Litovské kráľovstvo (1251 – 1263)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Litovské kráľovstvo
lit. Lietuvos Karalystė
12511263 Litovské veľkokniežatstvo 
Štátny znak
znak
Geografia
Mapa štátu
Zelená: rozsah Litvy v roku 1251; tmavozelená: územia obsadené od roku 1263
Obyvateľstvo
Štátny útvar
Vznik
vyhlásenie kráľovstva (17. júl 1251)
korunovácia Mindauga (6. júl 1253)
Zánik
zavraždenie Mindauga (1263)
Predchádzajúce štáty:
Litovské kniežatstvo Litovské kniežatstvo
baltské kmene baltské kmene
Nástupnícke štáty:
Litovské veľkokniežatstvo Litovské veľkokniežatstvo

Litovské kráľovstvo (lit. Lietuvos Karalystė) je označenie pre litovský štát v rokoch 12511263, počas ktorých bolo územie dnešnej Litvy kráľovstvom. Mindaugas bol jediný korunovaný kráľ v dejinách Litvy. Deň 6. júl (deň korunovácie Mindauga) sa od roku 1991 v Litve oslavuje ako štátny sviatok pod názvom Deň štátnosti. Po zavraždení Mindauga v roku 1263 Litva stratila štatút kráľovstva. Vládcovia Litvy niesli následne titul veľkokniežaťa.

V dejinách Litvy boli dva pokusy o obnovenie kráľovstva - prvý podnikol Vytautas v roku 1429 a druhýkrát sa o to pokúsila Litovská rada v roku 1918.

Kráľ Mindaugas[upraviť | upraviť zdroj]

Na začiatku 13. storočia bola Litva ešte stále pomerne nesúrodým územím, ktoré obývali rôzne pohanské baltské kmene. Konsolidácia litovských území začala na sklonku 12. storočia do celku, ktorý bol známy ako Litovské veľkokniežatstvo. V 30. rokoch 13. storočia sa na jeho čele objavil Mindaugas. V roku 1249 vypukli rozbroje medzi ním a jeho synovcami (Tautvilas a Edivydas). Každá strana hľadala spojencov medzi susedmi Litvy. Mindaugas sa rozhodol pre livónsky rád, ktorý mu mohol zabezpečiť nielen vojenské posily, ale aj kráľovskú korunu výmenou za konvertovanie na kresťanstvo. Štatút kráľovstva Litva získala 17. júla 1251, keď chelmnský biskup dostal príkaz od pápeža Inocenta IV. Samotná korunovácia prebehla o dva roky neskôr. V roku 1255 dostal Mindaugas povolenie od pápeža Alexandra IV. na korunováciu svojho syna a Litva sa tak stala dedičnou monarchiou.

Vďaka krstu a spojenectvu s livónskym rádom nastalo krátke obdobie mieru medzi Litvou a Livónskom. Mindaugas tak mohol rozšíriť územie Litvy smerom na východ. Mindaugov synovec Treniota ho naviedol, aby porušil dohodu s livónskym rádom a vyhlásil mu vojnu. Litve sa podarilo v rokoch 1259 a 1260 poraziť rád vo viacerých bitkách. Vplyv Treniotu v Litve silnel a jeho ciele sa postupne odklonili od Mindaugových priorít. Konflikt, ktorý vypukol medzi kráľom a jeho synovcom nakoniec viedol k zavraždeniu Mindauga a dvoch z jeho synov. Krajina sa oficiálne vrátila k pohanstvu, ktoré väčšina obyvateľov stále vyznávala. Tým Litva stratila kráľovský štatút a definitívne pokresťančenie Litvy nastalo v roku 1387.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kingdom of Lithuania na anglickej Wikipédii.