Múzeum moderného umenia Andyho Warhola

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Múzeum moderného umenia Andyho Warhola
Základné údaje
AdresaMedzilaborceSlovensko
Rok založenia1991

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach bolo založené v roku 1991 ako prvé na svete venované osobnosti kráľa pop-artu z iniciatívy Johna Warholu, PaedDr. Michala Bycka, PhD. a F. Hughesa. Od 1. apríla 2002 je jeho zriaďovateľom Prešovský samosprávny kraj.

Expozícia[upraviť | upraviť zdroj]

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola

Stála expozícia o pôvode Andyho Warhola[upraviť | upraviť zdroj]

je koncepčne jedinečnou expozíciou v Európe. Pozostáva z cenných autentických dokumentov, artefaktov zo života Andyho Warhola získaných alebo zapožičaných od pozostalých a blízkych umelca, listín a dokumentov, ktoré svedčia o rusínskom pôvode umelca. Medzi najcennejšie artefakty v tejto expozícii patrí košieľka, v ktorej boli krstení synovia Júlie a Andreja Warholovcov – Paul, John a Andy. Návštevníci si tu môžu pozrieť Andyho osobné predmety – fotoaparát, kazetový prehrávač, slnečné okuliare, modlitebnú knihu a oblečenie. Expozíciu dopĺňa i dokument z podpisovej akcie za zriadenie múzea organizovanej Michalom Cihlářom a Alešom Najbrtom v roku 1989, ktorú okrem iných podpísalo aj veľa osobností politického a kultúrneho života, napríklad Václav Havel a Milan Knížák.

Stála expozícia diel Andyho Warhola[upraviť | upraviť zdroj]

Je najobsiahlejšou a najprestížnejšou expozičnou časťou múzea. Reprezentuje tvorbu Andyho Warhola. Pozostáva z diel zapožičaných múzeu Nadáciou Andyho Warhola pre vizuálne umenie v New Yorku, zo zbierok súkromných zberateľov a z diel, ktoré sú majetkom múzea. Koncepčnú myšlienku expozície môžu návštevníci vnímať v duchu pop-artu. Umelecké diela sú inštalované v kontinuite s otapetovanými stenami, pričom pôsobia v symbióze tvoriacej jeden vizuálny celok.

Expozícia je koncepčne vypracovaná tak, aby v nej boli obsiahnuté všetky dôležité tvorivé obdobia umelca vrátane jeho dominantných výtvarných tém – Americká smrť, Umenie z umenia, portréty slávnych osobností. Nájdete tu nielen najznámejšie diela ako napr. Campbell´s Soup, Marilyn, Camouflage, ale aj diela ako napr. Flowers (Black and White), alebo dielo zastupujúce Warholovo pred pop-artové obdobie – kolorovaná perokresba “In the Bottom of My Garden”.

Z vydaní časopisu Andy Warhol´s Interview múzeum vlastní dve čísla – originály z novembra a decembra roku 1974. Jedno z nich je signované rukou umelca.

Na televíznych obrazovkách ide v slučkách zostrih Warholových filmov „Screen Test“ – „Warhol eating a Hamburger“ a TV Andy Warhol expozícia v New Yorku – pôvodne zrýchlená verzia. Expozíciu dotvárajú autentické odevy Andyho Warhola – napr. bunda z hadej kože, sako, košeľa a kravata.

Stála expozícia Street–art vs. Pop–art[upraviť | upraviť zdroj]

Je najnovšou expozíciou múzea. Predstavuje diela významných umelcov, ktorí Andyho Warhola osobne poznali, inšpirovali sa jeho tvorbou, alebo nadviazali na jeho priamy umelecký odkaz. V tejto expozícii si návštevníci majú možnosť okrem iného pozrieť umelecké diela významných autorov, ako sú Keith Haring, Roy Lichtenstein, Robert Indiana, Jean-Michel Basquiat, Bambi, Poppy a iní. Táto expozícia je jedinečnou svojho druhu.

Vizuálne túto expozíciu dopĺňajú plagátové kompozície z workshopov inšpirované street-artom autorky Jitky Kopejtkovej, pražskej fotografky a výtvarníčky. Na stenách expozície je grafická kompozícia slovenského výtvarníka Radka Repického. Atmosféru tejto expozície dotvára film Banksy – Exit Throught The Gift Shop, ktorý je sondou do života street–artových umelcov a mapuje ich tvorbu.

Film[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2001 nakrútil režisér Stanisław Mucha v nemeckej produkcii dokumentárny film s názvom Absolut Warhola, ktorý ukazuje život v obci Miková, rodisku rodičov Andyho Warhola, rodinných príbuzných a približuje život v tomto regióne. Významnú časť dokumentu tvorí prezentácia múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach, v ktorom možno vidieť niektoré z umelcových diel.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 49°16′07″S 21°54′17″V / 49,2685°S 21,9048°V / 49.2685; 21.9048

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]