Lopatka dúhová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Lopatka dúhová
Stupeň ohrozenia
IUCN stupne ohrozeniaVyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozený
[1]
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Rhodeus amarus
Pallas, 1776
Synonymá
Rhodeus sericeus amarus
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Lopatka dúhová (Rhodeus amarus, syn. Rhodeus sericeus amarus) je druh ryby z čeľade kaprovité. Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov lopatka dúhová patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend celkovej populácie nie je známy.[1]

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Ide o drobnú rybku dosahujúcu dĺžky do 10 cm (Rhodeus sericeus amarus dorastá iba do dĺžky osem centimetrov). Má veľmi vysoké a sploštené telo. Postranná čiara nie je úplná. Chrbtová plutva je zaguľatená. Má tmavé sfarbenie chrbta, boky sú striebristé s modrastým pruhom. Brucho je biele. Samičky majú žltozelenú dúhovku oka, samci oranžovú a sú vždy väčší.

Výskyt[upraviť | upraviť zdroj]

Lopatka sa objavuje v stojatých a mierne prúdiacich vodách takmer v celej Európe, okrem Škandinávie a Fínska. Jej výskyt je podmienený výskytom lastúrnikov, ktoré jej slúžia k rozmnožovaniu, preto je veľmi ohrozovaná znečisťovaním životného prostredia.

Potrava[upraviť | upraviť zdroj]

Lopatka sa živí rastlinným aj živočíšnym planktónom, drobnými živočíchmi a časťami rastlín. Potravu prijíma aj v zime.

Rozmnožovanie a vývoj[upraviť | upraviť zdroj]

Rozmnožovanie lopatiek je celkom viazané na škľabke veľkej. Samček si vytvorí vhodné teritórium, ktoré si následne chráni a láka do neho samičku k treniu. V čase dozrievania ikier narastie samičke kladielko, ktoré môže dosiahnuť až päť centimetrov. Tým dopravuje dozreté ikry do priestoru vnútorných žiaber škľabky. Potom samček nad dýchacím otvorom škľabky vypustí mliečie a ikry oplodní. Plod sa liahne približne za 2 – 3 dny potom žije v žiabrom priestore škľabky. Po zhruba štyroch týždňoch vyvrhne škľabka plod z útrob von. Mladé lopatky sú potom nútené hľadať si potravu samy. Za túto službu opláca lopatka škľabke rovnakým dielom. Škľabka pri rozmnožovaní prechádza larvalnym vývojom (glochidie), pri ktorom sa larvy zachycujú na telách dospelých lopatiek a určitú dobu tam žijú. Lopatky sa rozmnožujú až dvakrát do roka. Prvý výter je väčšinou v marci a druhý v apríli alebo v auguste.

Lov[upraviť | upraviť zdroj]

Vzhľadom na svoju veľkosť nemá lopatka žiadny hospodársky význam. Naproti tomu je pre svoje sfarbenie veľmi obľúbená medzi akvaristami, ktorí ju chovajú v studeno-vodných akváriách.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Freyhof, J. & Kottelat, M. 2008. Rhodeus amarus. The IUCN Red List of Threatened Species 2008: e.T135635A4167105. https://dx.doi.org/10.2305/IUCN.UK.2008.RLTS.T135635A4167105.en. Prístup 21. júla 2020.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]