M8 Greyhound

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
M8 Greyhound
M8 Greyhound

M8 Greyhound

Základná charakteristika
Posádka 4
Dĺžka 5 m
Šírka 2,54 m
Výška 2,25 m
Hmotnosť 7,8 t
Pancierovanie a výzbroj
Pancierovanie do 19 mm
Hlavná zbraň 37 mm guľomet M6
Sekundárne zbrane .30 a .50 MG
Pohon a pohyb
Pohon benzínový Hercules JXD 6-válec
82 kW - 110 hp
Odpruženie 6x6
Max. rýchlosť 90 km/h
Pomer výkon/hmotnosť 14,1hp/tona
Dojazd 563 km
Priechodnosť
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu Greyhound pozri Greyhound.

M8 Greyhound je šesťkolesové ľahko pancierované vozidlo, ktoré bolo prijaté do výzbroje americkej armády s oficiálnym označením Car Armored Light M8 v roku 1942. Prvé sériové vozidlá začali schádzať z výrobnej linky firmy Ford začiatkom roku 1943. V tom istom roku bolo do výzbroje prijaté veliteľské a spojovacie vozidlo s označením Car Armored Utility M10, ktoré bolo odvodené z typu M8. Pretože označenie M10 už bolo použité pre stíhač tankov, bolo označenie zmenené na M20. Okrem americkej armády používala M8 a M20 britská armáda a vojská Slobodných Francúzov generála de Gaulla.

Vývoj[upraviť | upraviť zdroj]

V júli 1941 začal vývoj nového rýchleho obrneného vozidla určeného na ničenie tankov, ktoré malo nahradiť starší typ M6, čo bolo 3/4 tonové vozidlo s kanónom 37 mm v zadnej časti vozidla. Požiadavkom armády bolo aby malo vozidlo pohon 4x6, bolo vyzbrojené 37 mm kanónom a spriahnutým guľometom pripevneným na veži. Prototypy boli predložené firmami Studebaker (T21), Ford (T22) a Chrysler (T23). V apríli 1942 bola priata verzia T22. Vozidlo bolo pomenované Greyhound. Výroba začala v marci 1943 a skončila v júni 1945. Celkovo bolo vyrobených 8523 vozidiel, toto číslo nezahŕňa rôzne odvodené varianty.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Prvé nasadenie M8 bolo v roku 1943 v Taliansku americkou armádou na frontoch v Európe aj na Ďalekom Východe. Po druhej svetovej vojne plnilo úlohu okupačného vozidla. Množstvo týchto vozidiel bolo dodaných spojencom NATO a do krajín tretieho sveta. V roku 2002 boli niektoré tieto vozidlá stále používané v Afrike a v Južnej Amerike.

Technický popis[upraviť | upraviť zdroj]

M8 Greyhound v Paríži

M8 je šesťkolesové ľahko pancierované vozidlo. Korba je zvarená z oceľových pancierových plechov. V prednej časti je miesto vodiča a radistu (prípadne veliteľa) a za nimi je bojový priestor. Hrúbka panciera korby: čelo: 15,6 až 18,8 mm, boky: 9,37 mm, zadná časť: 9,37 mm, strop: 3,21 mm, dno: 13,12 mm. M8 má v strede korby umiestnenú dvojmiestnu kruhovú, zhora otvorenú odlievanú vežu. V jej prednej časti je kanón M6 kalibru 37 mm spriahnutý s guľometom M1919 kalibru 7,62 mm, ktorý je umiestnený vpravo od kanónu. Námer kanónu je -10 ° až +20 °. Na obežnom kruhu nad vežou je umiestnený ťažký guľomet M2B kalibru 12,7 mm.

Otáčanie veže je mechanické v rozsahu 360 °. M20 má zhora otvorený bojový priestor pre 2 až 4 osoby, ktorý je chránený nadstavbou z pancierových plechov. Nad zadnou časťou bojového priestoru je umiestnený na obežnom kruhu guľomet M2B. V bojovom priestore sú po stranách dve lavičky, každá pre dve osoby a jedna malá v zadnej časti pre strelca z guľometu.

Za bojovým priestorom je u oboch typov zhodne motorový priestor krytý pancierovým plechom. Na strope motorového priestoru sú dva veľké kryty, ktoré umožňujú prístup k motoru. Vozidlo poháňa zážihový radový šesťvalec Hercules JXD cez štvorstupňovú prevodovku a dvojstupňovú prídavnú prevodovku.

Užívatelia[upraviť | upraviť zdroj]

Alžírsko, Rakúsko, Belgicko, Brazília, Veľká Británia, Kamerun, Kolumbia, Cyprus, Etiópia, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Guatemala, Haiti, Irán, Taliansko, Jamajka, Japonsko, Mexiko, Maroko, Nigéria, Nórsko, Paraguaj, Peru, Filipíny, Portugalsko, Saudská Arábia, Senegal, Južná Kórea, Vietnam, Taiwan, Togo, Tunisko, Turecko, USA, Venezuela, bývalá Juhoslávia, Zair

Verzie[upraviť | upraviť zdroj]

M8 bočný pohľad
  • M8E1 verzia s modifikovanou prevodovkou
  • M20 je veliteľské vozidlo bez vežičky
  • M8 TOW protitankové vozidlo. S výzbrojou BGM-71 TOW raketometom a guľometom kalibru .50
  • M8/M20 s H-90 vežou je francúzska úprava vozidla.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému M8 Greyhound