League of Legends

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

League of Legends (slovensky: Liga legiend, skrátene: LoL) je online hra pre viacerých hráčov, ktorá je inšpirovaná známou mapou DotA (Defense of the Ancients) v hre Warcraft III: The Frozen Throne. Ide o hru typu free to play s podporou tzv. mikroplatieb. Pre platformu Windows bola vyvinutá štúdiom Riot Games.

Hra bola oznámená dňa 7. októbra 2008 a spustená 27. októbra 2009. Nemožno ju hrať priamo v prehliadači, je potrebné stiahnuť si klienta a zaregistrovať sa. V súčasnosti Riot Games spravuje servery EUNE (EÚ Sever a Východ), EUW (EÚ západ), NA (Severná Amerika), OCE (Oceánia), LAS / LAN (Južná a Severná Latinská Amerika), RUS (Rusko), TR (Turecko) a BR (Brazília). Ďalej existujú servery CN (Čína), TW (Taiwan), GARENA (Singapur), JPN (Japonsko) a KR (Južná Kórea), ktoré sú oddelené od zvyšku a nedá sa na ne z inej krajiny zaregistrovať. Pre Česko a Slovensko sa odporúča hranie na serveri EUNE (EÚ Sever a Východ) a to kvôli najrýchlejšiemu spojeniu so serverom a plnej podpore českého jazyka.

Cieľ a pravidlá hry[upraviť | upraviť zdroj]

Proti sebe sa postavia dva tímy s piatimi (5 vs 5). Každý si zvolí svojho hrdinu a každý v tíme má svoju úlohu – medzi najdôležitejšie patrí:

 • „AD carry“ – hrdina, ktorý je schopný spôsobiť veľké poškodenie iba pomocou svojich základných útokov, nie používaním kúziel, ale na druhej strane nie je veľmi odolný
 • „support“ čiže podpora – mal by spolupracovať s AD carry a udržiavať ho nažive, aby mohol získavať čo najviac skúseností a zlata
 • „Jungler“ – ktorý sa pohybuje mimo hlavných trás (džungľa či les), kde získava zlato a skúsenosti z neutrálnych príšer
 • Tank – iniciuje boj s hrdinami protivníka ("tímové bitky", pozri nižšie) a vydrží veľa poškodenia

Cieľ hry je zničiť nepriateľskú základňu a zabrániť nepriateľskému tímu v zničení tej vašej. Prvý tím má farbu fialovú a druhý modrú. Na linkách (hlavné trasy spájajúce základne) sa stretávajú nielen hrdinovia, ale aj tzv. „minioni “ (menšie slabé jednotky, ktoré chodia po rovnakých trasách (slovensky poskokovia), ktorí sa objavujú pravidelne vo veľkých množstvách. V základni je Nexus (komu sa podarí zničiť Nexus protivníka, vyhráva), Inhibitor (keď zničí tím nepriateľský Inhibítor, vyvolá tzv. Super Minionov, ktorí sú oveľa silnejší ako tí obyčajní), tzv. „spawning pool“ (Vyvolávacie miesto, kde sa hrdinovia objavujú na začiatku hry alebo po zabití) a obchod (tu si hráči nakupujú predmety, ktoré zvyšujú hrdinovu bojaschopnosť). Po linkách sú rozostavané veže. Veže slúžia ako obrana pred nepriateľským tímom a pôsobia nepriateľskému tímu masívne poškodenie. Ďalšie dôležité objekty na mape, o ktoré sa zvádzajú súboje sú Baron Nashor, Drak a Rift Herald. Baron Nashor je silná príšera, ktorá sa vynorí zo zeme v hornej časti rieky po 20. minúte. Po zabití jedným tímom mu poskytne silný bojový bonus. Rif Herald je na mieste Barona pred 20. minútou, poskytuje podobný bonus, ale len jednému hráčovi. Drak je v spodnej časti rieky. Podľa toho, koľkokrát ho daný tím zabil, im dá jeden z trvalých bonusov.

Každá hra je v podstate rozdelená do dvoch fáz. Na začiatku každej hry je takzvaný "laning phase", kedy sa spolu stretávajú jeden alebo dvaja hráči na každej linke a pokúšajú sa dostať čo najviac zlata z minionov (za každé zabitie miniona získa tím určité množstvo zlata). Okolo 20. minúty hry začínajú takzvané teamfighty ("tímové bitky"), kde sa stretávajú celé tímy. Tieto bitky zvyčajne rozhodujú o výsledku hry. Hra končí zničením takzvaného Nexusu, čo je hlavná budova.

Úvod do hry[upraviť | upraviť zdroj]

Táto hra patrí do žánru MOBA (multiplayer online battle arena) a je pomerne hardvérovo náročná.

Stratégia výhry

Pre hrdinu (hráčov) je dôležité, aby vždy ostávali za svojimi minionmi. Ak tak nerobí, útočia nepriateľskí minioni a veže na hrdinu, a tým ho zraňujú a môžu ho aj zabiť. Ak však hrdina postupuje správne, tak nepriateľské jednotky z diaľky zabíja, za to získava peniaze (za ktoré si kupuje predmety) a skúsenosti (vďaka ktorým postupuje na nové úrovne a vylepšuje svoje špeciálne schopnosti). Tie potom používa na zabíjanie nepriateľských hráčov. Podstatnou súčasťou hry je nakupovanie správnych predmetov, ktorých je veľké množstvo, pre každú postavu sa hodí iný, a ich následné skladanie slúži k výrobe ešte mocnejších predmetov.

Ocenenie v hre

Počas hry môžu hráči získať ocenenie dvoch typov. Prvým z nich je First Blood (prvá krv), ktoré sa udelí hráčovi, ktorý v danom zápase ako prvý zabije jedného zo súperov. Druhým typom je potom ocenenie za zabitie viacero nepriateľských hráčov, ktoré je odstupňované od dvoch do piatich v poradí Double kill, Triple kill, Quadra kill a Penta kill.

Mimo hru

Keď hráč práve nehrá, nachádza sa v lobby. Tu si hráč môže nakupovať ďalších hrdinov, balíčky, zväzky a runy, prezerať si štatistiky iných hráčov, alebo pozorovať hry iných hráčov pomocou Spectator módu. Ďalej je tu možnosť využitia chatu. Hráč má tiež možnosť zdržiavať sa v Lobby počas načítavania svojej hry.

Runy

Runy sú pridané bonusy hrdinov, rozdelené na 5 typov: Precision (presnosť), Domination (dominancia), Sorcery (kúzla), Resolve (odhodlanie), Inspiration (inšpirácia). Pri každom je na výber jeden keystone z troch (po slovensky hlavný kameň; najdôležitejší bonus) a 3 ďalšie z 9 menších bonusov. Každý hrdina má na výber jeden hlavný a jeden sekundárny strom z daných piatich. Pri sekundárnom strome si hrdina vyberá 2 z možných 9 menších bonusov.

Platidlá

 • XP – Experience Points, v slovenčine body skúsenosti, dostáva hráč za hry (za vyhrané viac, za prehraté menej), vďaka bodom skúsenosti postupuje na ďalšie úrovne až na maximálnu tridsiatu. Po nej už body skúsenosti nedostáva. S novými úrovňami sa mu otvárajú ďalšie tzv. Summoners spells, ktoré si hráč vyberá pred hrou (vždy dve).
 • BE – Blue essence, v slovenčine modrá esencia, sú niečo ako peniaze vo svete League of Legends. Hráč si za ne môže kúpiť postavy. Získavajú sa z rozloženia champion shardov alebo z dennej misie
 • RP – Riot Points, v slovenčine Riot body, si hráč môže kúpiť za reálne peniaze pomocou kreditnej karty, Paypal, PaySafeCard, SMS, Moneybookers, U-kash a predplatenej Riot karty. Všetky spôsoby sú na Slovensku umožnené, ale SMS je oproti ostatným značne znevýhodnená.
 • Gold – platidlo priamo v hre, ktorý sa požíva ku kupovaniu výbavy pre hrdinu.

Obchod

V obchode si hráč môže zakúpiť veci za IP a RP. Niektoré veci v obchode možno kúpiť len za RP.

 • Champions (šampióni) – tu si hráč môže permanentne odomknúť ďalších hrdinov. Možno nakupovať za IP aj RP.
 • Skins (vzhľad) a Chromas (farebné odlíšenie vzhľadu) sú iné verzie vzhľadu šampiónov. Možno ich zakúpiť len za RP.
 • Gifting Center (darcovské centrum) – tu môže hráč svojim priateľom darovať hrdinu alebo vzhľad (za RP) – počas tematických podujatí sa vďaka darovaniu dajú získať nové ikonky.
 • Boosts (v slovenčine pomoci) pridávajú viac skúseností a IP zarobených za hru. Dajú sa kúpiť na určitú dobu, alebo na určitý počet hier. Možno ich zakúpiť len za RP.
 • Rune pages (v slovenčine stránky na runy). Každý hráč má dostupné 2 strany rún, ale je tu možnosť nákupu ďalších stránok (za IP aj RP).
 • Summoner Icons (v slovenčine ikony vyvolávačov) sú malé ikony, ktoré sa ukazujú na načítajucej obrazovke. Dajú sa tu kúpiť aj logá obľúbených tímov. Iba za RP.
 • Ward Skins (vzhľady na wardy) sú iné verzie strážnikov, tzv. ward. Dajú sa kúpiť len za RP.
 • Account (v slovenčine účet) – tu sa dá zakúpiť prechod na akýkoľvek iný dostupný server (za 2600 RP), či zmena mena (za RP alebo IP).
 • Bundles (v slovenčine balíčky) obsahujú runy a šampiónov, ktoré sa po zakúpení hráčovi odomknú. Možno ich zakúpiť len za RP.
 • Emotes (emotikony na vyjadrenie emócií) – dajú sa kúpiť len za RP.
 • Riot points – tu sa dajú kúpiť RP za reálne peniaze.
 • Loot (korisť) – k dispozícii sú takzvané hextech krabice a kľúče. Z jednej krabice je možné získať nový vzhľad na hrdinu alebo ward, nového hrdinu alebo ikonku, prípadne emote. K dispozícii len za RP.

Herné módy[upraviť | upraviť zdroj]

 • Tutorial (Úvod) – rozdelený na dve časti: Klasický úvod je určený pre úplných začiatočníkov, Vojnový tréning vysvetľuje pravidlá a ovládanie hry.
 • Blind Pick (Slepý výber) – typ hry v ktorom nie je možno vydieť championa nepriateľa až do samotnej hry (znemožnuje counter-pick).
 • Draft Pick (Navrhnutý výber) – mód v ktorom sa 10 championov (5 z každej strany) zabanuje a hráči si postupne vyberajú charaktery.
 • Normal game (Normálna hra) – hra v ktorej hráč dostáva obvyklý počet IP. Hráč sa môže do hry pripojiť a čaká až sa pripojí k nejakému tímu, alebo sa pripojí vopred dohodnutý tím.
 • Ranked game (hodnotená hra) – rovnaký typ ako Normálna hra, len ju môžu hrať len hráči, ktorí dosiahli tridsiatu úroveň a mimo IP dostávajú skóre (za vyhraté zápasy sa im pripisuje, za prehraté odčíta). Tabuľka všetkých hráčov a ich skóre sú umiestnené na oficiálnych stránkach Riot Games.
 • Co-op vs. AI (Hráči vs. umelá inteligencia) – rovnaký typ ako Normálna hra, ale proti ľudskému tímu stojí tím počítačom ovládaných botov s nastaviteľnou inteligenciou. Tento typ hry možno hrať na všetkých mapách.
 • ARAM (All Random All Mid)  – novo uznaný typ hry, ktorý sa hráva ako custom game. 2 tímy po piatich hráčoch sa stretnú na novej mape "The Proving Grounds" alebo "Howling Abyss" s náhodne vybranými hrdinami a všetci sú len v jednej línii. V tejto hre sa nemôžete vracať späť na základňu.
 • Showdown (meranie síl) – 1v1 alebo 2v2 mód na mape Howling Abyss. Mapa bola funkčná počas Vianoc 2013 a verí sa, že bola použitá ako verejné testovanie pre príchod mapy Magma Chamber.
 • Hexakill (Normálna hra 6V6) – Tento mód bol pridaný na jar 2014 ako spestrenie hry. Hral sa rovnako ako normálna hra, s tým rozdielom, že počet hráčov v každom tíme bol 6. Po niekoľkých dňoch bol opäť z hry odstránený.
 • Ultra Rapid Fire (URF) – V tomto móde mali hráči neobmedzené množstvo Many alebo Energie potrebné na vyvolávanie schopností), ďalej mali všetky schopnosti znížený interval použitia (80%), väčšinou okolo 0,5 až 5 s, a zvýšenú rýchlosť. Niektorí Hrdinovia boli v tomto móde zakázaní kvôli ich schopnostiam (Nidalee, Hecarim, Soraka, Skarner, Kassadin a ďalšie).

Mapy[upraviť | upraviť zdroj]

Mapy sú v League of Legends pomenované Pole spravodlivosti (anglicky Fields of Justice). Okrem línií a základní je na nich tiež tzv. džungľa, kde sú neutrálne netvory; niektoré z nich po zabití dávajú bonusy (posilnenie hrdinu).

 • Vyvolávačov žľab (anglicky Summoners rift) – mapa vytvorená podľa DotA, má tri línie a je pre päť hráčov. V rôznych časových obdobiach môže mať rôzne dizajny, napr letné, zimné, halloweensku a vianočné. Priemerná dĺžka hry je 30 – 45 min.
 • Pokrútená alej (anglicky Twisted Treeline) – mapa pre troch hráčov, má len dve línie. Je u nej iba letný dizajn. V októbri 2012 bola kompletne prerobená (od tej doby známa aj ako Shadow Isles). Priemerná dĺžka hry je 20 – 30 min.
 • Krištáľová jazva (anglicky Crystal Scar) – mapa pre päť hráčov, ktorí sa snažia ovládať jednotlivé body. Čím dlhšie sú tímom body držané, tým lepšie pre neho. Dominion je oveľa menej časovo náročný (15 – 25 min.).
 • Proving Grounds – malá mapa vytvorená pre tutorial a All random all mid (ARAM). (Zrušená, premenená na Howling Abyss)
 • Kvíliaca priepasť (anglicky Howling abyss) – nová mapa podobná Proving grounds v novom grafickom kabáte s inými efektami. Hrá sa na nej mód ARAM a Tutorial. Priemerná dĺžka hry je 20 – 30 min.
 • Magma Chamber – podľa pôvodných informácií veľká 6V6 mapa, ale na All-Star šampionáte v polovici tretej sezóny sa objavila jej časť ako 1v1/2v2 mapa. Očakávalo sa jej uvedenie na začiatku sezóny 4, ale Riot Games s jej vývojom prestali.

Progaming[upraviť | upraviť zdroj]

League of Legends je dnes jednou z najhranejších počítačových hier v histórii, aktívna hráčska základňa svetovo dosahuje nad 32 miliónov (štatistiky z októbra 2012), čo je viac ako World of Warcraft v čase svojho najväčšieho rozkvetu. Keďže ide o hru so zameraním na PvP (hráč verzus hráč), pomerne skoro sa vybudovala široká kompetitívna scéna. Vďaka podpore od Riot Games, ktorí pre sezónu 2 uvoľnili 5 miliónov dolárov na ceny a aktívnemu zapojeniu všetkých veľkých organizátorov líg a turnajov, je dnes League of Legends najväčším elektronickým športom v histórii.[chýba zdroj]

Denná aktivita hráčov v roku 2013 vzrástla na 32 miliónov a počet registrovaných užívateľov bol viac ako 70 miliónov, čo je takmer 5-krát viac ako v roku 2011. Spolu s počtom hráčov sa rozširuje aj počet užívateľov na komunikačnom kanáli reddit.com, ktorá sa približuje takmer k 500 000. Za rok 2013 RIOT Games zarobilo viac ako pol miliardy dolárov.

Progaming vo svete[upraviť | upraviť zdroj]

Profesionálni hráči sú vo väčšine prípadov schopní sa pomerne pohodlne uživiť prostredníctvom aktivít spojených s hraním League of Legends. Tí najlepší sú platení organizáciami, ktoré reprezentujú; medzi ich ďalšie príjmy potom patria predovšetkým výhry z turnajov a výnos zo streamovania. Medzi najznámejšie hráčov na svete patrí napríklad George "HotshotGG" Georgallidis, zakladateľ jednej z najúspešnejších progamingových organizácií zaoberajúcich sa LoL – CLG (Counter Logic Gaming).

Rozkvet progamingovej LoL scény je možný aj vďaka podpore organizátorov turnajov. Je to najviditeľnejšie v Južnej Kórei, kde sa stalo League of Legends najhranejšou hrou a má vlastný turnaj na kórejskej televízii OGN.

Svetové tímy[upraviť | upraviť zdroj]

Keďže je League of Legends rozdelené na regióny (iba na veľkých turnajoch hrajú spoločne hráči z celého sveta), je niekedy veľmi ťažké merať relatívnu silu a kvalitu jednotlivých celkov. Nasledujúce tímy však patrí dlhodobo k svetovej špičke.

Amerika

Európa

Ázia

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]