László Bíró

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
László József Bíró
maďarský vynálezca
maďarský vynálezca
Narodenie29. september 1899
Budapešť, Uhorsko
Úmrtie24. november 1985 (86 rokov)
Buenos Aires, Argentína
PodpisLászló Bíró, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons László Bíró

László József Bíró ( * 29. september 1899, Budapešť, Uhorsko – † 24. november 1985, Buenos Aires, Argentína) bol maďarský vynálezca židovského pôvodu. Preslávil sa ako vynálezca guľôčkového pera.

Bíró pracoval ako žurnalista, ale zaujímal sa aj o maľovanie. V roku 1938 zostrojil prvé guľôčkové pero, keď si všimol, že atrament používaný pri tlači novín schne rýchlejšie a nezanecháva škvrny. Snažil sa použiť tento atrament v plniacom pere, čo sa mu však nepodarilo, lebo bol príliš hustý. V spolupráci so svojím bratom Györgom, ktorý bol chemik, vymyslel nový typ pera, v ktorom použil guľôčku, ktorá sa pohybom pera po papieri otáča a roznáša pritom atrament na povrch papiera.

V roku 1938, keď sa začali uplatňovať protižidovské opatrenia v Maďarsku, Bíró spolu so svojím bratom krajinu opustili a odišli do Paríža, kde si svoj vynález nechal patentovať. V Paríži mu odchod do Argentíny odporučil Augustin Justo. Bíró sa až na Argentínskom veľvyslanectve dozvedel, že A. Justo je Argentínsky prezident.

10. júna 1943 Bíró spolu s bratom v Argentíne predložili ďalší patent, a založili Biro Pens of Argentina (v Argentíne sa guľôčkové pero doteraz nazýva „birome“). Britská vláda patent odkúpila, aby mohli piloti Royal Air Force používať tento nový druh pera, lebo umožňovalo písanie aj vo vysokých nadmorských výškach, bez rozlievania atramentu.

V 60. rokoch 20. storočia sa guľôčkové pero rozšírilo do celého sveta. V mnohých krajinách sa nazýva jednoducho „biro“, alebo „biropen“. V Argentíne sa doteraz „Deň vynálezcov“ oslavuje 29. septembra, v deň Bírových narodenín.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]