Kolégium Emericanum

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Súradnice: 48°08′35″S 17°06′18″V / 48,143°S 17,1051°V / 48.143; 17.1051
Kolégium Emericanum
kultúrna pamiatka
Kolegium Emericanum01.jpg
Štát Slovensko Slovensko
Región Bratislavský kraj
Okres Bratislava I
Mesto Bratislava
Mestská časť Staré Mesto
Súradnice 48°08′35″S 17°06′18″V / 48,143°S 17,1051°V / 48.143; 17.1051
Poloha v rámci Bratislavy
RedHut.svg
Poloha v rámci Bratislavy
Freemap.sk: mapa
Mapový portál GKU: katastrálna mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:
Znak SR
Národná kultúrna pamiatka SR
č. v Ústrednom zozname pamiatkového fondu:
101-67/0

Kolégium Emericanum je názov niekdajšej školy, postavenej v renesančnom slohu na Kapitulskej ulici v Bratislave, v jej historickej zóne.

V roku 1637 sa ostrihomským arcibiskupom stal Imrich Lósy (okolo 1580 - 1642), pochádzajúci zo západomaďarského mesta Nagylózs. Horlivý zástanca protireformácie a dôsledný pokračovateľ duchovného diela arcibiskupa Petra Pázmaňa sa významnou mierou zaslúžil o rozvoj kultúry a cirkevného školstva v Hornom Uhorsku. Z jeho iniciatívy bol v Bratislave založený seminár, ktorý vo svojom názve niesol meno svojho zakladateľa - Colegium Emericanum. Zasvätený bol arcibiskupovmu osobnému patrónovi svätému Imrichovi. Poslaním seminára bolo vzdelávanie a príprava laických kňazov Ostrihomskej arcidiecézy na svoje duchovné povolanie.

Štúdium na kolégiu absolvovali viacerí významní kultúrni predstavitelia, napr. básnik Ján Hollý či neskorší ostrihomský arcibiskup Alexander Rudnay.

Budovu školy v renesančnom slohu postavili v rokoch 1641 - 1642 na mieste niekdajšieho stredovekého domu. Vypracovaním projektu poveril rímskeho jezuitského architekta Giacoma Ravu a jeho syna Giovanniho.

Trojposchodová budova na obdĺžnikovom pôdoryse sa svojím jednoduchým priečelím otvára do Kapitulskej ulice. Budova je bez výraznejších architektonických či ozdobných prvkov. Z architektonického hľadiska zaujme predovšetkým mohutný portál vpravo. V hornej časti je ozdobený plastickým biskupským erbom arcibiskupa Imricha Lósyho. Pod horizontálnou portálovou rímsou je výrazný nápis s datovaním: SEMINARIVM S. EMERICI DVCIS MDCXLI (Seminár svätého Imricha kniežaťa 1641). Nárožia budovy zdobí plastická bosáž.

Budova Kolégia je významnou pamiatkou nielen z architektonického pohľadu ale aj ako dôležitý svedok duchovno-umeleckého rozvoja Bratislavy v 17. storočí. Spolu s neďaleko stojacou Katedrálou svätého Martina, budovou Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty a cez ulicu ležiacim Jezuitským kolégiom tvorí súbor významných pamiatok duchovného charakteru historickej zóny Bratislavy.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]