecku. So svojimi 60 000 m² predajnej plochy je najväčším obchodným domom v Nemecku a zároveň i najväčším v kontinentálnej Európe. Na siedmich poschodiach ponúka najrozmanitejší tovar, vrátane toho najluxusnejšieho. Spoločnosť zamestnáva cca 2 400 zamestnancov. Denne navštívi KaDeWe medzi 40 000 až 50 000 zákazníkov.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Spoločnosť založil v roku 1905 nemecký obchodník Adolf Jandorf. O dva roky neskôr, v apríli 1907 bola slávnostne otvorená budova obchodného domu, ktorú postavili podľa projektu architekta Emila Schaudta. Od roku 1927 patril obchodný dom spoločnosti Hertie. Počas druhej svetovej vojny bol pri bojoch o Berlín takmer úplne zničený. Znovu otvoril svoje brány, päť rokov po skončení vojny – v roku 1950. V 90. rokoch bol KaDeWe prestavaný a pribudlo šieste a siedme poschodie. To posledné je venované výlučne potravinám. Ide o najväčší obchod s potravinami v Európe. Od roku 1994 sa stal majetkom spoločnosti Karstadt AG.

V roku 2004 bolo na prízemí otvorené oddelenie s kozmetikou a parfumami. Taktiež začali prvé prestavby, ktoré budú dokončené v apríli 2007 k stému jubileu. V roku 2005 boli prvé tri poschodia s celkovou predajnou plochou 20 000 m² postavenou v šachovnicových segmentoch venované móde. Ponúkajú tu značky ako Christian Dior, Gianfranco Ferré, Paul Smith, Versace, Roberto Cavalli, Giorgio Armani, Hugo Boss, Dolce & Gabbana a Burberry.

Plán poschodí[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]