Kraj (Rusko)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kraje

Kraj je typ subjektu Ruskej federácie. Kraje sú takisto ako oblasti zriadené v prevažne ruských častiach federácie, ale okrajových a spravidla redšie osídlených.Rovnako ako republiky majú vlastný parlament a právo vydávať vlastné zákony. Na čele kraja stojí gubernátor volený obyvateľstvom.

V súčasnosti existuje 9 krajov:

  1. Altajský kraj (Barnaul)
  2. Zabajkalský kraj (Čita)
  3. Kamčatský kraj (Petropavlovsk-Kamčatskij)
  4. Krasnodarský kraj (Krasnodar)
  5. Krasnojarský kraj (Krasnojarsk)
  6. Permský kraj (Perm)
  7. Prímorský kraj (Vladivostok)
  8. Stavropoľský kraj (Stavropoľ)
  9. Chabarovský kraj (Chabarovsk)

Zväčšovanie regiónov a zmena oblastí na kraje[upraviť | upraviť zdroj]

Permský kraj (ru: Пермский край) ako nový subjekt vznikol 1. decembra 2005 na základe Federálneho ústavného zákona z 25. marca 2004 číslo 1-FKZ (ru: № 1-ФКЗ) spojením Permskej oblasti s Komijsko-permským autonómnym okruhom.

Krasnojarský kraj (ru: Красноярский край) sa zväčšil 1. januára 2007 na základe Federálneho ústavného zákona z 14. októbra 2005 číslo 6-FKZ (ru: № 6-ФКЗ) spojením Krasnojarského kraja s Tajmýrskym (Dolgansko-neneckým) autonómnym okruhom a Evenkovským autonómnym okruhom.

Kamčatský kraj (ru: Камчатский край) ako nový subjekt vznikol 1. júla 2007 na základe Federálneho ústavného zákona z 12. júla 2006 číslo 2-FKZ (ru: № 2-ФКЗ) spojením Kamčatskej oblasti s Koriackym autonómnym okruhom.

Zabajkalský kraj (ru: Забайкальский край) ako nový subjekt vznikol 1. marca 2008 na základe Federálneho ústavného zákona z 21. júla 2007 číslo 5-FKZ (ru: № 5-ФКЗ) spojením Čitskej oblasti s Agským buriatskym autonómnym okruhom.

V uplynulom období je v Rusku tendencia zväčšovania regiónov. Z oblastí a autonómnych okruhov vznikajú kraje ovládané gubernátormi.