Letisko Berlín-Tegel

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Letisko Berlín-Tegel
Letisko Otta Lilienthala
Medzinárodné letisko Berlín
Flughafen Berlin-Tegel
Flughafen Berlin-Tegel „Otto Lilienthal“
IATA: TXL · ICAO: EDDT
Základné informácie
Typ letiskamedzinárodné verejné civilné
PrevádzkovateľBerlin Airports
Otvorenie1948
Zatvorenie2020
MestoBerlín, Nemecko
Nadmorská výška37 m n. m.
Poloha52°33′35″S 13°17′16″V / 52,559722°S 13,287778°V / 52.559722; 13.287778Súradnice: 52°33′35″S 13°17′16″V / 52,559722°S 13,287778°V / 52.559722; 13.287778
Vzletové a pristávacie dráhy
Smer Dĺžka Povrch
08L/26R 3 023 m asfalt
08R/26L 2 428 m asfalt
Štatistika (2017)
Cestujúcich20 460 688
Pohybov173 713 lietadiel
www.berlin-airport.de
Letisko Tegel z lietadla

Letisko Berlín-Tegel (nem. Flughafen Berlin-Tegel), od roku 1988 nazývané tiež Letisko Otta Lilienthala, oficiálne tiež Medzinárodné letisko Berlín, (IATA: TXL, ICAO: EDDT) bolo letisko v Berlíne. Bolo uzatvorené 8. novembra 2020. Letisko leží vo štvrti Tegel v mestskom obvode Reinickendorf (v bývalom francúzskom sektore mesta).

História[upraviť | upraviť zdroj]

Na pozemku dnešného letiska sa od roku 1930 nachádzala strelnica a priestranstvo pre pokusy s raketami. Počas berlínskej blokády bolo rozhodnuté o stavbe ďalšieho letiska, ktoré tu bolo vybudované v rekordnom čase iba dvoch mesiacov (materiál bol čiastočne do mesta dopravovaný vzdušným mostom).

Letisko bolo spočiatku používané ako vojenské letisko francúzskym letectvom, pre civilnú prevádzku bolo otvorené po ďalšej výstavbe až v roku 1960. Civilná prevádzka bola vykonávaná predovšetkým lietadlami francúzskej spoločnosti Air France (a niekoľkými ďalšími, prevádzkujúcimi charterové lety), po uzatvorení letiska v Tempelhofe v roku 1975 potom aj spoločnosťami Pan Am a BEA; po zjednotení Nemecka v roku 1990 sa na letisko lieta bez obmedzení, práve v tom roku mohla prvýkrát v Berlíne pristáť aj nemecká Lufthansa.

Význam letiska[upraviť | upraviť zdroj]

Riadiaca veža a hlavná budova letiska

Letisko patrilo k najvyťaženejším letiskám mesta. Pre svoju obľúbenosť bolo takmer nemožné nájsť tu možnosti pre umiestnenie a odbavenie ďalších lietadiel a spoločností; deklarovaná kapacita 9,5 milióna bola v roku 2005 prekročená o 2 milióny cestujúcich. Letisko bolo vybudované počas berlínskej blokády vo francúzskom sektore mesta (veľká časť materiálu bola do Berlína prepravená práve leteckým mostom) a stalo sa po začatí regulárnej prevádzky v roku 1960 najdôležitejším letiskom Západného Berlína. Jeho význam vzrástol ešte viac v roku 1975, keď bola prevádzka na letisku Berlín-Tempelhof pozastavená.

Letisko sa nachádzalo v meste, aj keď nie tak centrálne, ako letisko Berlín-Tempelhof. Oblasť je síce obývaná, ale s väčšími plochami parkov, lesov a jazier v okolí. Do mestského centra je vzdialenosť približne 8 km, spojenie vykonáva niekoľko autobusových liniek, čiastočne expresných.

Prevádzka[upraviť | upraviť zdroj]

Schéma a pôdorys letiska

Pri začatí regulárnej prevádzky v roku 1960 sa letisko chválilo modernou odbavovacou halou: jej koncept zodpovedá modelu drive-in, obľúbeného v šesťdesiatych rokoch (krátkodobé parkovacie plochy, stanovištia taxíkov a zastávka autobusov sa nachádzajú na vnútornom priestranstve medzi jednotlivými nástupišťami).

V čase rozdelenia mesta mali okupačné mocnosti monopol na leteckú dopravu: okrem využitia ako vojenského letiska francúzskym vojenským letectvom (severná časť, dnes využívaná Bundesluftwaffe) tu mohla civilnú prevádzku vykonávať len Air France a ďalej Pan Am a BEA (ktoré v Tegeli pristávali po uzatvorení letiska v Tempelhofe v roku 1975).

Po rapídnom vzraste dopravy v neskorších rokoch, najmä po zjednotení mesta, sa koncept letiska ukázal byť krátkozraký: v hlavnom termináli, postavenom ako šesťhranná okružná hala, čakajúci cestujúci úplne upchávali priechod k ďalším odbavovacím okienkam. Táto situácia sa v posledných rokoch nárastom počtu cestujúcich ďalej zhoršila, navyše je aj kapacita gastronomických a iných zariadení v oblasti služieb nepostačujúca, problematická je aj príjazdová cesta k ústredným dopravným plochám.

Aerolínie a destinácie[upraviť | upraviť zdroj]

Lietadlá od spoločnosti Air Berlin na letisku
Hlavná budova
Hlavná vstupná hala
Terminál C
Terminál D
Letisko Tegel je známe pre svoje krátke dochádzkové vzdialenosti, ako je vidieť tu na obrázku v Termináli A
Check-in v Termináli C
Check-in v Termináli D

Pravidelné linky[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2020 bolo letisko uzavreté a prevádzka sa presunula na letisko Berlín-Brandenburg.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Letiště Berlín-Tegel na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).