Preskočiť na obsah

Lara Fabian

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Lara Fabian

Základné informácie
Rodné meno Lara Sophie Katy Crokaert
Umelecké mená Lara Fabian
Narodenie 9. január 1970 (54 rokov)
Etterbeek, Belgicko
Bydlisko Francúzsko
Žáner pop
Typ hlasu soprán
Webstránka lara-fabian.org

Lara Fabian, vlastným menom Lara Sophie Katy Crokaert (* 9. január 1970, Etterbeek, Belgicko) je belgicko-talianska frankofónna speváčka známa svojou charakteristickou prácou s hlasom. Spieva po francúzsky, taliansky, španielsky a všetkými týmito jazykmi plynulo hovorí. Naspievala skladby aj v portugalčine a v roku 1988 vydala nemeckú verziu piesne Croire (Glaub) napriek tomu, že ani jedným z týchto jazykov nehovorí. Predala vyše 12 miliónov nosičov a nahrávacie spoločnosti a niektoré médiá o nej hovoria ako o novej Céline Dion. V roku 1994 sa stala kanadskou občiankou. Žila v Montreale. V roku 1996 dosiahla dvojité štátne občianstvo.

V roku 1988 sa zúčastnila súťaže Eurovision, v ktorej dosiahla štvrté miesto s piesňou „Croire“.

V roku 1991 vydala svoj prvý album „Lara Fabian“ v Kanade, kde mala dôležité pôsobisko nasledujúcich dvadsať rokov. Jej kariéra úspešne konkurovala na americkom kontinente Céline Dion.

V roku 1994 vydala vo svojom druhom albume „Carpe Diem“ prerábku známeho šansónu od Serge Lamu „Je suis malade“[1]. Táto pieseň sa v jej podaní stala kultovým hitom.

Návrat do Európy[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2001 vyšiel jej štvrtý album „Nue“ v Montreale vo francúzštine. Veľký úspech zaznamenal vo frankofónnych krajinách Európy, čo zároveň znamenalo jej návrat spoza oceánu domov. Pokračovala vydávaním ďalších albumov a koncertovaním na viacerých kontinentoch.

30. januára 2011 spievala na otváracej ceremónii „Zimných ázijských hier“ v Astane v Kazachstane.

V marci 2011 vystupovala v Čečensku na medzinárodný deň žien na pozvanie Ramzana Kadyrova. Jeho prítomnosť bola polemická: Ramzan Kadyrov je často obviňovaný z porušovania ľudských práv v Čečensku, z násilnej islamizácie, teroru a mafiánskych praktík. Obrancovia ľudských práv obvinili Laru Fabian že legitimizovala zločinecký režim svojou účasťou na oficiálnych oslavách.

24. októbra 2013 oznámil denník Le Monde, že odmietla koncertné turné v Uzbekistane v Taškente z dôvodu porušovania ľudských práv uzbeckým diktátorom Islamom Karimovom" : Je viens d'apprendre par le communiqué de l'Action des chrétiens pour l'abolition de la torture (ACAT) que le Festival culturel de Tachkent pour lequel je devais chanter était géré par la fille du président en place. (Práve som sa dozvedela z komuniké „l'Action des chrétiens pour l'abolition de la torture (ACAT)“, že kultúrny festival v Taškente je pod patronátom dcéry prezidenta.)[2]

Speváčka sa v júni 2013 vydala za talianskeho iluzionistu Gabriela di Giorgio.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdiové albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Rok Album
1991 Lara Fabian
1994 Carpe diem
1996 Pure
1999 Lara Fabian
2001 Nue
2004 A Wonderful Life
2005 9
2009 Every woman in me
2009 Toutes les femmes en moi

Live albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Rok Album
1999 Live 1999
2002 Live 2002
2003 En toute intimité
2006 Un regard 9 Live

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. hit Je suis malade
  2. odmietnutie koncertu v Taškente

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Lara Fabian na českej Wikipédii a Lara Fabian na francúzskej Wikipédii.