Kvašov (potok)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Kvašov je potok na strednom Považí, tečie v západnej časti okresu Púchov, na dolnom toku tvorí hranicu s okresom Ilava. Niekedy sa označuje ako Suchlica. Je to pravostranný prítok Lednice, meria 10,1 km a je tokom IV. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť kód]

Pramení v Bielych Karpatoch, v podcelku Vršatské bradlá, na severnom svahu Závlačnej (635,5 m n. m.) v nadmorskej výške približne 560 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť kód]

Najprv tečie východojuhovýchodným smerom, oblúkom sa stáča na juh, preteká osadou Močiare, kde priberá dva krátke prítoky z oboch strán. Potom pokračuje juhojuhovýchodným smerom cez obec Kvašov, kde priberá tri ľavostranné prítoky spod Harvanovej (483,3 m n. m.) a jeden pravostranný zo severného svahu Čížového (459,4 m n. m.). Následne tečie juhovýchodným smerom cez Bielokarpatské podhorie, priberá krátky prítok sprava z východného svahu Čížového, potom zľava prítok pretekajúci osadou Pod horou a vteká do Ilavskej kotliny, kde sa stáča smerom na juhovýchod. Napokon preteká pomedzi obce Horovce na ľavom a Dulov na pravom brehu a východne od Dulova ústi v nadmorskej výške cca 243 m n. m. do Lednice.