Volapük

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Symbol jazyka Volapük. Text: „Jedno ľudstvo jeden jazyk”.

Volapük [vola'pyk] je umelý jazyk, ktorý vytvoril v rokoch 1879 – 1880 Johann Martin Schleyer, rímskokatolícky kňaz v Nemecku. Schleyer cítil, že Boh mu vo sne povedal, aby vytvoril medzinárodný jazyk. Kongresy tohto jazyka sa konali v roku 1884 (Friedrichshafen), 1887 (Mníchov), a 1889 (Paríž). Prvé dva sa konali v nemčine, posledný len v jazyku Volapük. V roku 1889 existovalo asi 283 klubov, 25 periodik v alebo o tomto jazyku a 316 učebníc v 25 jazykoch.

Neskôr začala činnosť volapukistov upadať a hnutie stratilo skoro všetkých členov. Odhaduje sa, že v roku 2000 jazyk používalo približne 20 ľudí.[1] Jazyk bol nahradený koncom 20. storočia omnoho jednoduchším a na učenie ľahším esperantom.

Kultúra[upraviť | upraviť zdroj]

Hudba[upraviť | upraviť zdroj]

Vo volapüku tvoria hudbu skupiny Pichismo, DJ Volablud, Fred Fopanas, DJ Nimalegad a Breinadol. 21. novembra 2011 vydalo vydavateľstvo Keratonods hardcorovú kompiláciu VOLAPÜK HARDCORE EP VOL. 1.

Metaforické použitie slova Volapük[upraviť | upraviť zdroj]

V niektorých jazykoch, napríklad v dánčine a v esperante sa slovo Volapük používa vo význame nezmysel, nezrozumiteľnosť.

Ukážka[upraviť | upraviť zdroj]

Otčenáš:

O Fat obas, kel binol in süls, paisaludomöz nem ola!
Kömomöd monargän ola!
Jenomöz vil olik, äs in sül, i su tal!
Bodi obsik vädeliki govolös obes adelo!
E pardolös obes debis obsik,
äs id obs aipardobs debeles obas.
E no obis nindukolös in tendadi;
sod aidalivolös obis de bas.
Jenosöd!

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. LAFARGE, Paul. Pük, Memory: Why I Learned a Universal Language No One Speaks [online]. 2000-08-01, [cit. 2012-05-07]. Dostupné online. Archivované 2011-05-25 z originálu. (po anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Volapük