Preskočiť na obsah

Magdaléna Štrompachová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Magdaléna Štrompachová
maďarsko-slovenská maliarka, reštaurátorka a pedagogička
maďarsko-slovenská maliarka,
reštaurátorka a pedagogička
Narodenie23. september 1919
Budapešť
Úmrtie17. november 1988 (69 rokov)
Bratislava
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Magdaléna Štrompachová

Magdaléna Štrompachová (* 23. september 1919, Budapešť – † 17. november 1988 Bratislava) rod. Magdolna Drescher (15. februára 1935 premenovaná na „Batkay“), bola maďarsko-slovenská akademická maliarka, reštaurátorka a pedagogička s ťažiskom pôsobenia na Slovensku.

So svojím manželom akademickým maliarom Ľudovítom Štrompachom založila prvý výtvarný odbor na ĽŠU v Prievidzi (15. marec 1963), v ktorom od roku 1964 do roku 1973 pôsobila ako výtvarný pedagóg.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodila sa rodičom Ferencovi Jozsefovi Drescherovi, učiteľovi hry na husliach a Márii Drescherovej (rod. Hübner) taktiež premenovaný 15. februára 1935 na „Batkay“.

V roku 1946 sa vydala a presťahovala sa z Budapešti do Prahy, kde pracovala vo filmových ateliéroch na Barrandove v „Krátkom Filme Praha A.S." ako jedna z prvých animátorov kresleného filmu, do ktorého prispela návrhmi rozprávkových kreslených postáv a bábok. V roku 1950 sa presťahovala s rodinou na stredné Slovensko, kde žila časť manželovej rodiny a spolu s ním založila prvý výtvarný odbor na ĽŠU v Prievidzi (15. marec 1963), v ktorom od roku 1964 do roku 1973 pôsobila ako výtvarný pedagóg. . Od roku 1986 žila striedavo v Bratislave a v Budapešti. Zomrela po ťažkej chorobe v roku 1988 v Bratislave. Je pochovaná na Ružinovskom cintoríne v Bratislave v III. kruhu.

Štúdium[upraviť | upraviť zdroj]

Študovala na Kráľovskej výtvarnej akadémii (maď. Országos Magyar Királyi Képzőművészeti Főiskola) v Budapešti u významných maďarských akad. maliarov (István Boldizsár, István Szőnyi, Zsigmond Strobl).

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

Modrý vták

Počas štúdií v Budapešti boli jej diela vybrané do rôznych sútaží, na ktorých získala vždy prvé ocenenie. Okrem týchto ocenení je nositeľkou viacerých ocenení za jej pedagogickú činnosť. Jedno z ocenení za pedagogickú činnosť jej bolo udelené in memoriam.

Tvorba[upraviť | upraviť zdroj]

Vytvorila obrovské množstvo výtvarných diel, ktoré sa nachádzajú v Maďarsku, na Slovensku, v Rakúsku a v Nemecku. Od roku 1946 pracovala v „Krátkom Filme Praha A.S." ako jedna z prvých animátorov kresleného filmu, do ktorého prispela návrhmi rozprávkových kreslených postáv a bábok.

Pedagogická činnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Od roku 1964 do roku 1973 pôsobila ako výtvarný pedagóg na ĽŠU v Prievidzi, kde založila výtvarný odbor spolu so svojím manželom akad. mal. Ľudovítom Štrompachom. Mnohí jej žiaci sú dnes významní slovenskí výtvarníci a sochári.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]