Madona so svätcami, anjelmi a Federicom da Montefeltro

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Madona so svätcami, anjelmi a Federicom da Montefeltro

Základné informácie
AutorPiero della Francesca
Rokpo 1472
Technikatempera na paneli
Rozmery251 × 172 cm
GalériaPinacoteca di Brera, Miláno

Madona so svätcami, anjelmi a Federicom da Montefeltro (tal. Madonna col Bambino, sei santi, quattro angeli e il donatore Federico da Montefeltro) je názov obrazu talianskeho renesančného umelca Piera della Francesca namaľovaného po roku 1472.

Dielo predstavuje Pannu Máriu sediacu na vyvýšenom stupienku so spiacim Dieťaťom v jej lone. Obklopená je skupinou v polkruhu stojacich postáv, šiestich svätcov (vľavo svätý Ján Krstiteľ, svätý Bernard Sienský a svätý Hieroným, vpravo svätý František, svätý Peter Veronský a svätý Ján Evanjelista) a štyroch anjelov. Po jej ľavej ruke pred ňou v striebornom brnení kľačí modliaci sa urbinský vojvoda Federico da Montefeltro. Ten bol súčasne objednávateľom obrazu. Jeho póza, okrem toho, že odráža tradičný postoj pri modlitbe, je daná aj prianím zamaskovať znetvorenie pravého oka, o ktoré vojvoda prišiel pri turnaji.

Obraz pôsobiaci na prvý pohľad jednoducho a tradične sa však vyznačuje istou záhadnosťou a neprístupnosťou. Zapríčiňuje to na diváka pôsobiaca meravá strnulosť zobrazených postáv.

Dielo plne zapadá do maliarovej majstrovskej koncepcie zobrazenia perspektívy, kde na obrazovej ploche je otvorený vnútrajšok architektonicky bohatého kupolovitého chrámového záveru s výklenkom. Diváka na prvý pohľad zaujme vajce visiace na tenkej niti z mušle v apside nad Máriinou hlavou. Nielenže má dôležitý význam pre vyjadrenie priestorovej hĺbky ale je tie symbolickou narážkou na Ježišovo narodenie ako aj heraldickým znamením rodu Montefeltro.

Obraz bol doslova matematicky prepočítaný (rozmery budovy presne odpovedajú veľkosti postáv) a kompozične dovedený až takmer k iracionálnej dokonalosti. Presviedča nás o tom absolútne symetrické usporiadanie architektúry budovy, ako aj rozmiestnenie postáv - Madona je umiestnená presne v strede obrazovej plochy, po oboch jej stranách je rovnaký počet postáv (traja svätci a dvaja anjeli z každej strany).

Obraz bol pôvodne namaľovaný pre Kostol San Bernardino v Urbine, ktorý dal postaviť vojvoda Federico da Montefeltro. Do milánskej Brery sa dostal v roku 1811 ako dielo pripisované urbinskému umelcovi Bartolomeovi di Giovanni Corradinimu, zvanému Fra Carnevale; až v neskoršom čase bol označený ako jedno z vrcholných diel Piera della Francesca.

Predpokladá sa, že tvár Panny Márie má portrétne črty Federicovej manželky Battisty Sforza, ktorá v roku 1472 zomrela pri pôrode ich syna Federica Guidobalda (usudzuje sa, že jeho tvár má spiace Dieťa). Obraz mal byť holdom milovanej žene.

Obraz je známy i pod pomenovaním Pala di Brera (podľa miesta jeho umiestnenia) či Pala Montefeltro (podľa mena objednávateľa).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Autoportrét
Autoportrét
Prehľadný zoznam umelcových obrazov
pozri

Zoznam diel Piera della Francesca

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • V. V. Štech, Piero della Francesca, Nakladatelství československých výtvarných umělců, Praha, 1962
  • St. Zuffi, Pinacoteca di Brera, Knižní klub, Praha, 2006, ISBN 80-242-1676-0