Koronavírusová recesia
Koronavírusová recesia je významná ekonomická recesia, ktorá v roku 2020 významne ovplyvňuje ekonomiku takmer všetkých štátov sveta. Spúšťačom recesie bola Pandémia ochorenia COVID-19, proti ktorej šíreniu sa celosvetovo začali zavádzať preventívne opatrenia ako zatváranie obchodov, škôl či štátnych hraníc. Ide o najhoršiu recesiu od Veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch 20. storočia. Ekonomické dopady se líšia v rôznych oblastiach sveta podľa toho, ako rýchlo sa v daných oblastiach podarilo získať kontrolu nad šírením pandémie a aj s ohľadom na vývoj a bilanciu daných ekonomík v minulých rokoch.
Priebeh
[upraviť | upraviť zdroj]Prvé zreteľné ekonomické problémy sa začali prejavovať na prelomu februára a marca 2020 so začiatkom výrazného poklesu cien ropy na svetových trhoch.[1] Klesol aj dopyt po cestovaní. Pokles citeľne zasiahol leteckú dopravu. V priebehu marca sa vo väčšine sveta významne obmedzila vnútroštátna verejná doprava a došlo k obmedzovaniu prevádzky podnikov. Kvôli dĺžke trvania obmedzení až niekoľko mesiacov, vyhlásilo viacero spoločností insolvenciu alebo došlo k prepúšťaniu zamestnancov, čo zvýšilo mieru nezamestnanosti. Napríklad v Spojených štátoch amerických, kde miera nezamestnanosti kolísala v období od mája 2019 do februára 2020 medzi 3,4 a 3,7 %, v marci 2020 vzrástla na 4,4 % a v apríli skokovo na 14,7 %.[2] Takúto hodnotu nedosiahla nikdy od začiatku sledovania v roku 1948.[2] Pri predchádzajúcej recesii sa na prelome rokov 2009 a 2010 pohybovala okolo 10 %.[2]
Počas recesie sa prepadla cena ropy kvôli obchodnej vojne medzi Ruskom a Saudskou Arábiou, prepadu v odvetví turizmu, energetiky a výraznému zníženiu spotrebiteľskej aktivity v porovnaní s predchádzajúcou dekádou.[3][4] Prebytok ponuky nad dopytom spôsobil, že sa koncom apríla prvýkrát v dejinách ropa predávala za zápornú cenu (teda že predávajúci platil kupujúcemu za odobratú ropu).[5] Svetové akciové burzy klesli v priebehu druhej polovice februára a marca zhruba o 20 až 30%. Zároveň vykazovali veľmi veľkú volatilitu, najmä kvôli extrémnej neistote na trhu.[6][7]
Štátom sa zvyšujú náklady na záchranu obyvateľov a zároveň sa znižujú príjmy do rozpočtu, preto si požičiavajú. Štáty se teda postupne zadlžujú. Veľké množstvo krajín ešte nedokázalo znížiť dlh z obdobia predchádzajúcej celosvetovej ekonomickej krízy (2008 – 2015) alebo ich štátny dlh v pomere k HDP v posledných rokoch ešte narástol. Koronavírusová recesia teda môže niektoré štáty ekonomicky extrémne poškodiť, najmä tie štáty, ktoré na tom neboli dobre ešte pred touto recesiou (napríklad Grécko alebo Libanon).
Následky
[upraviť | upraviť zdroj]Medzinárodný menový fond v apríli 2020 varoval, že ekonomický dopad pandémie koronavírusu bude omnoho horší, než predchádzajúca ekonomická kríza.[8] Svetový potravinový program OSN varoval pred „hladomorom biblických rozmerov“, keď by počet hladujúcich mohol vzrásť zo 135 miliónov na viac ako 250 miliónov.[9]
Referencie
[upraviť | upraviť zdroj]- ↑ Ropa Brent – ceny a grafy ropy Brent, vývoj ceny ropy Brent 1 barel – 1 rok – měna USD | Kurzy.cz [online]. www.kurzy.cz. Dostupné online. (po česky)
- ↑ a b c United States Unemployment Rate [online]. Trading Economis. Dostupné online. (po anglicky)
- ↑ YERGIN, Daniel. The Oil Collapse [online]. 2020-04-07, [cit. 2020-05-17]. Dostupné online.
- ↑ DAN, Avi. Consumer Attitudes And Behavior Will Change in the Recession, And Persist When It Ends [online]. Forbes, [cit. 2020-04-15]. Dostupné online.
- ↑ Totálny kolaps americkej ropy. Cena WTI padla o 306 percent, predávajúci musí zaplatiť [online]. MAFRA Slovakia, [cit. 2020-05-17]. Dostupné online.
- ↑ WILLIAMS, Sean. Stock Market Crash 2020: Everything You Need to Know [online]. The Motley Fool, 10 March 2020, [cit. 2020-04-15]. Dostupné online.
- ↑ DECAMBRE, Mark. Wild stock-market swings are 'emotionally and intellectually wearing' on Wall Street [online]. MarketWatch, [cit. 2020-04-15]. Dostupné online.
- ↑ MMF: Hospodársky dopad koronavírusu bude oveľa horší ako globálna finančná kríza [online]. Zoznam, 2020-04-06, [cit. 2020-05-17]. Dostupné online.
- ↑ Varujú pred rozsiahlymi hladomormi biblických rozmerov, hrozia pre pandémiu koronavírusu [online]. SITA Slovenská tlačová agentúra, 2020-04-22, [cit. 2020-05-17]. Dostupné online.
Zdroj
[upraviť | upraviť zdroj]Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Koronavirová recese na českej Wikipédii a Coronavirus recession na anglickej Wikipédii.