Karelsko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Республика Карелия
Respublika Karelija
Karjalan Tazavalla
Vlajka Republiky Karélia
Poloha Republiky Karélia na mape Ruska

Karelsko (alebo nepresne Karélia), dlhý tvar Karelská republika, je republika Ruskej federácie ležiaca na severe Ruska, pri hraniciach s Fínskom. Má rozlohu 172 000 km² a 792 000 obyvateľov. Jej hlavným mestom je Petrozavodsk.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Mapa súčasnej Karélie

Karélia bola osídlená už v dobách okolo 1. tisícročia. V 12. storočí oblasť obsadila Novgorodská republika, nakoniec sa dostala pod vplyv Moskvy v polovici 15. storočia. V 17. storočí sa stala častým terčom útokov Švédov, ktorí odkrajovali z jej územia, to sa však po čase zasa ustálilo do pôvodného stavu - Karélia sa vrátila Rusku. V posledných dobách cárskeho Ruska sa v zemi rozvíjala výroba dreva a železa. Po októbrovej revolúcií (1917) vznikla Karelská ASSR, ale po sovietsko-fínskej vojne bola preorganizovaná ako samostatná, šestnásta sovietska republika, Karelsko-fínska SSR. V roku 1956 bol štatút územia opäť zmenený na ASSR. Súčasné postavenie má oblasť od roku 1991, kedy sa rozpadol Sovietsky zväz.

Prírodné pomery[upraviť | upraviť zdroj]

Karélia je severská krajina, jej severnou hranicou prebieha severný polárny kruh. Na jej území sa nenachádzajú takmer žiadne hory, ale zato veľa jazier. Na východe má prístup k moru, a to k Bielemu moru. Najväčšie jazerá sú Ladožské a Onežské. Väčšina územia je zalesnená ihličnatými lesmi.

Obyvateľstvo[upraviť | upraviť zdroj]

V Karélii žijú asi dve tretiny Rusov, Karelov je iba 12% menšina, je tu ešte aj 9% menšina Bielorusov. Väčšina obyvateľov vyznáva ortodoxné kresťanstvo, Karélia je známa svojimi drevenými kostolmi s cibuľovitými vežičkami.

Ekonomika[upraviť | upraviť zdroj]

Výroba je založená na ťažbe dreva a surovín, poľnohospodárstvo nie je pre prírodné podmienky vôbec možné. V Karélii, a hlavne v Petrozavodsku, je zastúpené veľké množstvo drevospracujúcich podnikov a papierní. Ďalej sa ťažia rudy a sľuda.

Mestá[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Karelsko