Khan Academy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Khan Academy je nezisková organizácia zameraná na vzdelávanie, založená v roku 2006 Američanom Salmanom Khanom, absolventom MIT a Harvardu. S misiou "poskytovať vysoko kvalitné vzdelanie komukoľvek, kdekoľvek" ponúka webová stránka zbierku viac ako 3 100 videolekcií uložených na YouTube, a to k disciplínam matematika, fyzika, chémia, organická chémia, história, zdravotníctvo a medicína, finančníctvo, ekonómia, biológia, astronómia, kozmológia, atď.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Zakladateľ organizácie Salman Khan sa narodil a vyrastal v New Orleans, Louisiana, USA. Po získaní troch titulov na MIT (bakalársky z matematiky, elektrotechniky a informačných technológií, magisterský z elektrotechniky a informačných technológií), pokračoval v štúdiu na Harvarde, kde získal titul MBA. Na konci roku 2004 začal na diaľku doučovať svojou sesternicu Nadiu matematiku a využíval pri tom Doodle Notepad od Yahoo. Keď ho o pomoc poprosili ďalší príbuzní a priatelia, rozhodol sa, že praktickejšie bude umiestniť videolekcie na YouTube. Ich popularita a ďakovné príspevky študentov prinútili Khana, aby v roku 2009 opustil svoju prácu finančného analytika v spoločnosti Connective Capital Management a zameral sa na tvorbu videolekcií naplno. Jeho projekt dostal meno po svojom zakladateľovi: Khan Academy. Bill Gates na adresu Salmana Khana poznamenal: "Povedal by som, že sme presunuli IQ 160 z oblasti akciových trhov do oblasti výučby mnohých ľudí účinným spôsobom. Bol to šťastný deň, keď mu manželka dovolila opustiť jeho pôvodné zamestnanie." [1]

Khan Academy je registrovaná v USA ako verejne prospešná organizácia. Projekt je financovaný z dotácií a dobrovoľných príspevkov, s významnou podporou Nadácie Billa a Melindy Gatesových a spoločnosti Google. Niekoľko jednotlivcov venovalo 10 000 amerických dolárov, Ann a John Doerr venovali 100 000 dolárov, celkový príjem je okolo 150 000 dolárov v príspevkoch. Navyše Khan Academy zarábala 2 000 dolárov mesačne z inzercie na webovej stránke, Khan Academy ale inzerciu zrušila. V roku 2010 Google oznámil, že dá Khan Academy 2 000 000 dolárov na vytvorenie ďalších lekcií a na preklady základov do najpoužívanejších svetových jazykov ako časť svojho projektu nazvaného Project 10 100 .

Khan Academy ako projekt svojho druhu zatienila v počte zhliadnutých videí napr. MIT OpenCourseWare, teda otvorenú internetovú výučbu MIT. Na kanáli YouTube má Khan Academy cez 100 miliónov zhliadnutí, v porovnaní s 32 miliónmi zhliadnutí MIT. Tiež má dvakrát viac odberateľov, viac ako 300 000.

Technický formát a výukový model[upraviť | upraviť zdroj]

Khan Academy začala tým, že Khan učil jednu svoju sesternicu na diaľku pomocou Yahoo Doodle obrázkov. Na základe spätnej väzby od sesternice začali aj ostatní bratranci a sesternice využívať interaktívnu výučbu na diaľku. Pre lepšie využitie času všetkých zúčastnených začal Khan tvoriť a presúvať videolekcie na YouTube. Píše a maľuje prostredníctvom Wacom tabletu a freeware aplikácie pre maľovanie SmoothDraw 3. Lekcie sú nahrávané softvérom Camtasia Studio, ktorý zachytáva dianie na obrazovke tabletu. Khanove hovorené slovo je nahrávané pomocou mikrofónu Samson C03U USB Multi-Pattern Condenser.

Aj keď sú Khan Academy videá stále dostupné na YouTube kanáli, sú tiež dostupné na vlastnej internetovej stránke Khan Academy, ktorá obsahuje mnoho ďalších využiteľných prvkov, ako napríklad sledovanie pokroku, cvičné príklady a rôzne nástroje pre učiteľov na školách. Prihlásenie na túto stránku vyžaduje účet na stránkach Google alebo na Facebooku, takže nemusíte vytvárať účet priamo na Khan Academy.

Khan sa vyhol formátu, ktorý by zahŕňal učiteľa stojaceho pri tabule, želal si namiesto toho "predviesť koncept, kde by učivo vyplávalo z tmavého vesmíru priamo do mysle s hlasom odnikiaľ", a to spôsobom, ako keby niekto sedel vedľa a spolupracoval na riešenom príklade nad listom papiera: "Keď niekto počíta príklad a pritom myslí nahlas, myslím, že je to pre ľudí cennejšie a nie tak odstrašujúce," [2] komentuje Khan svoj výukový prístup.

Offline verzie video lekcií sú distribuované neziskovým skupinám v odľahlých oblastiach Ázie, Latinskej Ameriky a Afriky. Zatiaľ čo súčasný obsah je hlavne zameraný na matematiku a fyziku pre základné školy a stredné školy, Khanov dlhodobý cieľ je poskytnúť desiatky tisíc videí z takmer každého predmetu a vytvoriť prvú bezplatnú virtuálnu školu na svetovej úrovni, kde sa ktokoľvek môže naučiť čokoľvek.

Khan Academy tiež ponúka na webe cvičebný systém, ktorý generuje študentom príklady na základe ich úrovne a výkonu. Tento softvér je k dispozícii ako open source pod licenciou MIT. [3] Khan verí, že jeho akadémia ukazuje cestu, ako prekonať tradičný model školskej výučby v triede, a to za použitia softvéru, ktorý dokáže tvoriť testy, známkovať úlohy, upozorniť na medzery niektorých študentov a povzbudiť tých, ktorým štúdium ide skvele, aby pomohli spolužiakom, ktorí sa potýkajú s problémami. Videolekcie pomáhajú aj tým, že môžu byť študentom hocikedy zastavené, čo pri výklade učiteľa v triede nie je možné.

Úspech technicky nenáročných, prerozprávaných videolekcií (Khanova tvár sa nikde neobjavuje a diváci vidia len to, čo kreslí alebo píše na svoju čiernu elektronickú tabuľu) otvára dvere transformácii vo vzdelávaní, kde sa nekladie taký dôraz na triedu, infraštruktúru školy a dokonca ani na vyhlásených pedagógov.

Služby a vízie[upraviť | upraviť zdroj]

Medzi hlavné komponenty Khan Academy patrí:

 • Video knižnica s viac ako 3 000 videolekciami z rôznych vzdelávacích oblastí s viac ako 130 miliónmi zhliadnutí. Tieto videá sú verejne prístupné pod licenciou Creative Commons Attribution - NonCommercial-ShareAlike 3.0 Licencie,
 • Automatizované príklady na precvičovanie s priebežným hodnotením; je tu 315 tém na precvičovanie, hlavne z matematiky,
 • Zamýšľaným komponentom je učenie a doučovanie medzi spolužiakmi založené na objektívnych dátach zhromaždených systémom. Bude začlenené v budúcnosti.

Neziskové partnerské organizácie dávajú k dispozícii obsah mimo YouTube. Lewis Center for Educational Research, spojený s NASA, prináša obsah do komunity vyšších odborných a vysokých škôl v USA. Aktivita World Possible tvorí offline verzie obsahu pre distribúciu v odľahlých, rozvojových regiónoch s obmedzeným prístupom, alebo bez prístupu k internetu.

Khan vyjadril svoju víziu premeny akadémie na nezávislú školu:

"Toto by mohla byť DNA pre fyzickú školu, kde študenti strávia 20% svojho dňa sledovaním videí a prácami na cvičeniach svojim vlastným tempom a zvyšok dňa by stavali roboty alebo maľovali obrazy, alebo skladali hudbu alebo čokoľvek iné. [4] "

Grant z írskej O'Sullivan nadácie z novembra 2011, ktorý Khan Academy získala, bude smerovaný na tieto 3 iniciatívy:

 1. Rozšírenie tímu učiteľov
 2. Rozšírenie obsahu prostredníctvo príspevkov užívateľov podľa modelu, ktorý využíva Wikipédia.
 3. Vývoj študijného sprievodcu, pomáhajúceho používateľom prepojiť obsah Khan Academy s fyzickou výučbou prírodných vied, technológií , techniky a matematiky.

Na základe grantu sú vymenovaní učitelia, ktorých úlohou bude vytvárať obsahy z oblasti dejín a umenia. Sú nimi Dr Steven Zucker, pôvodne z Pratt Inštitútu, a Dr Beth Harris z Múzea moderného umenia v New Yorku. Ďalej sa do tímu pripojili tvorcovia YouTube videí Vi Hart a Brit Cruise.

Je tiež naplánovaný súbor letných táborov, ktoré sa budú od júna 2012 konať v severnej Kalifornii, a ktorých účelom bude aj vytvorenie študijného sprievodcu pre bežné školy.

Khan Academy v slovenčine a v ďalších jazykových mutáciách[upraviť | upraviť zdroj]

O Khan Academy prejavujú záujem užívatelia z celého sveta, čo vedie k vzniku jazykových mutácií Khanových videolekcií, či už na báze titulkovaných videí, alebo videí priamo nahovorených v inej reči. Khan Academy rozširovanie jazykovej dostupnosti podporuje. Cieľom je preložiť minimálne tisíc kľúčových videí z matematiky a prírodných vied do desiatich najpoužívanejších jazykov (arabčina, bengálčina, francúzština, indonézčina, hindčina, mandarínska čínština, nemčina, portugalčina, ruština, španielčina).

Khan Academy je dostupná už aj v slovenčine, a to zásluhou skupiny dobrovoľníkov, ktorá začala s vytváraním titulkovaných verzií Khan Academy. Pôvodným iniciátorom je nezisková organizácia P-MAT, ktorá sa venuje podpore mladých talentov v matematike, fyzike a prírodných vedách. Projekt v júni 2012 podporil Accenture Nadačný fond – Nadácia Pontis. V súčasnosti sa P-MAT venuje podpore a koordinácii skupiny dobrovoľných prekladateľov videí Khan Academy z angličtiny a z češtiny. Úzko spolupracuje aj s českou skupinou prekladateľov, čo umožňuje efektívnu deľbu práce a využitie dobrovoľníkov, ktorí si netrúfajú prekladať z angličtiny ale radi by prekladali z im blízkeho jazyka. V priebehu prvých 3 týždňov sa do projektu zapojilo 58 dobrovoľníkov. Počet videí preložených do slovenčiny bol 57 v júni 2012. Videá so slovenskými titulkami sú dostupné na stránkach Khan Academy, kde je možné zvoliť si titulky v dostupných jazykoch.[5]

Súvisiace články[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. David A. Kaplan: Bill Gates 'favorite tecaher, CNNMoney, 24. 8. 2010
 2. AP: 12-11-youtube-tutoring_N.htm Need a tutor? YouTube videos await, USA Today, 12. 12. 2008
 3. khanacademy on GitHub [online]. . # readme Dostupné online.
 4. Jeffrey R. Young: College 2.0: A Self-Appointed Teacher Runs a One-Man 'Academy' on YouTube, The Chronicle , 10. 6. 2010
 5. http://khan-report.appspot.com/translations/subtitlestatus?language=Slovak&playlist=all&display=1[nefunkčný odkaz]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]