League of Legends

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

League of Legends (slovensky: Liga legiend, skrátene: LoL) je online hra pre viacerých hráčov, ktorá je inšpirovaná známou mapou DotA (Defense of the Ancients) v hre Warcraft III: The Frozen Throne. Ide o hru typu free to play s podporou tzv. mikroplatieb. Pre platformu Windows bola vyvinutá štúdiom Riot Games. Hra bola oznámená dňa 7. októbra 2008 a spustená 27. októbra 2009. Hru nemožno hrať priamo v prehliadači, je potrebné stiahnuť si klienta. Toho možno získať na oficiálnych stránkach a po inštalácii je nutné sa zaregistrovať. V súčasnosti Riot Games spravuje servery EUNE (EÚ Sever a Východ), EUW (EÚ západ), NA (Severná Amerika), OCE (Oceánia), LAS / LAN (Južná a Severná Latinská Amerika), RUS (Rusko), TR (Turecko) a BR (Brazília). Ďalej existujú servery CN (Čína), TW (Taiwan), GARENA (Singapur), JPN (Japonsko) a KR (Južná Kórea), ktoré sú oddelené od zvyšku a nedá sa na ne z inej krajiny zaregistrovať. Pre Česko a Slovensko sa odporúča hranie na serveri EUNE (EÚ Sever a Východ) a to kvôli najrýchlejšiemu spojeniu so serverom a plnej podpore českého jazyka.

Cieľ a pravidlá hry[upraviť | upraviť zdroj]

V hre

Proti sebe sa postavia dva tímy po 5 (5 vs 5) alebo 3 (3 vs 3) hráčoch. Každý si zvolí svojho hrdinu a stretávajú sa na troch (5 vs 5) alebo dvoch (3 vs 3) linkách, pričom každý v tíme má svoju úlohu – medzi najdôležitejšie patrí AD carry, čo je hrdina, ktorý je schopný spôsobiť veľké poškodenie iba pomocou svojich základných útokov, nie používaním kúziel, ale na druhej strane neustojí veľké poškodenie, Support čiže podpora, by mal byť na linke s AD carry a udržiavať ho dlho nažive aby AD carry mohol dostávať viac skúseností a zlata, Jungler, ktorý nie je na žiadnej linke ale v tzv. Jungle (džungľa či les), kde získava zlato a skúsenosti z neutrálnych príšer a Tank, ktorý by mal iniciovať teamfighty ("tímové bitky", pozri nižšie) a vydržať veľa poškodenia. Cieľom hry je zničiť nepriateľskú základňu a zabrániť nepriateľskému tímu v zničení tej vašej. Prvý tím má farbu fialovú a druhý modrú. Na linkách sa stretávajú nielen hrdinovia, ale aj tzv. Minioni (sú to menšie slabé jednotky, ktoré chodia po rovnakých trasách (slovensky poskokovia), ktorí sa objavujú pravidelne vo veľkých množstvách). V základni je Nexus (keď zničí tím nepriateľský Nexus, vyhráva), Inhibitor (keď zničí tím nepriateľský Inhibítor, vyvolá tzv. Super Minionov, ktorí sú oveľa silnejší ako obyčajní Minioni) a po linkách sú rozostavané veže (v hre 5 vs 5 za spawning poolom, dve pred nexusom, jedna pred inhibitorom a ďalšie dve na linke, v hre 3 vs 3 jedna za spawning poolom, jedna pred nexusom, jedna pred inhibitorom a jedna na linke), spawning pool (Vyvolávacie miesto, kde sa hrdinovia objavujú na začiatku hry a oživuje, keď je zabitý). Za spawning poolom je tiež veža a obchod (tu si hráči nakupujú predmety, ktoré zvyšujú hrdinovu bojaschopnosť). Veže slúžia ako obrana pred nepriateľským tímom, alebo pôsobia nepriateľskému tímu masívne poškodenie. Ďalšie dôležité objekty na mape, o ktoré sa zvádzajú súboje sú Baron Nashor, Drak a Rift Herald. Baron Nashor je silná príšera, ktorá sa vynorí zo zeme v hornej časti rieky po 20. minúte. Po zabití jedným tímom mu poskytne silný buff. Rif Herald je na mieste Barona pred 20. minútou, poskytuje podobný buff, ale len jednému hráčovi. Drak je v spodnej časti rieky. Podľa toho, koľkokrát ho daný tím zabil, im dá jeden z trvalých buffov. Každá hra je v podstate rozdelená do dvoch fáz. Na začiatku každej hry je takzvaný "laning phase", kedy sa spolu stretávajú jeden alebo dvaja hráči na každej linke a pokúšajú sa dostať čo najviac goldov (zlata) z minionov. Okolo 20. minúty hry začínajú takzvané teamfighty ("tímové bitky"), kde sa stretávajú celé tímy. Tieto bitky zvyčajne rozhodujú o výsledku hry. Hra končí zničením takzvaného Nexusu, čo je hlavná budova.

Úvod do hry[upraviť | upraviť zdroj]

Táto hra je žánrom MOBA (multiplayer online battle arena) a je náročná na hranie na málo výkonných počítačoch.

Stratégia výhry

Pre hrdinu (tj hráčov) je dôležité, aby vždy ostávali za svojimi Minion (vojačikovia). Ak tak nerobí, útočia nepriateľskí Minion a veže na hrdinu, a tým ho zraňujú a môžu ho aj zabiť. Ak však hrdina postupuje správne, tak nepriateľské Minion zdiaľky zabíja a za to získava ako peniaze, za ktoré si kupuje predmety, tak aj skúsenosti, vďaka ktorým postupuje na nové levely a vylepšuje svoje špeciálne schopnosti. Tie potom používa na zabíjanie nepriateľských hráčov. Podstatnou súčasťou dobrej hry je nakupovanie správnych predmetov, ak je ich veľké množstvo a pre každú postavu sa hodí iný, a ich následné skladanie slúžiace k výrobe ešte mocnejších predmetov.

Ocenenie v hre

Počas hry môžu hráči získať ocenenie dvoch typov. Prvým z nich je First Blood, ktoré sa udelí hráči, ktorý v danom zápase ako prvý zabije jedného zo súperov. Druhým typom je potom ocenenie za zabitie viacero nepriateľských hráčov, ktoré je odstupňované od dvoch do piatich v poradí Double kill, Triple kill, Quadra kill a Penta kill.

Mimo hru

Keď hráč práve nehrá, nachádza sa v lobby. Tu si hráč môže nakupovať ďalších hrdinov, balíčky, zväzky a runy, prezerať si štatistiky iných hráčov, alebo pozorovať hry iných hráčov pomocou Spectator módu. Tiež je tu možnosť nastavenia si tzv. masteries. Ďalej je tu možnosť využitia chatu. Hráč má tiež možnosť zdržiavať sa v Lobby počas načítavania svojej hry.

Občas je v Riot Games problém s rozchodením hry alebo sa práve niečo prerába; ide to ale obísť heslom thereisnourflevel, ktoré sa píše hneď do úvodnej obrazovky pri probléme zapnutí hry, tzv. keď je miesto online unaviable. Text sa nepíše do žiadneho okna a ani ho nikde neuvidíte. (Týmto heslom sa síce dostanete k prihláseniu, ale samotnú hru si nezahráte. Hra potrebuje kontakt so serverom, aby ste mohli hrať.)

Runy

Runy sú pridané bonusy hrdinov, rozdelené na 5 typov: Precision (presnosť), Domination (dominancia), Sorcery (kúzla), Resolve (odhodlanie), Inspiration (inšpirácia). Pri každon je na výber jeden keystone z troch (po slovensky hlavný kameň), najdôležitejší bonus, a 3 ďalšie z 9 menších bonusov. Každý hrdina má na výber jednen hlavný a jeden sekundárny strom z daných piatich. Pri sekundárnom strome si hrdina vyberá 2 z možných 9 menších bonusov.

Staré runy, ktoré sa dali kupovať v obchode boli z hry vymazané v roku 2017, nahradené novými runami, ktoré majú so starými však len spoločné meno a sú viac podobné starým masteries.

Platidlá

 • XP – Experience Points, v slovenčine body skúsenosti, dostáva hráč za hry (za vyhrané viac, za prehraté menej), vďaka bodom skúsenosti postupuje na ďalšie úrovne až na maximálnu tridsiatu. Po nej už body skúsenosti nedostáva. S novými úrovňami sa mu otvárajú ďalšie tzv. Summoners spells, ktoré si hráč vyberá pred hrou (vždy dve).
 • BE – Blue essence, v slovenčine modrá esencia, sú niečo ako peniaze vo svete League of Legends. Hráč si za ne môže kúpiť postavy. Získavajú sa z rozloženia champion shardov(z level u chesty) alebo z denej misie
 • RP – Riot Points, v slovenčine Riot body, si hráč môže kúpiť za peniaze pomocou kreditnej karty, Paypal, PaySafeCard, SMS, Moneybookers, U-kash a Predplatené Riot karty. Všetky spôsoby sú v SR umožnené, ale SMS je oproti ostatným značne znevýhodnená.
 • Gold – platidlo priamo v hre, ktorý sa požíva ku kupovaniu výbavy pre hrdinu.

Obchod

V obchode si hráč môže zakúpiť veci za IP a RP. Niektoré veci v obchode možno kúpiť len za RP.

 • Champions (šampióni) – tu si hráč môže permanentne odomknúť ďalších hrdinov. Možno nakupovať za IP aj RP.
 • Skins (vzhľad) a Chromas (farebné odlíšenie vzhľadu) sú iné verzie vzhľadu šampiónov. Možno ich zakúpiť len za RP.
 • Gifting Center (darcovské centrum) – tu môže hráč svojim priateľom darovať Championa alebo skin (za RP) – počas tematických podujatí sa vďaka darovanie dajú získať nové ikonky.
 • Boosts (v slovenčine pomoci) pridávajú viac skúseností a IP zarobených za hru. Dajú sa kúpiť na určitú dobu, alebo na určitý počet hier. Možno ich zakúpiť len za RP.
 • Rune pages (v slovenčine stránky na runy). Každý hráč má dostupné 2 strany rún, ale je tu možnosť nákupu ďalších stránok (za IP aj RP).
 • Summoner Icons (v slovenčine ikony vyvolávačov) sú malé ikony, ktoré sa ukazujú na načítajucej obrazovke. Dajú sa tu kúpiť aj logá obľúbených tímov. Iba za RP.
 • Ward Skins (vzhľady na wardy) sú iné verzie strážnikov, tzv. ward. Dajú sa kúpiť len za RP.
 • Account (v slovenčine účet) – tu sa dá zakúpiť prechod na akýkoľvek iný dostupný server (za 2600 RP), či zmenu mena (za RP alebo IP).
 • Bundles (v slovenčine balíčky) obsahujú runy a šampiónov, ktoré sa po zakúpení hráčovi odomknú. Možno ich zakúpiť len za RP.
 • Emotes (emotikovny na vyjadrenie emócií) - dajú sa kúpiť len za RP.
 • Riot points – tu sa dajú kúpiť RP za reálne peniaze.
 • Loot (korisť) - k dispozícii sú takzvané hextech krabice a kľúče. Z jednej krabice je možné získať nový vzhľad na hrdinu alebo ward, nového hrdinu alebo ikonku, prípadne emote. K dispozícii jedine za RP.

Herné módy[upraviť | upraviť zdroj]

 • Tutorial (Úvod) je rozdelený na dve časti: Klasický úvod je určený pre úplných začiatočníkov, ktorí po prvýkrát spustili hru a Vojnový tréning, kde sa hráč naučia pravidlá a ovládanie hry.
 • Custom game (Vlastná hra) je typ hier, ktoré zakladajú sami hráči.
 • Normal game (Normálna hra) je hra v ktorej hráč dostáva obvyklý počet IP. Hráč sa môže do hry pripojiť a čaká až sa pripojí k nejakému tímu, alebo sa pripojí premade (vopred dohodnutý tím).
 • Ranked game (hodnotená hra) je úplne rovnaký typ ako Normálna hra, lenže ju môžu hrať len hráči čo už dosiahli tridsiatej úrovne a mimo IP dostávajú skóre (za vyhrané sa im pripisuje a za prehraté odčíta). Tabuľka všetkých hráčov a ich skóre sú umiestnené na oficiálnych stránkach Riot Games.
 • Co-op vs. AI (Hráči vs. Umelá inteligencia) je rovnaký typ ako Normálna hra, ale proti ľudskému tímu stojí tím počítačom ovládaných botov s nastaviteľnou inteligenciou. Tento typ hry možno hrať na všetkých mapách.
 • ARAM (All Random All Mid) je novo uznaný typ hry, ktorý sa hráva ako custom game. 2 tímy po piatich hráčoch sa stretnú na novej mape "The Proving Grounds" alebo "Howling Abyss" s náhodne vybranými hrdinami a všetci sú len v jednej línii. V tejto hre sa nemôžete vracať späť na základňu, ale bojujete vždy kým neklesnete.
 • One for all (všetci za jedného) každý tím pickuje postavy a tá ktorá je picknutá získa najviac sa potom hrá. Najprv ale prebieha banovanie nepríjemných postáv. Mapa bola funkčná asi len 14 dní po štarte preseason 4.
 • Showdown (meranie síl) – 1v1 alebo 2v2 mód na mape Howling Abyss. Mapa bola funkčná počas Vianoc 2013 a verí sa, že bola použitá ako verejné testovanie pre príchod mapy Magma Chamber.
 • Hexakill (Normálna hra 6V6) Tento mód bol pridaný na jar 2014 ako spestrenie hry. Hral sa rovnako ako normálna hra, s tým rozdielom, že počet hráčov v každom tíme bol 6. Po niekoľkých dňoch bol opäť z hry odstránený.
 • Ultra Rapid Fire (URF) V tomto móde mali hráči neobmedzene Many alebo Energie (potrebujete k vyvolávaniu schopností), ďalej mali všetky schopnosti znížený Cooldown (80%), väčšinou okolo 0,5 s až 5s (čakacia doba na schopnosť) a zvýšenú rýchlosť. Niektorí Hrdinovia v tomto móde boli zakázaní kvôli ich schopnostiam, s nízkymi cooldown boli takmer nesmrteľný (Nidalee, Hecarim, Soraka, Skarner, Kassadin a ďalšie).

Pole spravodlivosti[upraviť | upraviť zdroj]

Mapy sú v League of Legends pomenované Pole spravodlivosti (anglicky Fields of Justice). Okrem línií a základní je na nich tiež tzv. džungle, kde sú neutrálne netvory; niektoré z nich po zabití dávajú buff čiže posilnenie hrdinu.

 • Vyvolávačov žľab (anglicky Summoners rift) – mapa vytvorená podľa DotA, má tri línie a je pre päť hráčov. V rôznych časových obdobiach môže mať rôzne dizajny, napr letné, zimné, halloweensku a vianočné. Priemerná dĺžka hry je 30 – 45 min.
 • Pokrútená alej (anglicky Twisted Treeline) – mapa pre troch hráčov a má len dve línie. Je u nej iba letný dizajn. V októbri 2012 bola kompletne prerobená (od tej doby známa aj ako Shadow Isles). Priemerná dĺžka hry je 20 – 30 min.
 • Krištáľová jazva(anglicky Crystal Scar) – mapa pre päť hráčov, ktorí sa snažia ovládať jednotlivé body. Čím dlhšie sú tímom body držané, tým lepšie pre neho. Dominion je oveľa menej časovo náročný (15 – 25 min.).
 • Proving Grounds- malá mapa vytvorená pre tutorial a All random all mid (ARAM). (Zrušená, premenená na Howling Abyss)
 • Kvíliaca priepasť (anglicky Howling abyss) – nová mapa (máj) podobná Proving grounds v novom grafickom kabáte s inými efektami etc. Hrá sa na nej mód ARAM a Tutorial. Priemerná dĺžka hry je 20 – 30 min.
 • Magma Chamber – podľa pôvodných informácií veľká 6V6 mapa, ale na All-Star šampionáte v polovici tretej sezóny sa objavila jej časť ako 1v1/2v2 mapa. Očakávalo sa jej uvedenie na začiatku sezóny 4, ale Riot Games prestali s jej vývojom.

Progaming[upraviť | upraviť zdroj]

League of Legends je dnes jednou z najhranejších počítačových hier v histórii, aktívna hráčska základňa svetovo dosahuje nad 32 miliónov (štatistiky z októbra 2012), čo je viac ako World of Warcraft v čase svojho najväčšieho rozkvetu. Keďže ide o hru so zameraním na PvP (hráč verzus hráč), pomerne skoro sa vybudovala široká kompetitívna scéna. Vďaka podpore od Riot Games, ktorí pre sezónu 2 uvoľnili 5 miliónov dolárov na ceny a aktívnemu zapojeniu všetkých veľkých organizátorov líg a turnajov, je dnes League of Legends najväčším elektronickým športom v histórii.

Denná aktivita hráčov v roku 2013 vzrástla na neuveriteľných 32 miliónov a počet registrovaných užívateľov je viac ako 70 miliónov. Čo je takmer 5x viac ako v roku 2011. Spolu s počtom hráčov sa rozširuje aj počet užívateľov na komunikačnom kanáli reddit.com, ktorá sa približuje takmer k 500 000 užívateľov. Za rok 2013 RIOT Games zarobilo viac ako pol miliardy dolárov.

Progaming vo svete Profesionálni hráči sú vo väčšine prípadov schopní sa pomerne pohodlne uživiť skrze aktivity spojené s hraním League of Legends. Tí najlepší sú platení organizáciami, ktoré reprezentujú, medzi ich ďalšie príjmy potom patrí predovšetkým výhry z turnajov a výnos zo streamovanie. Medzi najznámejšie hráčov na svete patrí napríklad George "HotshotGG" Georgallidis, zakladateľ jednej z najúspešnejších progamingových organizácií zaoberajúcich sa LoL – CLG (Counter Logic Gaming).

Rozkvet progamingovej LoL scény je možný aj vďaka skvelej podpore organizátorov turnajov. LoL nechýbalo na žiadnej veľkej akcii v posledných rokoch až výslnie vďaka obrovskej podpore fanúšikov vytlačilo aj hlavnú hviezdu elektronických športov – Starcraft II. Je to najviditeľnejšie v Južnej Kórei, kde sa v súčasnosti stalo League of Legends najhranejšou hrou a získalo vlastný turnaj na kórejskej televízii OGN.

Svetové tímy Keďže je League of Legends rozdelené na regióny (iba na veľkých turnajoch hrajú spoločne hráči z celého sveta), je niekedy veľmi ťažké merať relatívnu silu a kvalitu jednotlivých celkov. Nasledujúce tímy však patrí dlhodobo k svetovej špičke.

Amerika

Európa

Ázia

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]