Maďarská rodina (astronómia)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Zoskupenie asteroidov mimo obežnej dráhy Jupitera. Asteroidy Maďarskej rodiny sa nachádzajú v ľavom najvyššom zoskupení, jadro Pásma planétok je zobrazené červenou.

Maďarská rodina je skupina asteroidov pásma planétok obiehajúcich okolo Slnka vo vzdialenosti 1,78 až 2,00 AU. Majú nízku excentricitu (pod 0,18) a inklináciu medzi 16 a 34°. Obežnú dobu majú približne 2,5 roka. Majú rezonanciu s Jupiterom 9:2 a s Marsom 3:2. Sú pomenované po najväčšom členovi tejto rodiny 434 Hungaria a ležia vo vnútri "jadra" pásma planétok za 4:1 Kirkwoodovou medzerou.

Väčšina asteroidov Maďarskej rodiny sú E-typy, čo znamená, že majú veľmi vysoko svetlé enstatitove povrchy a albedo typicky nad 0,30. Aj napriek ich vysokému albedu, ani jeden nie je viditeľný ďalekohľadom, pretože sú príliš malé, najväčší (434 Hungaria) má priemer 20 km. Aj napriek tomu patria medzi najmenšie asteroidy pozorovateľné amatérskymi teleskopmi.

Pôvod asteroidov Maďarskej rodiny je dobre známy. Na 4:1 obežnej rezonancii s Jupiterom, ktorá sa nachádza na polosi 2,06 AU je každé obiehajúce teleso vtiahnuté do vysokej excentricity a nestálej obežnej dráhy tvoriacej najvnútornejšiu Kirkwoodovu medzeru. Vnútro tejto rezonancie, asteroidy s malou inklináciou obehu, na rozdiel od tých v 4:1 Kirkwoodovej medzere, silne priťahované gravitačným poľom Marsu. Na rozdiel od príťažlivosti Jupitera, poruchy spôsobené Marsom odstrkujú všetky asteroidy z 4:1 Kirkwoodovej medzery okrem tých, ktoré sú dostatočne vzdialené. Zvyšná koncentrácia asteroidov vo vnútri 4:1 rezonancie obieha s vysokou inklináciou a nízkou excentricitou. Aj v dnešnej dobe sa stáva, že niektorý asteroid pretne obežnú dráhu Marsu a je vyvrhnutý mimo Slnečnej sústavy kvôli vplyvu Marsu.

Z dlhodobého hľadiska je Mars pokladaný za ničiteľa Maďarskej rodiny.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]