Laurisilva

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Svetové dedičstvo UNESCO
Svetové dedičstvo UNESCO
Laurisilva of Madeira*
Lokalita Svetového dedičstva UNESCO

Laurisilva
Štát Portugalsko Portugalsko
Typ prírodná pamiatka
Kritériá ix, x
Identifikačné č. [UNESCO 934]
Región** Lokality Svetového dedičstva v Európe
História zápisu
Zápis 1999  (23. zasadnutie)
* Názov ako je zapísaný v zozname Svetového dedičstva.
** Klasifikované regióny podľa UNESCO.

Laurisilva či Vavrínový les je les pralesovitého typu, ktorý sa vyskytuje na niekoľkých makaronézskych ostrovoch. Vyskytuje sa v ňom relatívne veľké množstvo organizmov endemického typu. Vďaka svojej jedinečnosti bol madeirský les zapísaný v roku 1999 na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Prales tohto typu kedysi pokrýval väčšinu európskeho kontinentu. So zmenou podnebia však ustúpil a relikty pôvodného pralesa prežili dodnes len v Makronézii (lesy vavrínového typu sú aj v južnej Číne, v Japonsku a v Tasmánii; zastúpenie rastlinných a živočíšnych druhov je tam však úplne odlišné).

Následkom odlesňovania, poľnohospodárstva, pastierstva a dovozu exotických rastlín zaberá laurisilva v Makronézii stále menšiu plochu:

Laurisilva patrí k lesom, ktoré sú stále vlhké. Na ostrove Madeira sa vyskytujú na severných svahoch v nadmorských výškach 300 až 1 400 m a v 700 až 1600 m na južných svahoch v oblastiach, ktoré sú každý deň niekoľko hodín pokryté hmlou. Pokiaľ ide o rastliny a živočíchy, je madeirský prales z 90 % pôvodný, niektoré druhy sú madeirské endemity.

Nájdeme tu vavrín Laurus azorica, ktorého plodmi – čiernymi bobuľami – sa živí holub madeirský (Columba trocaz), vavrín Laurus canariensis, vavrín Ocotea foetens, hruškovec americký, t.j. avokádo (Persea indica), cezmínu Ilex canariensis a vresovec stromovitý (Erica arborea).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Laurisilva

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Laurisilva na českej Wikipédii.