Macocha (priepasť)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Dno priepaste Macocha

Macocha je najznámejšia priepasť Moravského krasu a súčasťou jaskynného systému Punkevní jaskyňa. Priepasť je v národní přírodní rezervace Vývěry Punkvy v CHKO Moravský kras, 6 km východne od mesta Blansko.

Priepasť Macocha vznikla postupným zrútením mohutných jaskynných priestorov o niekoľkých poschodiach a tvorí monumentálnu časť Punkevních jaskýň. Rozloha priepasti je zhruba 174 x 76 m, hĺbka je 138,5 m k hladine Dolního jezírka. Rozmery priepasti umožňujú jej celkové denné osvetlenie a preto je radená do kategórie priepastí „Light hole“ (v tejto kategórii je Macocha najhlbšia v strednej Európe). Pod hladinou Dolního jezírka sa skrývajú ďalšie podzemné priestory, zatiaľ preskúmané do celkovej hĺbky priepasti 187 m.

Prvá písomná zmienka o zostupe do priepasti pochádza z roku 1663. Na počiatku 20. storočia tu prevádzal rozsiahly výskum profesor Karel Absolon a jeho výskum ho doviedol až k objavu Punkevních jaskýň Macošských vodných dómov, cez ktoré preteká riečka Punkva. Od roku 1914 je dno Macochy súčasťou prehliadky Punkevních jaskýň. Návštevný chodník vedie pod skalnými prevismi a pod mohutným portálom jaskynného dómu.

Pozoruhodný je tiež vodný režim oboch jazierok – horného (prítokové) o hĺbke 13 m a dolného hlbokého asi 49 m. Ich hladiny silne kolísajú a za extrémnych povodňových stavov vystúpajú spolu s prívalmi vôd z Amatérskej jaskyne až o niekoľko metrov a zalejú dno priepasti.

Do priepasti je možné nahliadnuť z dvoch mostíkov – horného od hotela Macocha a od dolného. K priepasti je možný prístup kabínkovou lanovkou od vchodu Punkevních jaskýň, alebo cestou od Ostrova u Macochy.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]