Kosák (nástroj)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kosák

Kosák alebo srp je poľnohospodárske náradie, oblúkovite zahnutý nôž na krátkej rúčke určený na kosenie rastlín.

Konštrukcia a použitie[upraviť | upraviť zdroj]

Tvorí ho zakrivená polmesiacovitá čepeľ s hladkým ostrím na vnútornej strane. Na jednej strane s hrotom, na druhej s rúčkou, ktorá je obvykle z dreva alebo plastu. Ostrie je potrebné pravidelne brúsiť, najlepšie jemným brúsnym kameňom (oslou), pri väčšom opotrebovaní sa ostrie naklepáva podobným spôsobom ako na kose.

Kosec, ktorý používal kosák ho držal v jednej obyčajne pravej ruke a ľavou uchopoval stonky rastlín, ktoré vyžínal. Za koscom išli žnice, ktoré zbierali pokosené rastliny.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Muži pri vyžínaní kosákmi

Kosák (srp) je jedným z najstarších známych nástrojov. Pred objavením kovov sa čepeľ vyrábala z kostí alebo kameňa. Srpy si pôvodne roľníci vyrábali podomácky, neskôr sa ich výrobou zaoberali remeselníci. Asi v 18. storočí sa na Slovensko dostali v manufaktúrach vyrábané kosáky z Rakúska[1]. Neskôr na začiatku 20. storočia boli kosáky pri žatve obilia nahradené kosami.

Mytológia a symbolika[upraviť | upraviť zdroj]

Kosák bol od nepamäti symbolom poľnohospodárstva. Bohyňu Demeter starovekí Gréci zobrazovali s kosákom v ruke. V gréckej mytológii ho ako zbraň použili Cronus a Perseus.

V komunistickej symbolike mal skrížený kosák s kladivom symbolizovať spojenectvo robotníkov a roľníkov (kosák a kladivo).

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. kosák [online]. uluv.sk, [cit. 2010-07-03]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]