Londýnske letiská

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Medzi Londýnske letiská v súčasnosti patrí 5 medzinárodných a 2 menšie regionálne letiská. Sú to:

Stansted[upraviť | upraviť kód]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Letisko Londýn Stansted

Letisko Londýn Stansted (angl. London Stansted Airport) je medzinárodné letisko, vzdialené približne 55 km severovýchodne od centra Londýna. Využívajú ho hlavne nízkonákladové letecké spoločnosti, ako napr. Ryanair alebo easyJet. Je tretím najrušnejším letiskom v dosahu Londýna, hneď po letiskách Heathrow a Gatwick.

Letisko bolo pomenované po dedine Stansted Mountfitchet. Najbližším mestom je Bishop's Stortford. Naplánovaný je jeho rozvoj, vrátane výstavby ďalšej vzletovej a pristávacej dráhy tak, aby do roku 2030 bolo schopné odbaviť 74 miliónov cestujúcich.

Luton[upraviť | upraviť kód]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Letisko Londýn Luton

Letisko Londýn Luton (angl. London Luton Airport, predtým Luton International Airport) je letisko vzdialené približne 55 km na sever od centra Londýna, v meste Luton, v grófstve Bedfordshire. Je to štvrté najväčšie letisko v blízkosti Londýna po Heathrow, Gatwick a Stansted.

Gatwick[upraviť | upraviť kód]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Letisko Londýn Gatwick

Letisko Londýn Gatwick (angl. London Gatwick Airport) je počtom odbavených cestujúcich druhé najrušnejšie letisko v Londýne a v Spojenom kráľovstve. Nachádza sa v grófstve West Sussex, asi 40 km južne od Londýna a približne rovnako ďaleko od Brightonu.

Heathrow[upraviť | upraviť kód]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Letisko Londýn Heathrow

Letisko Londýn Heathrow (angl. London Heathrow Airport) je letisko nachádzajúce sa na západe Londýna, v mestskej časti Hillingdon. Názov nesie podľa osady Heathrow, ktorá bola v roku 1944 kvôli výstavbe letiska zrovnaná so zemou. Podľa počtu odbavených cestujúcich je najvyťaženejšie letisko v Európe a po letiskách Hartsfield-Jackson v Atlante a Capital v Pekingu tretie na svete (podľa údajov z roku 2011); vďaka veľkému počtu medzinárodných letov je podľa počtu cestujúcich odbavených na medzinárodných letoch najväčšie na svete.