Preskočiť na obsah

Luigi Galvani

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Luigi Galvani
taliansky lekár, anatóm, fyzik
taliansky lekár, anatóm, fyzik
Narodenie9. september 1737
Bologna, Taliansko
Úmrtie4. december 1798 (61 rokov)
Bologna, Taliansko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Luigi Galvani

Luigi Galvani (* 9. september 1737, Bologna, Taliansko – † 4. december 1798) bol taliansky lekár (anatóm, fyziológ) a fyzik. Preslávil sa hlavne pokusmi s elektrinou aplikovanou na živočíšne svaly.

Galvani bol priekopníkom moderného pôrodníctva. Ako fyziológ bol prvým, kto skúmal elektrické javy pri pohybe svalov. V roku 1771 (podľa iných r. 1780) objavil, že svaly mŕtvych žiab sa sťahujú, keď ich zasiahne iskra zo zdroja statickej elektriny. Neskôr zistil, že svaly sa sťahujú aj vtedy, keď sa ich dotýka bimetalickým oblúkom. Tento fyziologický jav dostal názov „galvanizmus“. Galvani sa domnieval že objavil zvláštny druh elektriny “živočíšnu elektrinu”, elektrické fluidum, ktoré nervy roznášajú po svaloch, pričom svaly samé túto elektrinu aj generujú. Pre Galvaniho elektrina bola neoddeliteľná od života, od živých tvorov. Alessandro Volta, Galvaniho súčasník a oponent, považoval takýto vitalistický výklad za nesprávny. Vyslovil domnienku, že “živočíšna elektrina” má fyzikálny základ, že jej zdrojom a príčinou je chemická reakcia dvoch kovov. Úsilie dokázať, túto svoju koncepciu priviedlo Voltu neskôr k zostrojeniu prvého elektrického článkuVoltovho stĺpa, ktorý generoval elektrinu prostredníctvom chemickej reakcie. Neskôr Volta nazval Galvaniho menom (druhý význam termínu „galvanizmus“) generovanie jednosmerného prúdu chemickou reakciou. Vďaka tomu sa Galvaniho meno stalo neodmysliteľnou súčasťou "elektrickej spoločnosti"– bez galvanického spojenia a galvanických článkov (batérií) si dnes život ani nevieme predstaviť.

Medzi jeho ďalšie zaujímavé objavy patrí objavenie galvanického prúdu v roku 1791, ktorý sa od tohto času po ňom aj pomenováva. Už viac ako 50 rokov sa využíva hlavne na kozmetické účely a to v profesionálnych zariadeniach ako sú kúpele, wellness centrá či v kozmetických salónoch. Tieto procedúry s využitím galvanického prúdu fungujú na princípe odpudzovania a priťahovania jednotlivých nabití, čo je podobné fungovaniu magnetických polí. Kľúčovou funkciou využitia galvanického prúdu je pomoc pri vstrebávaní zložiek krému do pokožky, čím tento prúd vlastne uľahčuje doručenie blahodarných zložiek do pleti a pomáha ošetrovať tvár alebo pokožku na tele. Od roku 2020 sa galvanický prúd začal výraznejšie využívať aj v prístrojoch pre domácu starostlivosť o pokožku. (Zdroj informácii o galvanickom prúde v kozmetike: Ja2.sk)

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]