Karelsko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Karelsko (alebo nepresne Karélia), dlhý tvar Karelská republika, je republika Ruskej federácie ležiaca na severe Ruska, pri hraniciach s Fínskom. Má 172 000 km² a 792 000 obyvateľov. Jej hlavným mestom je Petrozavodsk.

Республика Карелия
Respublika Karelija
Karjalan Tazavalla
Vlajka Republiky Karélia
Poloha Republiky Karélia na mape Ruska

História[upraviť | upraviť zdroj]

Mapa súčasnej Karélie

Karélia bola osídlená už v dobách okolo 1. tisícročia. V 12. storočí oblasť obsadila Novgorodská republika, nakoniec sa dostala pod vplyv Moskvy v polovici 15. storočia. V 17. storočí sa stala častým terčom útokov Švédov, ktorí odkrajovali z jej územia, to sa však po čase zasa ustálilo do pôvodného stavu - Karélia sa vrátila Rusku. V posledných dobách cárskeho Ruska sa v zemi rozvíjala výroba dreva a železa. Po októbrovej revolúcií (1917) vznikla Karelská ASSR, ale po sovietsko-fínskej vojne bola preorganizovaná ako samostatná, šestnásta sovietska republika, Karelsko-fínska SSR. V roku 1956 bol štatút územia opäť zmenený na ASSR. Súčasné postavenie má oblasť od roku 1991, kedy sa rozpadol Sovietsky zväz.

Prírodné pomery[upraviť | upraviť zdroj]

Karélia je severská krajina, jej severnou hranicou prebieha severný polárny kruh. Na jej území sa nenachádzajú takmer žiadne hory, ale zato veľa jazier. Na východe má prístup k moru, a to k Bielemu moru. Najväčšie jazerá sú Ladožské a Onežské. Väčšina územia je zalesnená ihličnatými lesmi.

Obyvateľstvo[upraviť | upraviť zdroj]

V Karélii žijú asi dve tretiny Rusov, Karelov je iba 12% menšina, je tu ešte aj 9% menšina Bielorusov. Väčšina obyvateľov vyznáva ortodoxné kresťanstvo, Karélia je známa svojimi drevenými kostolmi s cibuľovitými vežičkami.

Ekonomika[upraviť | upraviť zdroj]

Výroba je založená na ťažbe dreva a surovín, poľnohospodárstvo nie je pre prírodné podmienky vôbec možné. V Karélii, a hlavne v Petrozavodsku, je zastúpené veľké množstvo drevospracujúcich podnikov a papierní. Ďalej sa ťažia rudy a sľuda.

Mestá[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]