Lienz (okres)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Lienz
(nem. Bezirk Lienz)
okres
Imst Innsbruck Innsbruck-vidiek Kitzbühel Kufstein Landeck Lienz Reutte SchwazPoloha okresu Lienz  v spolkovej krajine Tirolsko (klikacia mapa)
O tomto obrázku
Poloha okresu Lienz na mape spolkovej krajiny Tirolsko
Štát Rakúsko Rakúsko
Spolková krajina Tirolsko
Správne sídlo Lienz
Rozloha 2 019,87 km² (201 987 ha)
Obyvateľstvo 48 990 (1. január 2014)
Hustota 24,25 obyv./km²
Časové pásmo SEČ (UTC+1)
 - letný čas SELČ (UTC+2)
NUTS-3 Región AT-333
Abfaltersbach Ainet Amlach Anras Assling Außervillgraten Dölsach Gaimberg Heinfels Hopfgarten in Defereggen Innervillgraten Iselsberg-Stronach Kals am Großglockner Kartitsch Lavant Leisach Lienz Matrei in Osttirol Nikolsdorf Nußdorf-Debant Oberlienz Obertilliach Prägraten am Großvenediger St. Jakob in Defereggen St. Johann im Walde St. Veit in Defereggen Schlaiten Sillian Strassen Thurn Tristach Untertilliach Virgen TirolskoPoloha obce Lienz (okres)   v okrese Lienz (klikacia mapa)
O tomto obrázku
Mestá a obce okresu Lienz
Webová stránka: www.tirol.gv.at/lienz/

Lienz je okres v rakúskej spolkovej krajine Tirolsko. Má rozlohu 2 019,87 km² a 1. januára 2014 tu žilo 48 990 obyvateľov. Sídlom okresu je mesto Lienz.

Územie okresu je zároveň totožné s regiónom Východné Tirolsko (po nem. Osttirol). Územie Tirolska je rozdelené na dve územne nesúvisiace časti: materské územie (tzv. Severné Tirolsko) a exklávu Východné Tirolsko. Východné Tirolsko je od zvyšku spolkovej krajiny oddelené územím Salzburska, v najužšom mieste len 9,5 km širokým pásom územia. Hlavným centrom oblasti je Lienz (12 079 obyvateľov, r. 2001), ktoré je zároveň sídlom rovnomenného okresu, ktorý je jedinou administratívnou jednotkou Východného Tirolska.

Existujúci stav je dôsledkom odstúpenia Južného Tirolska Taliansku na základe zmluvy zo Saint Germain po 1. svetovej vojne. Okrem Salzburska hraničí aj s Korutánskom a v Taliansku s provinciami Bolzano (región Tridentsko-Horná Adiža) a Belluno (región Benátsko).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]