Čečensko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Vlajka
Poloha
Mapka

Čečensko, dlhý tvar Čečenská republika, je autonómna republika Ruskej federácie v severnom Kaukaze s rozlohou okolo 16-tisíc km². hraničí s ruskými republikami Dagestan na východe, Ingušskom na západe a so Stavropoľským krajom na severe. Na juhu susedí s Gruzínskom. Groznyj je hlavné mesto Čečenska.

Obyvateľstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Obyvateľstvo krajiny bolo silne zdecimované počas stalinského teroru počas a po skončení druhej svetovej vojny (odhaduje sa že zahynula až 1/4 obyvateľov) ako aj počas čečenskej vojny.

V roku 1989 v krajine žilo 1,27 mil. obyvateľov, z toho 57,8 % Čečenov, 12,9 % Ingušov a 23,1 % Rusov – počet posledne menovaných však klesol v roku 2002 na cca štvrtinu. Vojnové straty a masový exodus spôsobili, že sa počet obyvateľov značne znížil. Podľa nezávislých pozorovateľov teraz v Čečensku žije asi 600 tisíc až 1 milión ľudí (asi 30 % v mestách). Čečensko má tiež jednu z najmladších populácií v Ruskej federácií, priemerný vek je 22,7 rokov, u mužov sotva 21,6 rokov.

Väčšina Čečenov vyznáva islam (suniti). Úradné jazyky sú čečenčina a ruština.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Čečenská republika vznikla v roku 1991 rozdelením Čečensko-Ingušskej ASSR. Čečenská republika sa snažila opustiť Ruskú federáciu čo viedlo k dvom čečensko-ruským vojnám. Prvú čečensko-ruskú vojnu vyhrali čečenskí separatisti a v druhej zvíťazila federálna armáda. Obidve vojny si vyžiadali veľa obetí na obidvoch stranách konfliktu. Vojny zničili infraštruktúru Čečenskej republiky. Separatisti nazývajú Čečensko ako republika Ičkéria. Po skončení druhej Čečenskej vojny Ruská federácia investovala nemalé prostriedky do rekonštrukcie Čečenská. Dnes je hlavné mesto Groznyj zrekonštruovaný a pribudlo veľa nových mešít a výškových budov. Čečensko má najvyšší prirodzený prírastok obyvateľstva zo subjektov Ruskej federácie.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]