M3 Stuart

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
M3 Stuart
Tank M3A1 Stuart počas manévrov druhej armády v Tennessee, roku 1942.

Tank M3A1 Stuart počas manévrov druhej armády v Tennessee, roku 1942.

Základná charakteristika
Posádka 4 (vodič, pomocník vodiča, veliteľ/nabíjač, strelec)
Dĺžka 4,84 m
Šírka 2,23 m
Výška 2,56 m
Hmotnosť 15 190 kg
Pancierovanie a výzbroj
Pancierovanie 9,5 - 63,5 mm
Hlavná zbraň 1x 37 mm kanón M6
Sekundárne zbrane 3x .30 kalibrový (7,62 mm) guľomet Browning M1919A4
Pohon a pohyb
Pohon Twin Cadillac Series 42
164 kW (220 k)220 hp (164 kW)
Odpruženie vertikálne vinuté pružiny
Max. rýchlosť 58 km/h
Pomer výkon/hmotnosť
Dojazd 160 km (na ceste)
Priechodnosť

M3 Stuart bol americký ľahký tank, používaný počas druhej svetovej vojny americkou, britskou a ďalšími spojeneckými armádami.

Vývoj[upraviť | upraviť zdroj]

Po vypuknutí 2. svetovej vojny začala v USA rozsiahla modernizácia armády. Začiatkom roku 1940 bolo rozhodnuté o výrobe nového typu, ktorý by sa odvíjal od tanku M2. Mal mať novú vežu, zosilnený pancier a lepšie odpružený podvozok. Vývoj trval krátko, už v júli toho istého roku bol tento nový tank prijatý do služby pod označením M3.

Technické údaje[upraviť | upraviť zdroj]

Nitovaná korba tanku M3 vychádzala z predchádzajúceho typu M2A4, bola však o niekoľko centimetrov dlhšia a užšia. Jej pancierovanie bolo zosilnené až na 44 mm, čo však znamenalo zvýšenie hmotnosti oproti predchádzajúcemu typu. Na prednej časti korby sa nachádzala nitovaná oválna veža s mierne skosenou prednou časťou, neskoršie modely mali vežu zváranú. Veža bola vybavená novým systémom spätného nárazu, ktorého konštrukcia už nezasahovala pred čelný kryt veže, čo bolo pre typ M2A4 veľmi špecifické. Osadená bola kanónom M5 kalibru 37 mm a s ním napojeným guľometom M1919A4. Zostávajúcu výzbroj tanku potom zahŕňala rovnaký typ guľometu. Jeden bol na zadnej strane veže na protilietadlovej lafete, ďalší bol v guľovitej lafete v prednej časti korby. Zmenou v konštrukcii prešiel aj podvozok. Úpravami v odpružení kolies bolo docielené väčšej styčnej plochy podvozku, takže sa stroj v teréne dobre pohyboval. Na mnohých vozidlách, predovšetkým v Afrike, potom bolo zavesenie kolies chránené pancierovými krytmi. Tank bol poháňaný benzínovým motorom Continental W-670-9A s výkonom 250 konských síl. Na ceste potom stroj dosahoval maximálnu rýchlosť 58 km/h s dojazdom okolo 120 km. Mohol byť vybavený aj dvojicou 95 litrových prídavných nádrží, čím sa dojazd zvyšoval.

Bojové použitie[upraviť | upraviť zdroj]

Tank M3 sa začal sériovo vyrábať až v marci 1941 a k prvému bojovému nasadeniu došlo v novembri toho istého roku v britskej armáde, kam bol dodávaný v rámci programu "Lend-Lease" ("Pôžička a prenájom"). Vozidlo použité v bojoch o prístavné mesto Tobruk. Britskí vojaci však neboli z tohto tanku veľmi nadšení. Kritizovaný bol predovšetkým 37 mm kanón, ktorý sa proti nepriateľským cieľom javil ako príliš slabý. Na druhú stranu posádky chválili rýchlosť a spoľahlivosť, a vďaka tomu si tank v britskej armáde vyslúžil neoficiálne prezývku "Honey" ("Miláčik"). Od leta roku 1942, kedy dostávala britská armáda nové americké stredné tanky, boli Stuart postupne sťahované z popredných bojových línií a začali byť používané predovšetkým ako prieskumné vozidlá.

Prvé bojové nasadenie v armáde Spojených štátov amerických prebehlo v bojoch o Filipíny, začiatkom roka 1942. Japonci potom ukoristené tanky používali pod označením M3 Stuart Typ 0. Koncom roka 1942 sa americká armáda vylodila v severnej Afrike, kde ľahké tanky M3 tvorili veľkú časť ich obrnených síl. Po drvivej porážke v Kasserinskom priesmyku, kedy M3 čelili nemeckým tankom PzKpfw IV a ťažkým Tigrom, rozpustila americká armáda svoje obrnené prápory ľahkých tankov a ďalej ich používala len k prieskumným účelom.

Ďalším odberateľom tankov M3 bol v rámci programu Lend-Lease Sovietsky zväz. Ani predstavitelia Červenej armády neboli z tohto stroja nijako nadšení kvôli slabej výzbroji a pancierovaniu. U sovietskych tankistov nebol Stuart obľúbený kvôli benzínovému pohonu, ktorý bol viac náchylný k vznieteniu. V rokoch 1942 – 1943 bolo do ZSSR dodaných 1 665 tankov M3A1, ktoré tam slúžili do roku 1944.

V bojoch v Taliansku a v západnej Európe stretol tanky M3 rovnaký osud, ako inde. Bola im prisúdené vedľajšie úlohy najmä pri prieskume, pretože bol na akýkoľvek nemecký tank slabý. Okrem USA, Británie a ZSSR mali počas vojny vo svojej výzbroji Stuarty tiež Francúzsko, Čína, krajiny Commonwealthu, používali ho partizánske jednotky v Juhoslávii. Po druhej svetovej vojne bolo množstvo tankov M3 Stuart predaných do rôznych krajín. V niektorých juhoamerických štátoch boli Stuart série M3 v službe ešte v 80. a 90. rokoch. Celkovo bolo od roku 1941 vyrobených 13 859 kusov stroja M3 a všetkých jeho variantov, čo z tejto série robí najpočetnejší ľahký tank druhej svetovej vojny.

Varianty tanku M3[upraviť | upraviť zdroj]

M3A1 Stuart v Belehradskom vojenskom múzeu.
 • M3 / Stuart I – Pôvodný tank bližšie popísaný v článku. V Britskej armáde tanky dostali oficiálne označenie "General Stuart I", alebo tiež len "Stuart I" po americkom konfederačnom generálovi Jeb Stuartovi. Od marca roku 1941 bolo celkovo vyrobených 4 526 kusov.
 • M3 (diesel) / Stuart II – Variant typu M3, u ktorého bol pôvodný benzínový motor nahradený dieselový motorom Guiberson T-1020-4 s výkonom 220 konských síl. Celkovo bolo od júna 1941 vyrobených 1 285 kusov.
 • M3A1 / Stuart III – Variant vybavený novou zváranou vežou. Bola hydraulicky ovládaná, vybavená košom, naopak chýbala veliteľská kupola. Pôvodný 37 mm kanón M5 a s ním spriahnutý .30cal guľomet M1919A4 u tanku M3 nahradil 37 mm kanón M6 a .30cal guľomet M1919A5. Bol zväčšený objem palivových nádrží, dojazd sa zvýšil na 145 km. Celkovo bolo od mája 1942 vyrobených 4 410 kusov.
 • M3A1 (diesel) / Stuart IV – Variant typu M3A1 vybavený dieselovým motorom Guiberson T-1020. Do služby boli prijaté v auguste roku 1942. Celkovo bolo vyrobených 211 kusov.
 • M3A2 – Tento variant mal vychádzať z typu M3A1. Mal mať zváranú korbu z homogénnej ocele. Tento projekt sa však nikdy nedočkal realizácie.
 • M3A3 / Stuart V – Verzia so zváranou korbou z odliatkov podobnou tej pri type M5. U M3A3 však bola charakteristická svojím zošikmením nielen na prednej plochej časti, ale aj na bokoch. Tank dostal tiež novú vežu. Na jej zadnej časti sa nachádza výbežok obsahujúci rádiové zariadenia. Táto úprava sa potom objavila aj u ľahkého tanku M5A1. Bol zväčšený objem palivových nádrží až na 416 litrov, dojazd predstavoval 217 km. Celkovo bolo od septembra 1942 vyrobených 3 427 kusov. Ďalších 166 kusov bolo modifikovaných z iných verzií ľahkého tanku série M3.
 • T18 75 mm Howitzer – Variant samohybnej húfnice. Pre podvozok bol použitý stroj M3. Stroj mal byť vyzbrojený 75 mm húfnicou umiestnenou v rozmernom trupe krabicového tvaru. Projekt začal v septembri roku 1941 ale v apríli 1942 bol zrušený.
 • T56 3in Gun – Úprava na samohybnú húfnicu na základe podvozku stroja M3A3. Motor bol umiestnený v strednej časti trupu a ako primárna zbraň bol použitý 76 mm kanón umiestnený v prednej časti. S projektom sa začalo v septembri 1942, bol však skoro zrušený vo februári nasledujúceho roka.
 • T57 3in Gun – Modifikácia verzie T56 s motorom Continental, používaného u stredného tanku "M3 Lee". Projekt bol tiež zrušený vo februári 1943.
 • M3 s vežou Maxson – Protilietadlový variant. Bol vyvíjaný počas roka 1942. Vozidlo bolo vyzbrojené štyrmi .50cal guľometmi umiestnenými vo veži vyvinuté firmou "Maxson Corporation". Projekt bol čoskoro ukončený, predovšetkým kvôli produkcii stroja "M16 MGMC".
 • M3 Command Tank – Úprava na veliteľské vozidlo. Veža bola nahradená menšou konštrukciou vyzbrojenou .50cal guľometom.
 • M3 / M3A1 Satan – plameňometný variant. Na mieste pôvodného 37 mm kanóna bol nainštalovaný plameňomet. Počas roka 1943 bolo na túto modifikáciu pre USMC upravených celkom 20 tankov M3 a M3A1.
 • M3 T2 Light Mine Exploder – odmínovacia verzia. Bola určená pre zneškodňovanie ľahkých min. Vývoj prebiehal v roku 1942, čoskoro však bol ukončený.
 • M3A1 E5R2-M3 – plameňometný variant tanku M3A1. V tomto prípade bol plameňomet inštalovaný na mieste .30cal guľometu v guľovitej lafete v prednej časti trupu.
 • Stuart Recce – bezvežová modifikácia britského Stuarta používaná pre prieskum. Odstránením veže bolo dosiahnuté zvýšenie rýchlosti a dosahu.
 • Stuart Kangaroo – úprava na obrnený transportér (APC – "Armored Personal Carrier") určený na prepravu vojakov po bojisku. Takisto bola odstránená veža a interiér bol dovybavený niekoľkých sedadlami.
 • M3A3 Pak-40 – protitanková úprava Titových juhoslovanských jednotiek vyzbrojená nemeckým 75 mm kanónom PAK-40 na mieste pôvodnej veže.
 • X1A – Modernizácia tanku M3A1 vykonaná firmou "Bernardini" v 70. rokoch pre brazílsku armádu. Úpravy zahŕňali inštaláciu nového dieselového motora Saab-Scania s výkonom 280 konských síl, bolo upravené zavesenie podvozku, zosilnené pancierovanie, zmodernizovaný systém riadenia streľby a bola nainštalovaná nová veža s 90 mm kanónom DEFA. Celkovo bolo vyrobených 80 kusov.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému M3 Stuart

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku M3 Stuart na českej Wikipédii.