Kristína (speváčka)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Kristina)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Kristína
Flickr - aktivioslo - Slovakia - Kristina Pelakova (1).jpg
Základné informácie
Rodné meno Kristína Peláková
Umelecké mená Kristína
Narodenie 20. august 1987 (29 rokov)
Svidník
Pôsobenie speváčka,
Žáner Pop, Folk
Hrá na nástroje klavír
Roky pôsob. 2008 - súčasnosť
Webstránka kristinamusic.sk

Kristína Peláková, známejšia pod umeleckým menom Kristína (* 20. august 1987, Svidník), je slovenská speváčka[1], ktorá okrem iného Slovensko reprezentovala na súťaži Eurovision Song Contest 2010. V súčasnosti pracuje na novom štúdiovom albume, ktorý by mal výjsť v prvej polovici tohto roka.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Kristina už odmalička spievala, hrala na klavíri aj tancovala. Vyštudovala na košickom konzervatóriu. Po zoznámení s producentom Martinom Kavuličom a vydavateľstvom H.o.M.E. production začala aktívne spievať. Prvý singel „Som Tvoja“ jej vyšiel v spolupráci s raperom Opakom z bratislavskej a jej obľúbenej skupiny A.M.O. na jar 2007.

V roku 2008 prespievala pieseň Beáty DubasovejVráť mi tie hviezdy“, čo jej prinieslo všeobecnú slávu na Slovensku.[chýba zdroj] Pieseň sa stala jednou z najúspešnejších slovenských skladieb roku 2008.[chýba zdroj]

… ešte váham[upraviť | upraviť zdroj]

11. novembra 2008 vydala Kristina jej debutový album … ešte váham, ktorý obsahuje 11 skladieb a dva remixy. Je tu tiež skladba „Som tvoja“ natočená ešte v roku 2006. Sú tu ako multimediálne stopy aj tri videoklipy k singlom „Som tvoja“, „Vráť mi tie hviezdy 08“ a „Zmrzlina“, ku ktorému si prizvala českú kolegyňu Victoriu.

Eurovision Song Contest 2010[upraviť | upraviť zdroj]

Kristina sa zapojila aj do pesničkovej súťaže Eurovision Song Contest 2010 so skladbou „Horehronie“. Text napísal Kamil Peteraj.[2] So skladbou zvíťazila v piatom štvrťfinále s počtom 36,7 % hlasov a taktiež zvíťazila v prvom semifinále s počtom hlasov 31,2% a aj s najvyšším ziskom bodov (12) od poroty. 28. februára 2010 sa zúčastnila národného finále, kde nakoniec získala rovnaký počet bodov ako druhá Mista so skladbou „Emotions“, no vďaka väčšiemu počtu hlasov od divákov triumfovala a reprezentovala Slovensko na európskom finále v Nórsku, ktoré sa uskutočnilo 25.- 29. mája 2010.

V Osle sa Kristina predstavila 25. mája 2010 v prvom semifinále, kde napriek tomu, že bola považovaná za jednu z favoritiek, skončila až na 16. mieste a s 24 bodmi nepostúpila do finále.

Na slnečnej strane sveta[upraviť | upraviť zdroj]

Správy o pripravovanom treťom albume sa objavovali už od polovice roka 2011. Ako prvý pilotný singel z albumu vyšla 10. apríla 2012 skladba Jabĺčko, ktorá sa dostala na 13. miesto v slovenskom éteri a je hrávaná aj v Českej republike. Album oficiálne vyšiel 25. júna 2012 a obsahuje štrnásť skladieb plus tri bonusy v podobe remixov.[3] S nahrávaním sa začalo v marci 2011 a posledné úpravy sa skončili koncom mája 2012. Kristina nahrávala v štúdiu v Košiciach aj v Bratislave. "Album je pre mňa výnimočný a plný emócií. Každá pieseň má nápad a tému. Dali sme do každej skladby maximum. A veľmi sa teším, že sa v tom albume nájdu všetky vekové kategórie." povedala Kristína pre server Hudba.sk. 23. júna 2012 bol predstavený aj druhý singel Viem, lebo viem.

Album znovu otextoval básnik a textár Kamil Peteraj, hudbu zložil skladateľ a producent Martin Kavulič a dve skladby vytvoril aj jeho mladší brat Marián Kavulič. Speváčka experimentuje s mnohými hudobnými nástrojmi, na albume sa objaví sláčikový orchester, klasická aj ústna harmonika, živý aj elektronický cimbal aj buzuki. Krst albumu Na slnečnej strane sveta sa uskutočnil 27. júna 2012 v pražskom Bontonland Megastore, krstným otcom sa stal spevák Vašo Patejdl. Kristína si na akcii prevzala taktiež platinovú platňu za predaj predchádzajúceho albumu V sieti ťa mám v Českej republike.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Diskografia Kristiny

Štúdiové albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Single[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Kristína [online]. discogs.com, [cit. 2014-10-10]. Dostupné online. (anglicky)
  2. BREY, Marco. Kristína to represent Slovakia! [online]. eurovision.tv, 27. február 2010, [cit. 2014-10-10]. Dostupné online. (anglicky)
  3. Kristína vydáva album Na slnečnej strane sveta [online]. hudba.zoznam.sk, [cit. 2012-06-25]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]