Maďarský turistický spolok

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Maďarský turistický spolok alebo Uhorský turistický spolok (maď. Magyar Turista Egyesület – MTE) bola organizácia, ktorá vznikla na konci 19. storočia zameraná na rozvoj turistiky v Uhorsku. Zanikla po druhej svetovej vojne v roku 1946.

Krátka história[upraviť | upraviť zdroj]

Uhorský karpatský spolok (UKS), ktorý združoval milovníkov turistiky a horolezectva, bol založený 10. augusta 1873 v Kežmarku na Spiši, ktorý prevažne obývali spišskí Nemci. Košicko-bohumínska železnica, ktorá bola dokončená dva roky predtým, umožnila rýchly nárast turistiky v oblasti Vysokých Tatier. Zakladatelia UKS, podľa vzoru západných, najmä alpských krajín, formovali základy klubovej činnosti. Presadzovali filozofiu skĺbenia športovej aktivity v horách, spoznávania prírody a histórie s dobrovoľníckou činnosťou pri výchove mladých turistov a alpinistov, budovaní turistických chodníkov a turistických chát. Členstvo v spolku tvorila vzdelaná prevažne po nemecky a po maďarsky hovoriaca podtatranská menšina, ktorá nerada videla vo svojich radoch ľudí z nižších spoločenských vrstiev a slovenského obyvateľstva. Koncom 19. storočia v jeho vedení začali prevládať spišskí Nemci. To sa nepáčilo niektorým akademicky vzdelaným maďarským členom.[1]

Názorové a ideové konflikty niektorých členov Uhorského karpatského spolku spôsobili koncom 19. storočia rozkol v tejto turistickej organizácii a viedli k založeniu novej, ktorá vznikla v roku 1891 v Budapešti pod názvom Magyar Turista Egyesület. Vstúpilo do nej 152 bývalých členov UKS. Do nového spolku vstupovali nielen príslušníci maďarskej vysokej a strednej spoločenskej vrstvy, ale už aj milovníci prírody a turistiky z nižších spoločenských vrstiev, ktorí nemali prístup do UKS. Počet členov rýchlo rástol. V roku 1892 mal spolok 2 663 členov a v roku 1895 už 2 889. Nová organizácia sa čoskoro stala druhou najväčšou v krajine.

Prvým prezidentom sa stal gróf Eötvös Loránd a výkonným viceprezidentom Edmund Téry. K novej organizácii sa pridali niektoré skupiny Uhorského karpatského spolku, napríklad Košicko – abovsko – turnianska skupina.[2].

V roku 1909 vznikol Budapeštiansky univerzitný turistický spolok (Budapesti egyetemi turista egyesület - BETE). Obidve nové organizácie sa začali špecializovať na vysokohorskú turistiku a horolezectvo vo Vysokých Tatrách. Chceli spolupracovať s Uhorským karpatským spolkom.

Maďarský turistický spolok začal rozvíjať svoju činnosť v Maďarsku, v pohorí Matra, vo Vysokých Tatrách, ale aj v iných horstvách. Napríklad členovia Košicko – abovsko – turnianskej skupiny v roku 1896 vybudovali chodníky z Košíc cez Bankov na Jahodnú a podnikli mnohé iné akcie. [2] Tatranská skupina spolku sa zasadila prostredníctvom Edmunda Téryho o vybudovanie novej Téryho chaty v Malej Studenej doline. Verejnosti bola odovzdaná do užívania 21. augusta 1899. Edmund Téry bol v rokoch 1907 – 1910 najvyšším predstaviteľom spolku. Druhá svetová vojna výrazne utlmila prácu spolku. V roku 1946 bola organizácia rozpustená.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b HOUDEK, Ivan; BOHUŠ, Ivan. Osudy Tatier. Redakcia Oľga Rázgová. 1.. vyd. Bratislava : Šport, 1976. 244 s. 77-023-76. S. 96-97.
  2. a b Archivovaná kópia [online]. [Cit. 2016-02-02]. Dostupné online. Archivované 2016-01-31 z originálu.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]