Preskočiť na obsah

Klaňanie troch kráľov (Leonardo da Vinci)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Klaňanie troch kráľov

Základné informácie
AutorLeonardo da Vinci
Rok1481 – 1482
Technikaolej na dreve
Rozmery246 × 243 cm
GalériaGalleria degli Uffizi
Florencia, Taliansko

Klaňanie troch kráľov (tal. Adoriazione dei Magi) je názov pre nedokončený obraz renesančného umelca Leonarda da Vinci. Bol namaľovaný asi na desiatich drevených doskách, ktoré sú zlepené dohromady.

Na tomto obraze začal Leonardo pracovať vo Florencii v roku 1481 a nechal ho nedokončený v štádiu načrtnutia farieb keď sa nasledujúceho roku sťahoval do Milána.

Umelec tu spracováva všeobecne známu kresťanskú tému, kedy novonarodenému Ježišovi sa prišli pokloniť traja mudrci z východu. Kompozične je dielo tvorené skupinou postáv a zvierat v popredí s pôvabne sediacou Pannou Máriou držiacou v lone Dieťa a trojicou klaňajúcich sa mužov. Máriina póza je jedným z Leonardových objavov a opakuje sa napr. pri postave sv. Anny na obraze Svätá rodina so svätou Annou, namaľovanej o štvrťstoročie neskôr.

Pozadie scény tvorí polorozborená budova s dvoma zachovalými schodiskami a stromami rastúcimi na ruinách múrov. Zaujímavou postavou zachytenou na obraze je mladík v pravom dolnom rohu, ktorý pre diváka predstavuje akéhosi rozprávača deja a v ktorom, podľa mienky viacerých kunsthistorikov, Leonardo zvečnil sám seba.

Maľba je iba o málo viac ako náčrt, napriek tomu z nej možno vybadať tvorivý proces, blížiaci sa k definitívnemu dielu po dlhom čase prípravných štúdií. Na postavách Klaňania troch kráľov je možné postrehnúť akými hlbokými znalosťami anatómie a fyziológie ľudského tela Leonardo oplýval.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • kol. autorov, Leonardo umělec a vědec, Knižní klub, Praha, 2006
  • M. Levey, Stručné dejiny maliarstva, Tatran, Bratislava, 1972