Múzeum esperanta vo Svitavách

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ottendorferova vila - sídlo múzea

Múzeum esperanta vo Svitavách (v esperante: Esperanto-Muzeo en Svitavy) pôsobí v rámci Mestského múzea a galérie vo Svitavách ako stredisko Českého esperantského zväzu. Jeho účelom je priblížiť verejnosti medzinárodný plánový jazyk esperanto, určený k rovnoprávnej medzinárodnej komunikácii, a jeho kultúru.

Umiestnenie[upraviť | upraviť zdroj]

Múzeum sa nachádza v prízemných priestoroch Ottendorferovho domu vo Svitavách, historickej budove, postavenej roku 1892 za podpory svitavského mecenáša Valentina Oswalda Ottendorfera (1826 - 1900), ktorá pred tým slúžila ako knižnica.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Múzeum slávnostne otvorili 20. septembra 2008. Otvorenia sa zúčastnili čestní hostia, medzi nimi napr. Herbert Mayer, riaditeľ Esperantského múzea vo Viedni.

Český esperantský zväz dlhšiu dobu hľadal vhodné priestory. Múzeum esperanta vo Svitavách vzniklo úsilím svitavských esperantistov, za podpory vedenia mesta Svitavy a Mestského múzea a galérie vo Svitavách. Významne prispelo Ministerstvo kultúry ČR a americká nadácia Esperantic Studies Foundation. Zdôrazňovaná je tiež dostupnosť mesta Svitavy, nachádzajúceho sa v prirodzenom strede Česka, a kultúrna tradícia Ottendorferovho domu. Vo Svitavách je aktívny Klub přátel esperanta ve Svitavách, založený v roku 1933. Z neďalekej Litomyšle pochádzal Karel Píč (1920-1995), básnik, esperantista, člen Akadémie esperanta.

Oddelenie Histórie esperantského hnutia existuje v Mestskom múzeu v Českej Třebovej, avšak len akoby depozitár a archív. Toto múzeum zapožičalo do Svitáv niektoré exponáty.

Činnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Stála expozícia[upraviť | upraviť zdroj]

Expozíciu Múzea esperanta vo Svitavách utvárajú predovšetkým vzácne knihy vydávané v esperante po celom svete a dokumentácia esperantského hnutia v Česku a inde vo svete. Panely stálej expozície predstavujú stručne históriu a jazyk samotný, zvlášť súčasné možnosti využitia esperanta v oblasti cestovania, získavania osobných kontaktov, vzdelávania, kultúry, zberateľstva, vedy a techniky i humanitárnych projektov. Súčasťou expozície je tiež multimediálny interaktívny informačný panel, knižnica esperantskej literatúry a bádateľské pracovisko s počítačom.

Múzeum sa tiež zaoberá dejinami ideí medzinárodného jazyka všeobecne a ich uskutočnenia, čo zahrňuje: [1]

Nechýbajú ani rôzne zberateľské kuriozity, ako napr. sto rokov staré japonské časopisy písané na ručnom papieri.[2]

Tematické výstavy[upraviť | upraviť zdroj]

Kreslenie s Pavlom Rakom v rámci vernisáže jeho výstavy kresleného humoru 12.6.2010

Okrem stálej expozície sa 1-2x ročne v múzeu konajú tematické výstavy:

  1. 40 rokov Českého esperantského zväzu a aktivity mládeže, pri príležitosti konania Medzinárodného kongresu esperantskej mládeže v Česku (máj až október 2009)
  2. Esperanto a železnica, k 100. výročiu založenia Medzinárodnej federácie esperantistov-železničiarov, vrátane medzinárodnej detskej výtvarnej súťaže na túto tému (október 2008 až jún 2010)
  3. Kreslený humor Pavla Raka, známeho českého kresliara, karikaturistu a esperantistu (jún 2010 až jún 2011)
  4. Duchovné tradície sveta a esperanto (jún 2011 až máj 2012)

Ďalšie aktivity[upraviť | upraviť zdroj]

Múzeum tiež uskutočňuje pre verejnosť kultúrne akcie (napr. v rámci júnovej Noci múzeí, či Marcipánové vianoce) a jazykové kurzy esperanta.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Muzeum esperanta ve Svitavách na českej Wikipédii.