Lea Fekete

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lea Fekete
slovenská výtvarníčka a módna návrhárka
Narodenie29. august 1961 (60 rokov)
Bratislava, Slovensko
Národnosťslovenská
Alma materSVŠT

Lea Fekete (* 29. august 1961, Bratislava)[1] je slovenská výtvarníčka a módna návrhárka. Móde a dizajnu sa profesionálne venuje od roku 1988.

Tvorba[upraviť | upraviť zdroj]

Po ukončení štúdia na Stavebnej fakulte SVŠT sa začala venovať výlučne tvorbe textilného umenia. Svoju tvorbu postupne rozšírila o dizajn šperkov a doplnkov, interiérový dizajn, ale aj tvorbu kostýmov pre film a divadlo. Vo všetkých výtvarných oblastiach zaznamenala výnimočné výsledky s množstvom cien a ocenení.

Ako odevná dizajnérka sa v 90-tych rokoch presadila svojou originalitou a jedinečnosťou. Na módnych veľtrhoch v Brne, Monaku a Düsseldorfe získala viacero cien. Dvakrát sa stala dizajnérom medzinárodnej súťaže Elite Model Look, obliekala slovenské miss, vyhrala súťaž módnych dizajnérov STYL Brno 1997. Vytvorila kostýmy pre filmy Modré z neba a Vadí nevadí, a pre predstavenie 8 žien na Novej scéne. Svoju tvorbu predstavila na samostatných módnych prehliadkach doma aj v zahraničí. Významným obdobím (r. 2000) bola spolupráca s ÚĽUV, pre ktoré vytvorila originálnu kolekciu.

Tvorba a dizajn autorských šperkov ju posunuli do používania netextilných materiálov ako striebro a drahé kamene. Navrhla špeciálnu edíciu šperkov a dizajn interiérových textílií pre Chateau Herálec (2010).

Už vyše desaťročie sa venuje tvorbe textilných obrazov, ktoré nesú jej vlastný osobitý rukopis. Obrazy vystavovala v galériách na mnohých samostatných a spoločných výstavách. V roku 2011 bola ocenená kultúrnou asociáciou Lybra so sídlom v Ríme, za inovatívnu techniku, kreativitu a nadčasovosť. Bola spoluzakladateľkou a prezidentkou Trienále Textilu (2006 – 2012).

Je vydatá, s manželom Ivanom má syna Mareka a dcéru Terezu. V roku 1997 otvorila vlastný design showroom Galéria Lea Fekete v centre Bratislavy, na Michalskej 7. Od roku 1988 tvorí módny design, textilné obrazy a šperky pod značkou Lea Fekete.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Lea Fekete [online]. osobnosti.sk, [cit. 2015-10-23]. Dostupné online.