M.U.G.E.N

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
M.U.G.E.N
Základné informácie
Autor/VývojárElecbyte
EngineM.U.G.E.N
Posledná plná verzia1.0
Dátum vydania18 Január 2011
ŽánerBojová hra
MódArcade, Team Arcade, Team Co-op VS, Team VS, Survival, Survival Co-op, Training, Watch
PrístupnosťFreeware
PlatformaLinux, MS-DOS, Microsoft Windows
VstupGamepad, Klávesnica

Pozri aj Videoherný portál

M.U.G.E.N (alebo tiež MUGEN) je freeware 2D bojový herný engine vyvíjaný Elecbyte-om. Engine je napísaný v jazyku C, pôvodne využíval knižnicu Allegro, jeho posledné verzie však používajú SDL knižnicu.[1][2][3]

Herný systém[upraviť | upraviť zdroj]

V hre sa používajú 4 smerové tlačidlá spolu so 7 tlačidlami pre ovládanie postavy (X, Y, Z, A, B, C a Start), kde (X, Y, Z) sú 3 kopy, (A, B, C) sú ručné údery a Start – tlačidlo štart (je mu však možné priradiť akúkoľvek funkcionalitu – aj bojovú). Nie je však nutné aby postava používala všetkých sedem tlačidiel, ani potrebné dodržiavať tradičný šesť alebo štvor-tlačidlový formát.

Maximálne 2 postavy môžu byť ovládané hráčmi, ostatné postavy sú ovládané pomocou AI (vrátane Watch módu, a demo módu kde počítač ovláda všetky postavy).

Engine ponúka niekoľko herných režimov. Hlavný režim je Arcade, v ktorom vybraná postava bojuje proti rôznym súperom ako v iných bojových hrách, alebo v určenom poradí. Hra tiež ponúka tri rôzne druhy tímových režimov: Single, Simul a Turns. Štvrtý tímový režim Tag je implementovaný v EXE súbore spolu s dvoma súvisiacimi skriptovými kontrolérmi, nikdy však nebol použitý. Hráč, resp. oponent môžu mať definovaný vlastný režim Single / Simul / Turns.Single predstavuje hru jedného hráča, Simul pridá postavu ovládanú s AI a bude bojovať súčasne s hráčom a v Turns móde nastupuje ďalší hráč po prehre prvého. Team Co-op režim je podobný ako Simul, v tomto prípade však hrajú postavy ovládané ľuďmi za jeden tím (súčasne).[4]

V Survival móde čelí hráč/hráči nekonečnému počtu oponentov (v tomto režime je znova na výber Single / Simul / Turns variant). Cieľom tohto režimu je poraziť maximum oponentov, hra končí prehrou až prehrou. Režim Survival bol do enginu pridaný ako posledný, DOS-ové verzie M.U.G.E.N-u ho neobsahovali.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Elecbyte vydal prispôsobiteľnú bojovú hru M.U.G.E.N roku 1999.[5] Engine bol pôvodne vydaný 17. júla 1999. Jeho Beta verzia bola pôvodne vyvinutá pre platformy MS-DOS a Linux. Verzia pre platformu Windows nebola oficiálne vydaná až do verzie 1.0 RC1 (predchádzajúce nedokončené verzie "unikli" po roku 2003). Engine umožňoval vkladať používateľmi vytvorené postavy, arény a iné herné objekty ako interpretované textové súbory, grafické a zvukové kompilácie na vytvorenie funkčnej bojovej hry podobnej komerčným hrám. Engine je prispôsobený hlavne pre prostredie 2D bojoviek, je ho však možné využiť aj pre tvorbu arkádových hier. Elecbyte oficiálne tvrdí, že zabudol čo akronym M.U.G.E.N znamená, ale readme dokumentácia uvádza, že jeho význam odkazuje na dni keď mal engine emulovať strieľacie hry a nie bojové. Význam slova mugen (無限) v Japončine, neobmedzený alebo nekonečný mohol názov tiež ovplyvniť. M.U.G.E.N sa neskôr stal základom pre širokú škálu tímov a komunít ako Mugen Fighters Guild, Mugen Infantry alebo Mugen Free For All.

Vývoj[upraviť | upraviť zdroj]

Prvé vydanie M.U.G.E.N-u (17. júla 1999) bolo vytvorené pre MS-DOS. Vývoj verzie pre DOS prestal keď Elecbyte prešiel na platformu Linux (v Novembri 2001).[6] Elecbyte na nejaký čas zverejnil na ich stránke žiadosť o donáciu pre legálne získanie Windows kompilátora pre vytvorenie windowsovej verzie M.U.G.E.N-u. I tak však vývojová skupina v roku 2003 prerušila projekt a odstavila ich webovú stránku. Tiež došlo k úniku privátnej Windows beta verzie M.U.G.E.N-u, ktorá bola poskytnutá malému množstvu donátorov.[7]

Privátny WinM.U.G.E.N beta obsahoval rôzne obmedzenia ako: maximálne 2 postavy v hre, zamknuté herné módy a Nagware. V situácii keď sa Elecbyte stratil bez vysvetlenia a beta verzia WinM.U.G.E.N-u bola v komunite rozšírená, bol v roku 2004 užívateľom Rou Hei vytvorený "no limit" hack odstraňujúci väčšinu týchto obmedzení nasledovaný aktualizáciami odstraňujúcimi rôzne problémy. Táto verzia M.U.G.E.N-u je fukčne rovnaká ako posledné vydanie pre Linux hoci s malými rozdielmi a ojedinelými problémami, väčšinou sa týkajúcimi podpory hudby a hudobných pluginov. Z dôvodu rozdielnosti DOSovej a Linuxovej verzie mnoho starších vytvorených postáv potrebovalo zmeniť minimálne SFF súbory (obsahujúce sprity) pre správne zobrazenie paliet, rovnako ako niektoré zmeny vo funkcionalite CNS skriptových kontrolérov odradili najmä používateľov, pre ktorých nebol problém používať DOS-ovú verziu.

V Máji 2007 sa objavila hacknutá verzia WinM.U.G.E.N-u, ktorá pridala podporu pre arény vo vysokom rozlíšení za cenu straty podpory štandardného rozlíšenia. V ten istý mesiac vznikol ďalší hack, ktorý pridal podporu 'select screen'-ov vo vysokom rozlíšení. V Júli 2007 ďalší hack založený na predchádzajúcom povoľoval iba 'select screen' vo vysokom rozlíšení na rozdiel od arén. V Decembri 2007, hack z neznámeho zdroja povoľoval obidve "low-res" aj "high-res" arény v jednej kompilácii, pričom stačilo pridať len 1 riadok do DEF súboru arén.

V polovici roku 2007 bola stránka vývojového tímu Elecbyte znovu dostupná, bolo však na nej len jedno logo a Google ads. 26. júla bolo na stránku pridané FAQ, ktoré tvrdilo, že bude vydaná opravená verzia WinM.U.G.E.N-u predtým než budú implementované hlavné formátové zmeny v ďalšej verzii a poznamenalo, že môže dôjsť k strate kompatibility v súvislosti so staršími postavami.[8] 19. septembra 2009 nastal neočakávaný comeback Elecbyte-u, keď bola aktualizovaná ich webová stránka obsahujúca fórum a sekciu download kde sú teraz verzie M.U.G.E.N-u dostupné.

V septembri 2009 bola oficiálne vydaná plná verzia MUGEN 1.0 Release Candidate obsahujúca rôzne vylepšenia – najviac povšimnuteľné sú (oficiálna) podpora HD rozlíšení, víťazné obrazovky a jazyková lokalizácia. Hoci táto verzia mala vizuálne závady a vyžadovala primerané množstvo úprav existujúceho obsahu aby bol plne kompatibilný s novým enginom, Elecbyte uviedol, že je jeho cieľom nový M.U.G.E.N plne kompatibilný s už vytvoreným obsahom (postavami, arénami, menu, atď.)

18. januára 2011 bola vydaná verzia 1.0 pre Windows odstraňujúca väčšinu chýb, ktoré sa nachádzali v RC verziách a je kompatibilná s takmer všetkým predtým vytvoreným obsahom.

V danom období už Elecbyte pracoval na verzii 1.1, ktorá mala priniesť výrazné zmeny v engine (napr. podpora OpenGL, podpora 32-bit PNG (vrátane alpha kanálu) pre sprity a pozadia, interpolácia v AIR, rotácia "Explod" animácií). Pre testerov boli sprístupnené celkom 4 alpha verzie M.U.G.E.N-u v1.1, po poslednej sa však Elecbyte odmlčal na 2 roky. V máji 2013 je už v komunite neoficiálne rozšírená posledná vývojová verzia M.U.G.E.N 1.1 Alpha 4, ktorej únik umožnili niektorí beta testeri.

Až po tomto neoficiálnom vydaní a búrlivých diskusiách v komunite sa Elecbyte znova objavil na scéne a v Auguste 2013 oficiálne vydal M.U.G.E.N 1.1 Beta 1, ktorý však oproti verzii Alpha 4 neprináša žiadne výrazné zmeny. Elecbyte vyhlásil, že vo vývoji naďalej pokračuje.

Prispôsobenie[upraviť | upraviť zdroj]

Používatelia, ktorí vyvíjajú obsah pre tento engine sú zvyčajne označovaní ako autori. Títo autori vytvárajú vlastný obsah ako postavy, arény, skiny. Často sú portované populárne postavy z iných hier ako Street Fighter, alebo z TV a komixov ako Simpsonovci a Sailor Moon. Mnoho autorov tiež vytvára originálny obsah. Existuje mnoho stránok, ktoré predvádzajú a rozširujú vytvorený obsah, čo sa často nazýva "Mugen komunita".

Vzhľadom na upraviteľnú povahu hier založených na tomto engine, žiadna nie je rovnaká. Každý je povzbudzovaný k stiahnutiu vlastnej kópie hry a vytvoreniu alebo pridaniu obsahu tak, aby zodpovedala ich osobným preferenciám. Skupiny (tímy) M.U.G.E.N. autorov často spolupracujú aby vytvorili plnú hru. Tieto plné hry rôzneho stupňa kvality sú vydávané pod všeobecnou M.U.G.E.N licenciou:

" Pod touto licenciou je poskytnuté povolenie na používanie M.U.G.E.N prostredia zadarmo pre nekomerčné účely. Elecbyte poskytuje M.U.G.E.N redistribuovateľný balík, obsahujúci minimálne M.U.G.E.N prostredie, ktoré môže obsahovať redistribuovateľný obsah tretích strán. "

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Elecbyte. M.U.G.E.N v1.0 readme [online]. Elecbyte, 2011-01-18. Dostupné online.
  2. Software for creating video game [online]. [Cit. 2009-09-22]. Dostupné online. Archivované 2009-06-14 z originálu.
  3. MEAD, Nick. M.U.G.E.N [online]. 2007-06-12, [cit. 2009-09-22]. Dostupné online.
  4. Williams, Josh. Review: M.U.G.E.N [online]. 1UPGAMES, Sep 24, 2006, [cit. 2011-05-15]. Dostupné online.
  5. VULTURE, Pop. Taekwond'oh!. The Washington Post, 2007-11-25. Dostupné online [cit. 2009-09-22]. [nefunkčný odkaz]
  6. Elecbyte. M.U.G.E.N changes documentation [online]. [Cit. 2013-04-13]. Dostupné online. Archivované 2003-08-06 z originálu.
  7. Rou Hei. History of WinMUGEN. No Limit WinMUGEN Patch. Dostupné online. Archivované 2007-10-29 na Wayback Machine
  8. Elecbyte [online]. [Cit. 2013-04-13]. Dostupné online. Archivované 2007-09-28 z originálu.

Odkazy[upraviť | upraviť zdroj]