Preskočiť na obsah

Logic (reper USA)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Logic
Logic (reper USA)
Základné informácie
Rodné meno Sir Robert Bryson Hall II
Umelecké mená Logic, Young Sinatra, Bobby Tarantino
Narodenie 22. január 1990 (34 rokov)
Rockville, Maryland, USA
Pôsobenie Reper, spevák, producent, skladateľ
Žáner Rap, Hip-Hop, Pop
Hrá na nástrojoch Klávesy
Roky pôsob. 2009 – 2020
Webstránka [1]

Sir Robert Bryson Hall II (* 22. januára 1990), známy ako Logic, je americký reper, spevák, skladateľ a producent.

Logic prejavil záujem o hudbu už ako tínedžer a svoju hudobnú kariéru zahájil začiatkom roka 2009. V roku 2010 vydal mixtape s názvom Young,Broke & Infamous. Neskôr podpísal zmluvu so spoločnosťou Visionary Music Group, vďaka ktorej vydal počas ďalších troch rokov tri ďalšie mixtapy. Jeho štvrtý mixtape, Young Sinatra: Welcome to Forever, z roku 2013 mu zabezpečil nahrávaciu zmluvu s Reco Jam Recordings.

Jeho debutový štúdiový album Under Pressure bol vydaný v roku 2014. Dostal sa na 4. miesto v americkej hitparáde Billboard 200. V roku 2015 nasledoval štúdiový album The Incredible True Story, debutový komerčný mixtape Bobby Tarantino v roku 2016, a tretí štúdiový album Everybody v roku 2017.

Everybody sa stal jeho prvým albumom, ktorý dosiahol 1. miesto v hitparáde Billboard 200 a bol prvý ocenený titulom platinová platňa. Album tiež obsahoval singel „1-800-273-8255“, ktorý bol istý čas na 3. mieste v americkom Billboard Hot 100 a na prvom mieste v medzinárodnom meradle.[1] Jeho ďalší mixtape - Bobby Tarantino II a jeho štvrtý album YSIV boli vydané v roku 2018; každý debutoval v top-dva na Billboard 200 a tešil sa pozitívnym ohlasom. V roku 2019 vychádza jeho piaty album Confessions of a Dangerous Mind.

Mimo hudby, Logic vydal v roku 2019 román s názvom Supermarket, ktorý bol sprevádzaný rovnomenným soundtrackom. Tento román sa stal bestsellerom, bol však aj so soundtrackom negatívne ohodnotený.[2]

Život a kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

1990 – 2005: Detstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Sir Robert Bryson Hall II sa narodil 22. januára 1990 v nemocnici Shady Grove v Rockville, Maryland. Narodil sa Robertovi Brysonovi Hallovi, afroamerickému rodákovi z Marylandu a matke - beloške. Logic strávil veľkú časť svojej mladosti v štvrti West Deer Park v meste Gaithersburg. Jeho otec trpel závislosťou od kokaínu, matka bola alkoholička. Počas ranných adolescentných rokov bol svedkom toho, ako jeho bratia vyrábajú a distribuujú crack pre drogovo závislých, vrátane jeho otca. Navštevoval Gaithersburgskú strednú školu, z ktorej bol čoskoro vylúčený potom, ako prestal chodiť na hodiny. Sám sa k tomu neskôr vyjadril: „Začal som robiť zle a zlyhal som vo všetkom okrem angličtiny, preto ma vyhodili zo školy.“

2005 – 2012: Začiatok kariéry a prvé mixtapy[upraviť | upraviť zdroj]

Vo veku 13 rokov sa Logic stretol so Solomonom Taylorom, ktorý sa čoskoro stal jeho mentorom. Logic sa začal zaujímať o rap. Po zhliadnutí filmu Kill Bill od režiséra Quentina Tarantina začal viac počúvať hip-hop a získal k nemu hlbokú náklonnosť. Kúpil si album skupiny The Roots Do you want more? !!! ??. Tento album podnietil Taylora priniesť Logicovi veľké množstvo CD obsahujúce inštrumentálne beaty, a začal pre neho písať texty.

V roku 2009 Logic tvoril pod menom "Psychologic". Toto meno popisoval ako "meno, ktoré je k nemu naozaj prilepené". Vydal neoficiálny mixtape s názvom Psychological - Logic: The Mixtape. Neskôr si skrátil meno "Psychologic" na "Logic".

15. decembra 2010 vydal svoj prvý oficiálny mixtape Young, Broke & Infamous. Mixtape bol dobre ohodnotený kritikmi a bol pre Logica impulzom, aby začal pracovať na ďalších. Chris Zarou, prezident Visionary Music Group,ktorému sa mixtape zapáčil, sa rozhodol, že s ním podpíše zmluvu. Mixtape bol stiahnutý na on-line platforme DatPiff viac ako 250 000 krát.

Svoj druhý mixtape Young Sinatra vydal Logic v roku 2011. Získal pozitívne ohlasy, napríklad od XXL. Hudobné video "All I Do", vydané na YouTube, získalo za týždeň viac ako milión zhliadnutí.

Po úspechu svojich predchádzajúcich dvoch projektov vydal 30. apríla 2012 svoj tretí mixtape Young Sinatra: Undeniable. Zaoberá sa v ňom rôznymi osobnými témami, vrátane svojej budúcnosti, závislosti otca, vyhodenia zo školy a smrťou matky.

2012 – 2013: Young Sinatra: Welcome to Forever a nahrávacia zmluva[upraviť | upraviť zdroj]

Začiatkom roka 2013 sa Logic objavil v rebríčku "Top 10 nováčikov", spolu s umelcami Travisom Scottom, Trinidad Jamesom, Dizzy Wrightovou, Actionom Bronsonom, Joey Badassom, Angelom Hazom, Ab. -Soulom, Chiefom Keefom, Kirkom Bangzom a Schoolboyom Q. V marci 2013 dokončil svoje prvé európske turné a neskôr potvrdil svoj štvrtý mixtape Young Sinatra: Welcome to Forever, ktorý vydal 7. mája 2013. Na jeho podporu oznámil svoje druhé národné turné, dvojmesačné Welcome to Forever Tour.  Mixtape bol veľkým úspechom a dosiahol viac ako 700 000 stiahnutí na DatPiff. Kritici chválili hlavne rýchly rast repera.

15. apríla 2013 Logic oznámil, že podpísal zmluvu s Def Jam Recordings.

2013 – 2014: Under Pressure[upraviť | upraviť zdroj]

5. novembra Logic oznámil verejnosti, že producentom jeho debutového albumu bude No I.D.. 27. januára 2014 vydala spoločnosť Visionary Music Group skladbu „24 Freestyle“. Bola vydaná na oslavu narodenín Logica a je prvou známou spoluprácou medzi všetkými umelcami tejto spoločnosti. 8. apríla vydal Logic pieseň "Now", ktorá mala byť pôvodne uvedená na jeho plánovanom EP s názvom While You Wait. 22. apríla vydal "Alright" spolu s Big Seanom, a 7. mája zverejnil „Finding Forever“ poslednú pieseň z tohto projektu.

V lete 2014 oznámil, že na jeho debutovom albume Under Pressure sa neobjavia žiadni vedľajší umelci, čo ho robí osobným. 27. augusta vydal skladbu "Driving Ms. Daisy" s Childish Gambinom. Dátum vydania bol stanovený na 21. októbra. Titulná skladba, ktorá slúži ako primárny singel albumu, bola vydaná 15. septembra. 14. októbra Logic vydal druhý singel s názvom "Buried Alive", posledný, ktorý bol vydaný ako propagácia albumu. 21. októbra 2014 vychádza samotný album, ktorého sa predalo viac ako 70 000 kópií v prvom týždni po debute.

12. novembra 2014 sa Logic objavil v programe The Tonight Show Starring Jimmy Fallon , kde predviedol pieseň "I'm Gone" spolu s The Roots, 6ixom a DJ Rhetorikom.

2015 – 2016: The Incredible True Story a Bobby Tarantino[upraviť | upraviť zdroj]

8. septembra, Logic zverejnil upútávku na svoj druhý album, oznamujúc, že bude vydaný na jeseň roku 2015 a je považovaný za "sci-fi príbeh". Príbeh sa odohráva v ďalekej budúcnosti, kedy sa Zem stáva vďaka činnosti človeka neobývateľnou. Hlavné postavy sa vydávajú na novú planétu s názvom Paradise (Raj) a počas cesty hrajú The Incredible True Story. Hlavné postavy predstavujú Logic, Steven Blum (ako Thomas), Kevin Randolph (ako Kai), a Anna Elyse Palchikoff (ako Thalia). Celé obsadenie sa zúčastnilo diskusie o albume v New Yorku na Comic Con-e. V roku 2016 sa Logic, Blum, Randolph a 6ix vrátili na Comic Con, kde diskutovali o „živote po Neuveriteľnom pravdivom príbehu“.

22. septembra 2015 Logic s dlhoročným priateľom Big Lenbom vydal prvý singel "Young Jesus". "Like Woah" a "Fade Away" boli vydané 14. októbra a 5. novembra. Samotný album The Incredible True Story bol vydaný 13. novembra 2015, a v Billboard 200 prekonal album Under Pressure. Debutoval na treťom mieste, pričom sa za prvý týždeň predalo viac ako 135 000 kópií. Album obsadil 1. miesto v Billboard Top Hip-Hop / R & B Chart.

Logic oznámil The Incredible World Tour, ktorý sa konal na jar 2016. Po jeho ukončení Logic a reper G-Eazy spolupracovali na The Endless Summer Tour, celoštátnom turné v lete 2016. Dva týždne pred začiatkom Logic vydal pieseň "Flexicution", na ktorej konci sa objavujú vokály, ktoré naspievala Jessica Andrea.  

1. júla 2016 vydal šiesty mixtape s názvom Bobby Tarantino. 3. októbra 2016 odhalil názov svojho tretieho štúdiového albumu, ktorý sa mal pôvodne volať AfricAryaN.

2017 – 2018: Everybody, Bobby Tarantino II a YSIV[upraviť | upraviť zdroj]

29. marca 2017 Logic odhalil nový názov svojho ďalšieho albumu, ktorý nazval Everybody. Správy o jeho treťom albume boli zdieľané a zverejnené na Twitteri, Instagrame a Logicovom YouTube účte vo forme videí, ktoré odhaľujú oficiálny dizajn albumu navrhnutý Samom Sprattom. Album bol vydaný 5. mája 2017. V rozhovore pre Genius Logic povedal, že jeho štvrtý album bude pravdepodobne jeho posledný.

Album zaznamenal rekord pri najväčšom poklese predaja v druhom týždni všetkých čias, pretože ten klesol o 96% na iba 8 000 kópií. Jeho hlavný singel "1-800-273-8255", pieseň vytvorená v súvislosti s Národnou Linkou Pomoci, bol certifikovaný trojnásobnou platinou RIAA. V auguste 2017 Logic hosťoval v seriáli animovanej komédie Rick a Morty, kde sa predstavil ako hviezda festivalu. V novembri 2017 vydal pieseň "Broken People".

23. februára 2018 vydal singel s názvom „44 More“. Bolo to pokračovanie "44 Bars", piesne z mixtapu Bobby Tarantino. Dostala sa iba na 22. miesto v rebríčku USA Billboard Hot 100. Nasledujúci singel "Overnight" bol zverejnený o štyri dni neskôr. Logic nakoniec 2. marca vydal ďalší singel s názvom "Everyday", na ktorom spolupracoval s producentom Marshmellom.

7. marca oznámil svoj šiesty mixtape s názvom Bobby Tarantino II, ktorý bol vydaný o dva dni neskôr. Obsahoval  hosťujúcich umelcov ako 2 Chainz, Big Sean a Wiz Khalifa. 30. marca bol uvedený v premiérovej epizóde pôvodného dokumentárneho seriálu Netflix, Rapture.

28. septembra 2018 vydal svoj štvrtý štúdiový album s názvom YSIV. Pred tým vyšli tri singly: "One Day" s Ryanom Tedderom, "The Return" a "Everybody Dies". Album obsahuje pieseň „Wu Tang Forever“, na ktorej sa podieľali všetci pozostalí členovia klanu Wu Tang.

Logic oznámil album s názvom Ultra 85, ktorý momentálne nemá dátum vydania. Ďalej napísal román s názvom Supermarket, ktorý vydal v roku 2019. Tiež povedal, že plánuje hrať vo svojom vlastnom filme, na ktorom začal pracovať.

2019 – súčasnosť: Supermarket a Confessions of a Dangerous Mind[upraviť | upraviť zdroj]

Začiatkom nového roka Logic vydal dve piesne "Keanu Reeves" a "Confessions of a Dangerous Mind" ktoré nesúvisia s jeho novým albumom. O pár dní neskôr sa stal prvým raperom, ktorý sa stal zároveň aj najpredávanejším autorom rebríčka New York Times s románom Supermarket. 11. apríla bol obsadený do videohry The Last of Us II.

10. mája 2019 vydal svoj piaty album Confessions of a Dangerous Mind.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Logic v roku 2009 ukončil päťročný vzťah, aby sa mohol naplno venovať hudbe. Uviedol: „Môžete do vzťahu vložiť všetko, ale to neznamená, že sa vám to vráti. Keď som vytvoril svoj prvý mixtape, uvedomil som si všetko, čo som vložil do svojej hudby – hodiny, texty, čas, brúsenie, bolesť, pot, krv, slzy – dostanem to späť?. Ide o to, že sa cítim ako veľa umelcov, no nie naozaj umelcov, ale ľudí ktorí si myslia, že môžu rapovať a chcú len slávu, peniaze a ženy, ale nechápu, že všetko čo robím a chcem robiť je rým... Myslím, že som veľmi obetoval svoje vzťahy, moje priateľstvá s rodinou. Doslova som obetoval celý svoj život."[3]

22. októbra 2015 sa oženil so speváčkou Jessicou Andreou, s ktorou chodil dva roky. 20. marca 2018 oznámil, že po dvoch rokoch manželstva sa on a Andrea oficiálne rozviedli. Žiadosť o rozvod podal 19. apríla 2018. Napriek tomu zostávajú stále priateľmi.

Logic uviedol, že keď vyrastal, bol hrnčiar. Bol závislý od cigariet a o tejto téme zložil pieseň „Nikki“ z albumu Under Pressure. Hovorí o fajčení od svojich 13 rokov, a že keď sa vzdal marihuany a alkoholu, nevedel sa vzdať sa cigariet (až do roku 2014).

Logic má tiež kanál na YouTube, kde zverejňuje videá o svojich obľúbených videohrách.

Inšpirácia[upraviť | upraviť zdroj]

Logic považuje za svoju hlavnú inšpiráciu Franka Sinatru. Vplyv Sinatru možno vidieť v niekoľkých aspektoch jeho osobnosti. Svoje fanúšičky nazýva "BobbySoxers", a on sám sa označuje ako "Young Sinatra". S matkou ako dieťa pozeral na staré čiernobiele filmy, ktorésú za jeho obdivom k spevákovi.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

  • Under Pressure (2014)
  • The IncredibleTrue Story (2015)
  • Everybody (2017)
  • YSIV (2018)
  • Confessions of a Dangerous Mind (2019)
  • No Pressure (2020)

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Logic - Chart History [online]. [Cit. 2017-09-17]. Dostupné online.
  2. SLINGERLAND, Calum. Supermarket by Bobby Hall [online]. April 18, 2019, [cit. 2019-04-28]. Dostupné online.
  3. Logic: Enter the Mind Of The Maryland Spitter [online]. AllHipHop.com, [cit. 2019-05-18]. Dostupné online. Archivované 2019-02-02 z originálu. (po anglicky)

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Logic (rapper) na anglickej Wikipédii.