Kirill I.

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kirill I.
Кирилл
Patriarcha Moskvy a celej Rusi
Kirill I.
Kirill I. - podpis
Funkcie a tituly
Patriarcha Moskvy a celej Rusi
27. január 2009 –
Predchodca Alexej II.
Biografické údaje
Občianske menoVladimir Michajlovič Gunďajev
Владимир Михайлович Гундяев
Narodenie20. november 1946 (77 rokov)
Leningrad, Sovietsky zväz (dnešné Rusko)
Svätenia
CirkevRuská pravoslávna cirkev
Biskup
Konsekrácia14. marec 1976 (29 rokov)
Lavra Alexandra Nevského, Petrohrad
Odkazy
Spolupracuj na Commons Kirill I.

Patriarcha Moskvy a celej Rusi Kirill (rus. Патриарх Московский и всея Руси Кири́лл; * 20. november 1946, Leningrad), vlastným menom Vladimir Michajlovič Gunďajev, je od 1. februára 2009 hlavným predstaviteľom ruskej pravoslávnej cirkvi.

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa 20. novembra 1946 v Leningrade (dnes Petrohrad) v rodine hlavného mechanika. Otec bol aktívnym členom ruskej pravoslávnej cirkvi.

V roku 1965 začal študovať na Leningradskej duchovnej akadémii, ktorú skončil v roku 1970. Potom zastával v cirkvi dôležité posty a funkcie. Od roku 1971 zastupoval ruskú pravoslávnu cirkev vo svetovej rade cirkví v Ženeve. Od roku 1984 sa stal metropolitom Smolenska a Kaliningradu. Zastupoval ruskú pravoslávnu cirkev na pohrebe Jána Pavla II. a na intronizácii Benedikta XVI. v roku 2005. Po smrti patriarchu Alexeja II. bol 27. januára 2009 zvolený za patriarchu Moskvy a celej Rusi (508 zo 701 hlasov). Intronizácia novozvoleného patriarchu sa konala 1. februára 2009 v Chráme Krista Spasiteľa za účasti vysokých politických predstaviteľov Ruska a pravoslávnych cirkví z celého sveta.

Patriarcha je stúpencom náboženského dialógu s inými náboženstvami. Je autorom kníh a iných náboženských publikácií. Okrem materinského ruského jazyka hovorí aktívne po anglicky, nemecky a francúzsky.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Kirill I.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]