Malužiná (potok)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Malužiná
Potok
Malužiná potok NT8.jpg
Zdrojnica Vrbovica, Nízke Tatry
Ústie Boca, Malužiná
Dĺžka 11 km
Povodie Váh
Hydrologické poradie 4-21-01-048
Číslo recipienta 4-21-01-13389
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Malužiná je nízkotatranský potok na hornom Liptove, na území okresu Liptovský Mikuláš. Je to pravostranný prítok Boce, má dĺžku 11 km a je tokom IV. rádu. Preteká Malužinskou dolinou, v jej hornej časti sa zachoval Malužinský tajch, dolná časť má bralnatý charakter.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení v Nízkych Tatrách, pod hlavným hrebeňom pohoria v geomorfologickom podcelku Kráľovohoľské Tatry, na juhovýchodných svahoch Vrbovice (1 393,8 m n. m.) v nadmorskej výške približne 1 195 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Od prameňa tečie na sever, na hornom toku vytvára výrazný oblúk prehnutý na východ, pričom sprava priberá prítok z doliny Pod Javorom a zľava prítok zo severného svahu Vrbovice. Na strednom toku tečie prechodne severozápadným smerom až k sútoku s Chorupnianskym potokom zľava, odtiaľ smeruje smerom na sever k sútoku s Hodrušou sprava. Na dolnom toku už tečie smerom na severozápad a priberá pravostranné prítoky spod Milkova a ľavostranné spod Oleškovej. Na okraji intravilánu obce Malužiná sa vlieva do Boce.

Geomorfologické celky[upraviť | upraviť zdroj]

Prítoky[upraviť | upraviť zdroj]

  • Pravostranné: prítok vznikajúci severovýchodne od kóty 1 432 m v hlavnom hrebeni pohoria, prítok z doliny Pod Javorom, prítok zo severozápadného svahu Kvasnej (1 424 m n. m.), krátky prítok z juhozápadného svahu Domárky (1 463,9 m n. m.), prítok z juhozápadného svahu Pavlovej (1 379,6 m n. m.), Hodruša, dva krátke prítoky z JJZ úpätia Milkova (1 243,9 m n. m.), prítok z južného svahu Milkova, prítok vznikajúci západne od Milkova, dva krátke prítoky prameniace južne od kóty 1 219,5 m
  • Ľavostranné: prítok z juhovýchodného svahu Vrbovice, prítok zo severného svahu Vrbovice, Chorupniansky potok, dva prítoky z východných svahov Oleškovej (1 167 m n. m.), prítok zo severovýchodného svahu Oleškovej

Ústie[upraviť | upraviť zdroj]

Do Boce sa vlieva na okraji obce Malužiná, východo-juhovýchodne od jej stredu, v nadmorskej výške cca 738 m n. m.

Obce[upraviť | upraviť zdroj]

Nepreteká intravilánom žiadnej obce, tečie husto zalesneným a neobývaným územím NAPANT-u v katastrálnom území obce Malužiná.