Látaná

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Látaná
Potok
Łatany Potok a1.jpg
Zdrojnica Rákoň, Roháče
Ústie Studený potok, Zverovka
Dĺžka km
Povodie Orava
Hydrologické poradie 4-21-04-021
Číslo recipienta 4-21-04-9222
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Látaná je potok na hornej Orave, v juhovýchodnej časti okresu Tvrdošín. Je to pravostranný prítok Studeného potoka, meria 5 km a je tokom V. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení v Západných Tatrách, v geomorfologickej časti Roháče, na severnom svahu Rákoňa (1 876,3 m n. m.) v nadmorskej výške cca 1 535 m n. m., na katastrálnom území obce Zuberec.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Od prameňa tečie sprvu na sever, sprava priberá dva krátke prítoky spod Dlhého úplazu, stáča sa na severozápad a preteká Látanou dolinou, ktorá tvorí hranicu medzi geomorfologickými časťami Roháče na juhu a Osobitá na severe. Tu postupne priberá viaceré prítoky: najprv z pravej strany prítok spod Lúčneho sedla (1 602,0 m n. m.), potom z juhozápadného svahu Lúčnej (1 652,6 m n. m.), ľavostranný prítok zo Šindľovho žľabu, ďalší (1 169,8 m n. m.) zo severného svahu Prednej Zábrate (1 577,0 m n. m.), pravostranný prítok z južného svahu Kasní (1 541,0 m n. m.), opäť ľavostranný prítok z doliny Korytiny a pravostranný z lokality Kasne. Následne sa stáča najprv západným, vzápätí juhozápadným smerom a južne od osady Zverovka sa v nadmorskej výške približne 1 015 m n. m. vlieva do Studeného potoka.

Iné názvy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Látanský potok
  • Látaný potok
  • Prašivý potok